I Široki Brijeg bio dio ucrtane rute kriminalna grupa Darka Šarića za šverc kokaina

PRO Oglas

U dokumentu Državnog tužiteljstva Hrvatske navodi se da je kriminalna grupa Darka Šarića, tj. njen hrvatski ogranak, imao razgranatu mrežu ruta kojima je droga stizala iz Južne Amerike do Hrvatske. Dio rute je i Široki Brijeg.

Kako piše beogradski ‘Blic’, u dokumentu piše od 2019. do 2021. godine grupa je aktivno krijumčarila narkotike brodovima i ostvarila dobit od nekoliko milijuna eura.

Optuženi Petar Ćosić, navodni vođa hrvatskog ogranka Šarićevog klana, dobio je zadatak da osmisli sveobuhvatan plan krijumčarenja droge iz Južne Amerike u Europu. Povezao je osobe koje su bile dio lanca krijumčarenja i koje su postupale po njegovim uputama, nadzirao transport, dostavu u Hrvatskoj i određivao po kojoj će se cijeni droga prodavati.

Ekvador i Kolumbija

U Ekvadoru su imali svog čovjeka Milana Milovca, čiji je zadatak bio pronaći dobavljače, kao da odredi vrijeme i pronađe mjesto gdje će se droga staviti u odabrani kontejner na jednom od brodova.

Roba se obično dostavljala iz Kolumbije, da bi se pakirala u kontejnere u Ekvadoru i putovala u Europu.

Luka koja je bila polazna točka na njihovoj ruti bila je „Guayaquil“, odakle se roba kretala raznim rutama, preko Belgije, Grčke, Španjolske, do konačnog odredišta – luke „Ploče“ u Hrvatskoj.

Samo u jednoj isporuci u 2019. odavde je poslana tona kokaina, a, kako se navodi u dokumentu, s ovog mjesta krenule su i druge isporuke.

Belgija

Belgija je zauzimala važno mjesto na njihovoj karti.

Luka Antwerpen, smještena na obalama rijeke Scheldt, oko 90 kilometara od ušća u Sjeverno more, bila je jedno od mjesta gdje su se brodovi prekrcali, odnosno gdje se s brodova dopremala droga. U tom klubu su imali čovjeka koji je bio zadužen za vađenje kokaina iz kontejnera, prije nego što je ukrcan na drugi brod i poslan na odredište.

Tako je krajem 2019. godine, kada je brod iz Ekvadora uplovio u ovu luku, Ćosić imenovao čovjeka koji je, dok je brod bio u luci, imao zadatak da poslanu tonu bijelog praha skloni na sigurno. No, kako on to nije uspio, 500 kilograma njihova tereta prepakirano je na drugi brod i poslano u luku Hamburg.

Njemačka

Silom prilika Njemačka se nametnula kao zemlja u kojoj je svojevremeno pronađeno 500 kilograma njihovog kokaina, koji je tamo stigao nakon neuspjelog prekrcaja u luci “Antwerpen” u Belgiji.

Teret je iz luke “Hamburg” do konačnog odredišta poslan kamionom s robom koja je legalno prevožena za određene tvrtke, pa su pripadnici klana, na mjestu nepoznatom hrvatskim državnim tijelima, nasilno zaustavili kamion i drogirali se. .

Osobe koje su ga izvršile nagrađene su nagradom od 30 posto od prevezene količine, odnosno 150 kilograma kokaina, a ostatak je Ćosić prodao dvjema nepoznatim osobama po cijeni od 28 do 29 tisuća eura po kilogramu. Ukupno je klan na ovom teretu zaradio 9.800.000 eura.

Grčka

Važno mjesto za pomorski šverc ovog klana bila je Grčka, za koju su, kako se piše, sumnjali članovi klana gdje je u njihovom transportu nestala određena količina bijelog praha.

Naime, određene luke u Grčkoj bile su mjesta za prekrcaj, odakle se droga dalje slala u hrvatsku luku “Ploče”.

U Grčkoj luci “Pirej” su, navodi se u dokumentu, 2020. ostali bez 60 paketa droge u kojima se nalazilo 72 kilograma skupocjenog praha, koji je bio poslat iz luke “Guayaquil” u Ekvadoru sa krajnjim odredištem u luci ploče u Hrvatskoj.

Španjolska

Za tu droga koja nije stigla do odredišta, Ćosić je kupovinu dogovarao sa Južnoamerikancem koji je bio glavni dobavljač klana, prema saznanjima državnih organa Hrvatske, koji je na kriptiranoj aplikaciji bio upisan kao “Pasto, a o kome je blic već pisao. Njemu je tada preko treće neidentificirane osobe u Valenciji u Španjolskoj predat iznos od 150.000 eura.

Italija

Talijanska luka “Gioia Tauro” našla se 2020. na mapi putanje krijumčarene droge. U koju je na brodu “Michigan” u kontejnerima sa teretom banana upolovilo 45 kilograma kokaina. Tu su robu sa broda izvukli Ćosićevi ljudi i poslali je za Zagreb.

Bosna i Hercegovina

Kao mjesto gdje su pristizali tovari legalne robe, odnosno kontejnera s bananama, među kojima je bila skrivena klanova droga, Široki Brijeg u Bosni i Hercegovini ucrtan je na kartu klana 2020. godine, jer je preko njega, od Ekvadora, preko Grčke do luke “Ploče”

Hrvatska

Luka “Ploče”, koju su članovi klana u komunikaciji nazvali kodnim imenom “Poljska”, bila je krajnja destinacija robe koja je stigla u klan, a u kojoj su imali razrađenu shemu i svoje ljude koji su je preuzeli, prepakirali i poslao na prodaju.

Imali su čovjeka koji je bio zaposlen u luci, koji im je pomogao pozicioniranjem kontejnera na mjesto gdje nema videonadzora i kojem su zaduženi skinuti paket zupčanika za pristup, te su posao obavili neprimjetno.

Osim toga, riječka luka bila je i mjesto gdje je pristizala droga. Tamo su imali svoje ljude koji su je izvukli s brodova i isporučili klan na dogovoreno mjesto.

Iz te luke droga je prevožena na prethodno pripremljeni prostor u Zagrebu, odakle je prodavana za bas figure.

Blic.rs

SLUČAJ "AMIR GROSS KABIRI"

POSLJEDNJE OBJAVLJENO