Devet načina da pomognete starijem djetetu da se prilagodi prinovi u obitelji

PRO Oglas

Znamo da ponekad prilagodba starijeg djeteta na novorođenče može biti teška i izazovna. Kod neke djece se javlja određena doza ljubomore prema bratu ili sestri, kod neke se odmah krene razvijati ljubav, a neka djeca ne pokazuju nikakve emocije. Sve je to normalno i svako dijete reagira na promjene drugačije i na individualan način.

Evo nekih prijedloga kako da pomognete svom djetetu da što prije prigrli suživot s mlađim bracom ili sekom.

1. Prilagodite način razmišljanja

Vrlo velik utjecaj na budući odnos braće i sestara ima to kako roditelji reagiraju na njihov odnos. Stalno zamjeranje ili sramoćenje djeteta zbog nepoželjnog ponašanja prema bebi oslabit će njihovu vezu. Izjave poput ”nisi ti beba” ili ”moraš voljeti svog brata ili sestru” mogu doprinijeti inatu djeteta i neprihvaćanju brata ili sestre. Djeca se mogu osjećati odbačeno dolaskom nove osobe u njihovu zonu komfora, a onda to može rezultirati nenamjernim ispadima. Roditeljeva dužnost je da očuva odnos – između djece i roditelja i između same djece. Sve skupa postaje puno lakše kada shvatite da dijete ne može kontrolirati svoje postupke jer često njegova emocionalna strana mozga preuzme kontrolu nad racionalnom.

2. Uključite dijete u pripreme za dolazak bebe

Sjajan način da pripremite svoje prvorođeno dijete je da ga uključujete u aktivnosti priprema dolaska novog brata ili seke. Primjerice, neka vam pomogne oprati bebinu odjeću, dajte da izabere prvu igračku ili prvu dekicu ili pokušajte zajedno nacrtati bracu odnosno seku i slično.

3. Dajte mu/joj ulogu pomagača

Djeca već od druge godine na određeni način mogu aktivno sudjelovati u brizi o novorođenoj bebi. Mogu odložiti prljavu odjeću u košaru za rublje, donijeti čiste pelene, pričati bebi priču i slično. Uključite dijete što je više moguće u brigu o bebi kako se ne bi osjećalo zapostavljeno i odbačeno. Uvijek pokažite djetetu da cijenite njegovu pomoć iskrenim zahvaljivanjem i istaknite kako vam je baš ta pomoć jako puno olakšala.

4. Imajte razumijevanja za djetetov iskaz emocija vezanih za brata/sestru

Svako dijete na promjene reagira drugačije. Tako, recimo, nekoj djeci fali osjećaj da su i ona bebe i da se prema njima tako roditelji odnose. U tom slučaju nikome ne bi pomoglo kada biste ohrabrivali ulogu starijeg brata ili sestre, već prihvatite situaciju i mazite se s njim/njom i prigrlite ga/je kao da je beba. Trebali biste shvatiti što pokreće vaše dijete te se ponašati u skladu s tim.

5. Koristite afirmacije

Djeca upijaju sve što kažete i napravite i obično to počnu prihvaćati kao dio svoje osobnosti i psihe, stoga ono što govorimo i komentiramo uvelike utječe na njih. Dakle, umjesto da kažete ”moraš biti brižan/na” ili ”morate se puno voljeti”, recite stvari poput ”kako si ti brižna seka” ili ”baš se lijepo brineš za svoga brata/sestru”.

6. Prihvatite njihove emocije

Zamislite da se zbog nečega živcirate, a partner vam kaže “Ne radi od toga veliku stvar” ili ”Nemaš zašto gubiti živce”. Frustrirajuće, zar ne? Djecu treba poštovati i prihvaćati njihove emocije isto kao i kod odrasle osobe. Ukazivanje djetetu da je situacija koja ih rastužuje stvarno ozbiljna uvelike pomaže da se dijete osjeća kao da ste na njegovoj strani. Čak i usred velikih emocija, potrebno je spustiti se na njihovu razinu i reći stvari poput “Uvijek ću te voljeti, znam da je ovo teško, nije lako dijeliti mamu i tatu”. Ovakva reakcija će često otvoriti vrata suzama i djetetovim emocijama, no to je dobra stvar jer će dijete prihvatiti novog brata ili seku.

7. Objasnite im kako funkcionira bebina prilagodba

Kada beba počne puzati i istraživati okolinu u kojoj se nalazi, moguće je da će je baš zanimati kula od kockica koju je vaše starije dijete s naporom izgradilo. Bitno je da mu objasnite da njegov brat ili sestra nisu namjerno srušili tu kulu, nego da su sada u procesu istraživanja i da im je to zanimljivo. Također možete otvoreno razgovarati o fazama razvoja bebe i u kojem trenutku će se njih dvoje moći zajedno igrati.

8. Nađite vremena za druženje “jedan na jedan” s vašim djetetom

Vašem starijem djetetu će biti puno lakše prihvatiti bebu ako joj ne mora zamjerati što vas je “otela”. Ako organizirate druženja “jedan na jedan”, potaknut ćete ga na razumijevanje za novonastalu situaciju. To vrijeme ne mora biti ništa posebno organizirano. Može biti kratka šetnja, odlazak na sladoled ili jednostavno zajedničko druženje u kuhinji. Također, to ne treba naglasiti kao “posebno vrijeme” jer bi dijete moglo shvatiti odsutnost brata ili seke kao posebni trenutak.

9. Nađite primjereno mjesto gdje će moći imati mir

Ovo može biti mali ograđeni ili zatvoreni dio dnevne sobe u kojemu će se dijete moći nesmetano igrati i uživati u vremenu za sebe bez rizika da beba dođe istraživati njegove igračke.

Index.hr

SLUČAJ "AMIR GROSS KABIRI"

POSLJEDNJE OBJAVLJENO