Hrvatska brončana na Svjetskom prvenstvu u Kataru

Hrvatska je drugi put u povijesti osvojila brončanu medalju na Svjetskom prvenstvu. U utakmici za treće mjesto na SP-u u Kataru svladala je Maroko 2:1 golovima Joška Gvardiola i Mislava Oršića. Druga je to uzastopna medalja za Hrvatsku nakon srebra prije četiri godine u Rusiji. Prva bronca osvojena je 1998. u Francuskoj. Ukupno je ovo treća medalja za Hrvatsku u tek šest nastupa na svjetskim prvenstvima.

Gvardiol zabio za vodstvo, Marokanci odmah odgovorili

Hrvatska je povela već u sedmoj minuti nakon uigrane akcije iz slobodnog udarca. Majer je ubacio, Perišić krasno dodao glavom za Gvardiola, koji na isti način neobranjivo pogađa kut marokanskog gola.

Marokanci su odgovorili samo dvije minute kasnije. Također su imali ubačaj iz slobodnog udarca, a na putu do šesnaesterca presreo ga je Majer. Ipak, glavom je samo poslao loptu u visokom luku prema golu te je na nju prije Livakovića stigao Dari i zabio za 1:1.

Majstorija Oršića

Dalićeva momčad nastavila je napadati nakon primljenog pogotka. Odličnu priliku imala je u 24. minuti. Modrić je pucao sa 17 metara, Bono je to odbio, a zatim i u posljednji tren reagirao ispred Livaje. Uslijedio je kratki period u kojem su Marokanci prijetili preko Boufala i En-Nesyrija, ali nije bilo opasnosti za Livakovića.

Hrvatska se uspješno obranila i zatim lansirala novu seriju napada. Jedan od njih okrunjen je prekrasnim golom u 42. minuti. Livaja je dodao Oršiću, a on je iskosa s lijeve strane fantastičnim udarcem od vratnice svladao marokanskog vratara, koji je tu loptu dirao, ali je nije mogao i zaustaviti.

Hrvatska oštećena za čisti penal u drugom dijelu

Većim dijelom drugog poluvremena Hrvatska je imala kontrolu nad utakmicom. Maroko se postupno otvarao i ostavljao sve više prostora u kontranapadima, a hrvatski nogometaši su se spetljali u nekim obećavajućim situacijama.

Jedna takva stigla je i u 74. minuti. Gvardiol se nakon iznesene lopte pridružio napadu, Oršić ga je uposlio, a Amrabat sapleo s leđa. Katarski sudac Al-Jassim odlučio je da nema penala, no cijeli nogometni svijet slaže se da je pritom grubo pogriješio. Ni VAR ga nije ispravio.

Uspješno odbijen pritisak Maroka

U toj ludnici Maroko je u 75. minuti došao do čiste prilike. En-Nesyri je ostao sam nakon ubačaja s lijeve strane, ali Livaković mu je na vrijeme ušao u udarac i spasio gol. Marokanski pritisak bio je sve jači kako se utakmica bližila kraju, dok je u 87. minuti Kovačić nakon dodavanja Oršića i prolaska Hakimija promašio veliku priliku.

Zadnju šansu za poravnanje Maroko je imao u 96. minuti, no En-Nesyri je glavom pucao preko gola nakon što je nadskočio Perišića. Livaković je zatim ispucao loptu te je počelo veliko slavlje hrvatske reprezentacije.