Građani u FBiH notarske usluge više neće plaćati po višestrukim tarifama

PRO Oglas

Ustavni sud Federacije BiH donio je krajem lipnja odluku kojom je pojedine članke Zakona o notarima FBiH proglasio neustavnim. Tu se prije svega misli na usluge javnih bilježnika po enormno visokim cijenama.

Presudom Ustavnog suda FBiH, članovi šest, 27. i 73. Zakona o notariju FBiH proglašeni su neustavnim.

Također, odlukom suda neustavnim su proglašeni sljedeći zakoni, pa su tako obuhvaćeni: Zakon o registraciji poslovnih subjekata u FBiH, Zakon o stvarnim pravima FBiH, Zakon o zemljišnim knjigama FBiH, Zakon o nasljeđivanju u FBiH, Obiteljski zakon FBiH. FBiH i Zakon o izvršnom postupku .

Od 2019. godine, kada je usvojen Zakon o notarima FBiH u obliku u kojem je do sada važio, notari svoje usluge građanima (ovjere, sklapanje ugovora i sl.) pružaju prema vlastitoj tarifi, što je nezakonit čin.

Kako stoji u priopćenju Odvjetničke komore FBiH, sve javnobilježničke poslove obavljene u prethodnom razdoblju smatramo nezakonitim.

“Sve ove činjenice poznate su i javnim bilježnicima koji uredno sastavljaju javnobilježničku ispravu i naplaćuju je po svojoj tarifi, što predstavlja nezakonitu radnju, odnosno te isprave su pravno ništavne, jer javni bilježnici nemaju pravnu osnovu za njihovo sastavljanje. prema bilo kojem propisu, a to također predstavlja veliki novčani izdatak za građane, jer prema važećem zakonu može sam izraditi dokument ili povjeriti izradu tog dokumenta odvjetniku uz znatno nižu novčanu naknadu, a može povjeriti izradu privatne isprave svom srodniku po pravnoj struci”, navode iz Odvjetničke komore FBiH.

Kako nam je kazao Hakija Kurtović, ovlašteni predstavnik Odvjetničke komore FBiH, odluka Ustavnog suda FBiH prije svega ide na ruku građanima, jer će notarske usluge ubuduće plaćati po minimalnoj, jedinstvenoj tarifi, a ne enormno skupo. visoke cijene, kao što je bio slučaj do sada.

“Ovdje su građani pojedine notarske usluge plaćali i do 600, 800, pa i 1.500 KM. Ubuduće, sukladno članku 69. Zakona o notarima, notari su i dalje ovlašteni ovjeravati prijepise ili rukopise po cijeni od četiri KM. , odnosno po svojoj tarifi koja je minimalna“, rekao nam je Kurtović.

Također, kako navodi predstavnik Odvjetničke komore FBiH Kurtović, notari više nemaju zakonsku osnovu za obveznu izradu javnobilježničkih isprava (jer se te isprave ne mogu izvršiti u zemljišnim knjigama), odnosno „sastavljanje svih vrsta ugovora u područje stvarnih prava, odnosno akti pravnih osoba za upis u registar pravnih osoba, te obiteljsko pravo i ugovori o nasljeđivanju”.

Klix.ba

SLUČAJ "AMIR GROSS KABIRI"

POSLJEDNJE OBJAVLJENO