Do podne na optuženičkoj klupi zbog korona profiterstva, a popodne dijele novac za borbu protiv pandemije

PRO Oglas

Jučer je pred Sudom BiH nastavljeno ročište u predmetu ‘Respiratori’, korona-aferi “teškoj” više od 10,5 milijuna KM, gdje su na optuženičkoj klupi federalni premijer Fadil Novalić, suspendirani direktor Federalne uprave Civilne zaštite (FUCZ) Fahrudin Solak, vlasnik poduzeća ‘Srebrena malina’ Fikret Hodžić i federalna ministrica financija Jelka Miličević.

Za kratko podsjećanje, radi se o nabavci 100 respiratora iz Kine, koje je uvezlo poljoprivredno poduzeće ‘Srebrena malina’, a čija je primjenjivost u liječenju teških bolesnika u jedinicama intenzivne njege više nego upitna.

Iako je Tužiteljstvo zatražilo, Sud BiH je odbio zahtjev o zabrani rada u Vladi FBiH za premijera Novalića i ministricu Miličević, tako da su oni od jučer, ispred Vlade FBiH, počeli potpisivanje ugovora s nižim razinama vlasti, županijama, općinama i gradovima, o dodjeli 230 milijuna KM financijske pomoći kao pomoći županijskim proračunima, i to za provođenje strukturalnih reformi, prevladavanje, socijalnih, ekonomskih i zdravstvenih posljedica pandemije, kao i infrastrukturne projekte.

Istina, nevjerojatno zvuči da se čelni ljudi Federalne vlade isti dan nalaze na optuženičkoj klupi i pod optužnicom za korona-profiterstvo, a da nakon toga potpisuju milijunske ugovore kao vid pomoći u pandemiji. Ali, apsurdima u BiH nikad kraja.

Optuženi za korona profiterstvo dijele novac u borbi protiv korone

Naime, Vlada Federacije BiH je za podršku nižim razinama vlasti u FBiH u ovoj godini iz proračuna FBiH osigurala izravnu financijsku pomoć u iznosu od 230 milijuna KM, od čega je 200 milijuna KM pomoći županijama i 30 milijuna KM općinama. Novac je namijenjen za provođenje strukturalnih reformi, te za prevladavanje, socijalnih, ekonomskih i zdravstvenih posljedica pandemije, kao i infrastrukturne projekte.

-Potpisivanjem ugovora počinje praktično realiziranje odluka Vlade Federacije BiH od 2. i 16. 9. 2021. godine kojima je odobreno da za deset županija bude dodijeljeno ukupno 200 milijuna KM pomoći, a za 80 općina i gradova 30 milijuna KM, kazala je zamjenica premijera i federalna ministrica financija Jelka Milićević, koja je podsjetila da će sredstva biti uplaćena nižim razinama vlasti kada ugovori budu potpisani.

Od ukupnog iznosa je Unsko-sanskoj županiji dodijeljeno 23.903.093 KM, Posavskoj 7.601.971 KM, Tuzlanskoj 38.928.152 KM, Zeničko-dobojskoj 31.878.226 KM i Bosansko-podrinjskoj 4.152.192 KM. Srednjobosanskoj županiji 22.278.273 KM, Hercegovačko-neretvanskoj 19.419.727 KM, Zapadnohercegovačkoj 8.301.059 KM, Sarajevskoj 36.178.423 KM i Županiji 10 iznos od 7.358.882 KM.

Kako je priopćeno iz Vlade FBiH, za 80 općina i gradova u Federaciji BiH osigurano je 30 milijuna KM, i to za jednokratnu financijsku pomoć proračunima u iznosu od po 125.000 KM, te sredstva za 122 kapitalna projekta koja su dodijeljena po javnom pozivu. Ostaje za vidjeti hoće li niže razine vlasti biti zadovoljne s iznosom novca s obzirom na broj stanovnika, područje ali i pandemijski teret koje su podnijele.

Skandal zbog podjele “pandemijske pomoći” – i nikom ništa

Podsjetimo da je sredinom ove godine izbio skandal upravo zbog netransparentne podjele novca gospodarskim subjektima, poduzećima, kao vid pomoći u premošćivanju problema u poslovanju kao posljedici pandemije.

Naime, izvješće Ureda za reviziju FBiH koji je objavio izvješća o poslovanju institucija tijekom prošle 2020. godine, izazvalo je brojne reakcije u javnosti jer se ispostavilo da su stotine tisuća maraka dodijeljene poduzećima koji su otpuštali radnike, poduzećima samo s jednim zaposlenim ili čak poduzećima koja se nisu nalazila u registru.

‘Mišljenje s rezervom’, Ureda za reviziju FBiH dobilo je Federalno ministarstvo okoliša i turizma, Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, Federalno ministarstvo prometa i veza i Federalno ministarstvo energetike, rudarstva i industrije, a najdalje u tome otišao je ministar posljednjeg navedenog ministarstva, Nermin Džindić.

On je, između ostaloga, zaključio da su oni svi radili prema Uredbi koja je korektno napisana te da su učinci vidljivi. Poručio je da je cilj Ureda za reviziju bio “izrugivanje četiri ministarstva jedne od najuspješnijih Vlada Federacije”.

Nitko od odgovornih ili ministara čije se ministarstvo našlo “na tapetu” nije niti pomišljalo dati ostavku. Čak suprotno – pravdali su svoje poteze. Kao i u niz prijašnjih skandala – jednostavno, u BiH je takav mentalni sklop da se ostavke ne nude zbog poljuljane časti ili ugleda, a pogotovo ne zbog “sitnice” kao što su sukobi interesa, namješteni tenderi, sveprisutni nepotizam itd.

BiH peta po korupciji u Europi

No, ova “bh karavana” ide dalje – vrhu vlade traje suđenje za “korona profiterstvo”, a oni istovremeno dijele stotine milijune maraka – za borbu protiv korona virusa. No, u ovu “karavanu” nonšalantno se uključuje i međunarodna zajednica, i dalje pregovarajući i razgovarajući s liderima zemlja koja je prema Globalnom indeksu organiziranog kriminala objavljenom za 2020. godinu zauzela 49. mjesto sa 5,89 indeksnih bodova, dok je na području Europe zauzela je visoko peto mjesto. Dakle, moglo bi se kazati, među vodećima smo na ovoj ljestvici.

-Razina korupcije je visoka, a mnogi kriminalni akteri uživaju zaštitu od pojedinaca u državnom aparatu. Neki članovi kriminalnih skupina zaposleni su u državnim institucijama; drugi su članovi dominantnih političkih stranaka. Političke skupine i kriminalne mreže često se preklapaju, kaže se, između ostaloga u ovom izvješću o stanju organiziranog kriminala za BiH.

Međutim, čini se da to nikoga posebno ne dotiče – stižu novci od MMF-a i drugih financijskih organizacija koje su u BiH prepoznale odličan materijal za dodatno zaduživanje. No, koliko će generacija novac vraćati – to nije njihov problem.

OSCE donira laptope i računala – mostarskim vijećnicima

Iz OSCE-a su za Gradsko Vijeće Mostara najavili donaciju laptopa i računala. Legitimna je odluka OSCE-a da je ova donacija više potrebna mostarskim vijećnicima koji i dalje zbog nesuglasica u političkim stajalištima sjednice GV Mostara dovode do blokade nego, primjerice, učenicima neke od osnovnih škola u Mostaru.

Istodobno, OSCE se zalaže za ujedinjenje mostarskih glazbenih škola, a upravo oni kojima daju donaciju su – protiv. “Svi puni k’o brod. Što će gradonačelniku Kordiću ili Salemu Mariću i ostalima laptop?”, komentar je okupljenih na pauza-kavi u jednom od mostarskih kafića. Moglo bi se kazati – stav javnosti u gradu u kojem su se izbori održani nakon 12 godina blokade vodećih stranaka. Dakako, za to ih treba nagraditi.

Dnevni.ba

SLUČAJ "AMIR GROSS KABIRI"

POSLJEDNJE OBJAVLJENO