Drugi put u povijesti Hrvatska će se boriti za treće mjesto

Hrvatska je u polufinalu Svjetskog prvenstva u Kataru izgubila 3:0 od Argentine. Tako je sada očekuje borba za treće mjesto, za koje će igrati u subotu od 16 sati protiv poraženog iz ogleda Francuske i Maroka. Hrvatska protiv Argentine jednostavno nije bila na potrebnoj razini i nije stvorila nijednu pravu priliku za pogodak.

Argentina je prelomila utakmicu u pet minuta prvog poluvremena. Lionel Messi pogodio je iz kaznenog udarca u 34. minuti, da bi u 39. minuti Julian Alvarez nakon solo akcije zabio za 2:0. Hrvatska se potpuno otvorila u drugom dijelu, ali se nije uspjela vratiti u igru, a onda je pobjedu Argentine svojim drugim golom potvrdio Alvarez u 69. minuti nakon krasne asistencije Messija.

Hrvatska imala posjed, Argentina iskoristila prvu nepažnju

U prvih pola sata utakmice nije bilo prilika za gol ni na jednoj ni na drugoj strani. Argentinci su krenuli energičnije, no Dalićeva je momčad brzo okrenula posjed lopte na svoju stranu. Ipak, u 32. minuti dogodio joj se trenutak nepažnje i Argentina je to kaznila.

Alvarez se ubacio između dva stopera i primio dugu loptu. Krenuo je sam na Livakovića, gurnuo loptu prema golu, a zatim pao u duelu s hrvatskim vratarom. Sudac Daniele Orsato bez premišljanja dosudio je kazneni udarac. Sigurno ga je realizirao Messi. Livaković je pročitao stranu, ali šut je bio neobranjiv.

Svega pet minuta kasnije Argentina je postigla pogodak koji je susret u potpunosti usmjerio na njihovu stranu. Sve je krenulo iz loše izvedenog kornera Hrvatske. Alvarez je dobio loptu na centru i povukao je prema golu.

Juranović i Sosa su mu na tom putu odbijali loptu, no ona se svaki put vraćala argentinskom napadaču, koji je bio u punom trku. Izbio je sam pred Livakovića i mirno realizirao čistu šansu. Do kraja prvog dijela još je Mac Allister imao veliku priliku, ali zaustavio ga je Livaković.

Hrvatska bezuspješno napadala, Messijeva genijalnost potvrdila pobjedu

Već na poluvremenu Dalić je odlučio krenuti otvorenije. Vlašić je zamijenio Pašalića, a Oršić Sosu. Perišić se preselio na poziciju lijevog beka. Ubrzo je i Petković ušao umjesto Brozovića. Ni te izmjene nisu urodile plodom, a Argentina je prijetila iz kontranapada.

Najbolju situaciju Hrvatska je stvorila poslije ubačaja iz slobodnog udarca u 62. minuti. Lovren je bio u skoku, a Argentinac Romero nespretno je uputio loptu prema golu. Ipak, argentinska obrana je očistila tu opasnost.

Sedam minuta kasnije Argentina je i potvrdila pobjedu. Genijalan potez napravio je Messi. Na centru se driblingom riješio Gvardiola, koji ga je potom uspio stići, no Messi ga je prevario i na ulasku u šesnaesterac. Odigrao je povratno dodavanje za Alvareza, koji u čistoj situaciji nije pogriješio. U tom je trenutku bilo jasno da više nema prostora ni vremena za povratak.

Hrvatska je tako u svojem trećem polufinalu na svjetskim prvenstvima došla do drugog poraza. Baš kao i 1998. godine, borit će se za treće mjesto. Utakmica se igra u subotu, a protivnik Hrvatskoj bit će poraženi iz dvoboja Francuske i Maroka.

Francuska je veliki favorit u tom polufinalnom ogledu te prođe li utakmica prema očekivanjima, Hrvatska će SP u Kataru završiti protiv ekipe s kojim ga je otvorila. Podsjetimo, u prvom kolu grupne faze remizirala je s Marokom 0:0.