Hrvatska je prvak Europe!

Hrvatska vaterpolska reprezentacija drugi je put u povijesti prvak Europe. U krcatoj Spaladium Areni u finalu EP-a pobijedila je reprezentaciju Mađarske 10:9 i popela se na krov Europe.

Po tri gola za Hrvatsku postigli su Rino Burić i Konstantin Harkov, dva je dodao Jerko Marinić Kragić, a po jedan Ivan Krapić i Andrija Bašić, dok su Erik Molnar i Szilard Jansik bili dvostruki strijelci za Mađarsku. Sjajan je na hrvatskom golu s osam obrana bio Marko Bijač.

Briljantni Marko Bijač

Nakon efikasne prve četvrtine, u kojoj je svaka momčad postigla po tri pogotka, u drugih osam minuta postignut je samo jedan gol. Sredinom tog dijela igre uspješan je bio naturalizirani Rus u hrvatskim redovima Harkov, dok je na našim vratima briljirao Marko Bijač s četiri obrane, od kojih su dvije bile spektakularne. Minutu prije odlaska na odmor Fatović je u situaciji s igračem više pogodio vratnicu i propustio priliku za povećanje prednosti na dva razlike.

No već u prvom napadu treće četvrtine Hrvatska je opet dobila priliku da s igračem više povede dva razlike, a taj put ju je iskoristila golom Burića. Nažalost, odmah potom Nemet je smanjio na 5:4, da bi Manhercz iz peterca vratio stvari na početak. Ipak, golovima Burića, Harkova i Bašića Hrvatska je stalno držala prednost te uoči posljednjih osam minuta imala vodstvo od 8:7.

Početkom četvrte četvrtine Jansik je pogodio za 8:8, a zatim su obje reprezentacije propustile nekoliko prilika za vodstvo. U dva napada zaredom Hrvatska je pogađala i okvir gola, Fatović gredu, a Marinić Kragić vratnicu, no i pokušaj Vigvarija zaustavila je greda, dok je Zalanki u par navrata bio neprecizan.

Ključna 30. minuta

Ključnom se pokazala 30. minuta, u kojoj su dosuđena čak tri peterca, dva za Hrvatsku i jedan za Mađarsku. Prvo je Fatović zaustavljen prekršajem u protunapadu, zatim je Burić napravio prekršaj na Angyalu, a potom su i Mađari nepropisno zaustavili Žuvelu. Marinić Kragić iskoristio je oba naša peterca, dok je Manhercz zatresao gredu pa je na ulasku u posljednje dvije minute Hrvatska imala prednost od 10:8.

Minutu i pol prije kraja veliku priliku za povećanje vodstva imao je Bukić, koji nije bio precizan u kontri, da bi Mađarska 32 sekunde prije kraja dobila još jedan peterac. Jansik je smanjio na 10-9, no zatim je Hrvatska iskoristila svih 30 sekundi koje je imala na raspolaganju za napad pa je Mađarskoj ostalo samo dvije sekunde za moguće izjednačenje, što naravno nije bilo dovoljno.

HRVATSKA – MAĐARSKA 10-9 (3-3, 1-0, 4-4, 2-2)

HRVATSKA: Bijač 9 obrana, Bašić 1, Burić 3, Bukić, Harkov 3, Vrlić, Fatović, Krapić 1, Lazić, Biljaka, Žuvela, Marinić Kragić 2(2), Popadić, Zović, Kržić.

MAĐARSKA: Vogel 5 obrana, Zalanki 2, Angyal, Jansik 2(1), Konarik, Nemet 1, Manhercz 1(1), Levai, Nagy, Molnar 2, Burian, Fekete. V. Vigvari 1, Agh, Vadovics.

Hrvatskoj reprezentaciji to je peta medalja s europskih prvenstava i drugo zlato, koje je izborila 2010. godine, kad je također bila domaćin. Srebro su Barakude osvojile davne 1999. u Firenci, kad su u finalu izgubili od Mađarske, te u Kranju 2003. godine u finalu protiv Srbije, koje su obilježili navijački neredi. Do bronce je hrvatska reprezentacija došla u Barceloni 2018.

Brončane medalje osvojili su Španjolci, koji su u utakmici za treće mjesto svladali Talijane 7:6.