FOTO/VIDEO Nikolina Čolak u Sarajevu: možda ću nekoga da naljutim ovdje, al nije me briga!

PRO Oglas

U prostorijama Olimpijskog odbora Bosne i Hercegovine danas se na Okruglom stolu okupilo pedesetak predstavnika sportskih saveza Bosne i Hercegovine, olimpijaca, predstavnika pojedinih ministarstava i predstavnika medija.

Okrugli sto je započeo uvodnim izlaganjem predsjednika OK BiH prof.dr. Milanka Mučibabića i prezentacijom koja obrađuje trenutno stanje sustavnog financiranja sporta u Bosni i Hercegovini koje pokazuje brojne anomalije i nedostatke, odnosno potpuni izostanak organiziranog i sustavnog financiranja vrhunskog sporta u našoj zemlji.

Nakon izlaganja, za riječ su se javili sudionici Okruglog stola, koji su izrazili veliko negodovanje dosadašnjim načinom financiranja kojim se dovodi u pitanje postojanje vrhunskog sporta u Bosni i Hercegovini.

“Sport je proglašen javnim interesom za BiH i kao takav mora biti adekvatno financiran”, kazao je predsjednik OK BiH prof.dr. Milanko Mučibabić.

Jedan govor se od svih najviše istaknuo. Osim što je bila jedina ženska osoba na Okruglom stolu, možemo slobodno naglasiti da je bila i najglasniji predstavnik sportaša BiH.

Nikolina Čolak započela je izlaganje ovim riječima:

Nikolina Čolak – Cheerleading

Možda ću sad nekoga da naljutim ovdje ili uvrijedim, al nije me briga.

Ja sam Nikolina Čolak reprezentativka BiH koja je prije mjesec dana osvojila prvu medalju za BiH cheerleading reprezentaciju. Kao nagradu za osvajanje medalje dobila sam ozljedu živca kralježnice koju rješavam po privatnim klinikama ne pitajte me iz kojeg proračuna pokrivam troškove. – aludirajući na nagrade koje u drugim državama dobiju sportaši za uspjehe dok u BiH ne postoji nagrada uopće.

Otišla sam dva puta samo na Svjetsko prvenstvo u Ameriku, kada se sažalila Amerika da plati avionske karte reprezentativkama BiH, Japan nam ponudio fizioterapeuta, druge reprezentacije hranu.

Već godinama ne sudjelujemo uopće na Svjetskom prvenstvu, nemamo ni za avionske karte. U najboljim svojim godinama ostajem doma.

Svi prije mene ste pričali u krug istu priču, al nitko nije spomenuo brojanje krvnih zrnaca kako bi se financirala reprezentacija.

Život mi je smučio bivši ministar Civilnih poslova jer mi je iz njegova ureda poručeno valjda ću imati više sreće sa budućom ministricom. Aludirajući na to da ministrica Ankica Gudeljević koja je preuzela nakon njega fotelju dolazi iz reda Hrvatskoga naroda.

Zbog ovih riječi u Olimpijskom je zavladao muk, a u pojedinih i suze u očima.

Između ostalog Nikolina je još iznijela i da imamo ministarstva na svim nivoima koja se zovu tipa: Ministarstvo kulture i sporta, Ministarstvo obrazovanja, znanosti, kulture i sporta itd. Nikad do sada na čelu tih ministarstava nije bio sportaš. Redovno neki profesor iz obrazovanja. Kako će čovjek iz te struke znati bilo što o sportu? I logično onda dobijete samo obećanje i ostane na tom obećanju. Red je da se sport odvoji u zasebno ministarstvo na svim nivoima.

Samir Avdić – Ministar kulture i sporta Sarajevske Županije

Na prozivke da samo Sarajevska Županija od svih županija financira reprezentacije BiH, te da je ružno da ostale ne sudjeluju Nikolina je izjavila sljedeće:

– Jel se tko zapitao koliki proračun ima Sarajevska Županija, a koliki Zapadnohercegovačka Županija? I koliko imam informaciju pošto dolazim iz Zapadne Hercegovine, nikad nitko iz Olimpijskog nije kontaktirao ŽZH.

Bilo kako bilo, Olimpijski odbor BiH zajedno sa svojim članicama se podigao na noge. Dosta im je više da sportaši nemaju ni za puta na natjecanja, a kamoli za pripreme i ostale troškove.

Zaključci Okruglog stola

Nakon tri sata konstruktivne rasprave svih sudionika Okruglog stola doneseni su sljedeći zaključci na kojima će se u kontinuitetu inzistirati kod nadležnih Ministarstava ili tijela i to da se:

1. Poveća proračun za sport na svim razinama vlasti u BiH u skladu s prosjekom Europske unije koji iznosi 1% ukupnog državnog proračuna, što bi na razini države iznosilo minimalno 10 milijuna KM.

2. Donijeti adekvatne kriterije za raspodjelu sredstava, pri čemu bi sredstva s državne razine trebala biti isključivo namijenjena Olimpijskom odboru BiH, Sportskim savezima BiH i Paraolimpijskom odboru BiH, što preporučujemo i na entitetskim razinama. Sredstva bi se koristila za pripreme, nastupe i nagrade reprezentacija ili reprezentativaca (olimpijaca).

3. Da sredstva moraju biti operativna najkasnije do 01.01. za nadolazeću godinu, a ne u prosincu kada su gotovo sva natjecanja i aktivnosti.

4. Izvući značajna sredstva od igara na sreću, a posebno od SPORTSKIH KLADIONICA koje sport, sportaše i sportske događaje koriste kao osnovno sredstvo funkcioniranja i izvor zarade.

5. Izdvojiti odgovarajuća sredstva za program „Podrška mladim olimpijskim nadama“ na svim razinama vlasti u BiH.

6. Odgovarajuća sredstva izdvajaju se i za program “Podrška vrhunskim sportašima” koji bi bio usmjeren prema potencijalnim olimpijskim kandidatima i olimpijcima Bosne i Hercegovine.

7. Formira jedinstven sustav nagrađivanja za vrhunske rezultate na državnoj i entitetskoj razini postignute na Olimpijskim igrama, europskim i svjetskim prvenstvima.

8. Napraviti jedinstven sustav dodjele identičnih beneficija na razini BiH – nacionalnih sportskih mirovina za sve vrhunske sportaše.

9. Traži se usvajanje strategije razvoja sporta BiH – dokument je spreman.

Moramo naglasiti da se razmišlja i o prosvjedu svih sportskih djelatnika i sportaša.

Federacija Danas

OTPOR.Media

SLUČAJ "AMIR GROSS KABIRI"

POSLJEDNJE OBJAVLJENO