Anđelo Kvesić brončani na EP u karateu

Hrvatski karatisti Enes Garibović i Anđelo Kvesić osvojili su odličja na Europskom prvenstvu u karateu. Garibović je bio srebrni, a Kvesić brončani…

Dvadeset sekundi dijelilo je hrvatskog karatistu Enesa Garibovića od zlata na Europskom prvenstvu u karateu, u španjolskom gradu Guadalajari te se morao zadovoljiti srebrnim odličjem.

U tom trenutku rezultat je bio 1:1, a Enes je bio pred vratima pobjede zbog pravila prvog osvojenog boda. Međutim, talijanski karatist Michele Martina iskoristio je dvije situacije za poen u završnici dvoboja i na kraju pobijedio s 3:1.

“Žao mi je što nisam došao do zlata, bilo je blizu. Ali, kad se malo slegnu dojmovi, svakako ću biti zadovoljan srebrom. Osobito mi je drago što su u proteklom razdoblju medalje ostvarene u kontinuitetu”, istaknuo je Enes Garibović, koji je nakon bronce na EP u Poreču u kategoriji -75 kg, sada u poluteškoj u Turskoj i Španjolskoj dva puta uzastopno osvojio srebra.

Garibović je i član zlatne muške ekipe iz Poreča, a upravo se hrvatska reprezentacija sutra u Guadalajari bori za ekipnu broncu protiv Crne Gore.

“Imaju vrlo dobru momčad. Prije dvije godine pobijedili smo ih u finalu EP-a u Poreču, bit će zahtjevno kao i svaki put, ali nadam se još jednoj medalji”, dodao je Garibović.

Do finala kategorije -84 kg u Guadalajari, Garibović je bio slobodan, a u nastavku je bio bolji od Engleza Joea Kellawaya 2:0, Gruzijca Luke Vasadzea 1:0, Austrijanca Luce Rettenbachera 4:0 te je na pravilo prvog boda u polufinalu pobijedio Nizozemca Briana Timmermansa, nakon što je borba završila rezultatom 2:2.

Anđelo Kvesić unatoč problemima s ozljedom gležnja osvojio je broncu u kategoriji +84 kg. U susretu za treće mjesto svladao je Turčina Fatiha Sena 7:3. Udarcem nogom u glavu vrijednim tri boda Anđelo je polovicom borbe stekao uvjerljivo vodstvo. Ali, 50-tak sekundi prije kraja na isti način Sen je izjednačio, ali vrlo brzo naš je reprezentativac još jednim “mawashijem” došao do nedostižne prednosti.

“Jako sam sretan zbog ove osvojene medalje u posebnim okolnostima”, rekao je osvajač sada već šest seniorskih medalja u povijesti europskih prvenstava.

Prošle godine osvojio je pojedinačno zlato u Gaziantepu, a prije dvije godine ekipno zlato u Poreču. Ima još četiri europske, dvije svjetske bronce, srebro s Europskih igara u Minsku te sa Svjetskih igara u američkom gradu Birminghamu prošle godine.

Kvesić je u teškoj kategoriji na ovom EP do finala svladao Crnogorca Nemanju Jovovića 4:1, Danca Christiana Pettersena Godthjaelpa 2:1, u dvojbenim okolnostima izgubio četvrtfinale od Grka Georgiosa Tzanosa 1:0, a u repasažu bez borbe ostvario nastavak zbog prethodne diskvalifikacije Rumunja Constantina Cipriana Buduija.

U subotu navečer se za drugi uzastopni ekipni naslov europskih prvakinja bori hrvatska ženska reprezentacija u borbama (Sadea Bećirović, Lea Vukoja, Mia Greta Zorko, Lucija Lesjak). Sastaju se s Njemačkom, a početak je oko 19.15 sati.

Uspješni su bili i hrvatski reprezentativci u parakarateu. Daniela Topić ponovno je osvojila zlato u katama za osobe s intelektualnim poteškoćama, a još jučer na istom stupnju natjecanja do bronce je stigao Stipe Barić.

EP u Guadalajari završava u nedjelju, a sudjeluje nešto manje od 500 natjecatelja iz 48 zemalja.