Menalo u 91. minuti spasio Dinamo

Dinamo je u ludoj utakmici 1. kola SuperSport HNL-a na Maksimiru pobijedio Lokomotivu 3:2 golom Luke Menala u 91. minuti. Gosti su šokantno vodili 2:0 nakon 23 minute golovima Kulenovića i Aliyua, ali je Čačić onda ubacio Drmića koji je do poluvremena s dva gola vratio Dinamo u egal.

Očajno otvaranje Dinama

Dinamo je mogao povesti već u 1. minuti kad je Ristovski u želji da ubaci loptu u peterac pogodio gredu, ali je Čačićeva momčad preopušteno ušla u utakmicu. Obrana je izgledala preopušteno s pun riskantnih poteza, a prvi takav povukao je Theophile-Catherine u 4. minuti. Francuz je potpuno nepotrebno odigrao dugu loptu u sredinu za Ivanušeca kojemu je protivnički igrač došao s leđa i izbio loptu.

Ona je došla ravno do Kulenovića koji je bio potpuno sam usred šesnaesterca i rutinski je zabio za 0:1. Ništa Dinamo nije naučio iz te akcije. Igrala se 15. minuta kad je nakon ubačaja iz kornera Aliyu pucao, a lopta se odbila do potpuno samog Kulenovića koji je bio na šest metara od gola.

Izgubljeni Bočkaj zakasnio je metar s izlaskom iz zaleđa i Kulenović je rutinski zabio, ali je VAR poništio gol zbog prekršaja u začetku akcije na Ademiju kojega je igrač Lokomotive onemogućio da uđe u blok Aliyuu.

No, Dinamu nije bilo spasa sedam minuta kasnije. Bočkaj je iznimno naivno ispao na dupli pas i pustio Smakaja da protutnji kraj njega i zavrne idealnu povratnu loptu u sredinu. Tamo je Aliyu koji preciznim udarcem pogađa suprotni kut za 0:2.

Čačić izvadio Bočkaja i ubacio Drmića

Čačiću je bilo jasno da će, ako ostavi indisponiranog Bočkaja u igri, primiti još koji gol pa je u 24. minuti povukao ključan potez. Izvadio je Bočkaja i ubacio Drmića te na beka stavio Ljubičića. To mu se isplatilo u sljedećem napadu.

Špikić je probio desnu stranu i vratio povratnu loptu za Drmića. Nova Dinamova špica snažno je tukla, ali se lopta odbila od Mersinaja u klizećem startu i prevarila Nevistića, ali i da nije bilo Mersinaja lopta bi završila u drugom kutu.

Već u sljedećem napadu Drmić je mogao izjednačiti, ali je njegov udarac otišao malo pokraj druge stative da bi tri minute kasnije Oršić bio zamalo neprecizan sa svoje pozicije. No, ono što je promašio u 27., Drmić je ispravio u 35. minuti.

Ivanušec je majstorski prošao čuvara na desnoj strani i našao Drmića ispred peterca, a takav napadač takve šanse ne promašuje i Dinamo se potpuno vratio u igru. Mogao je branitelj naslova do potpuno preokreta prije poluvremena, ali se Petković u 41. minuti predugo okretao nakon sjajne lopte Ademija i Mersinaj mu ju je izbio u korner.

Dinamo mlitav do sredine drugog poluvremena

Očekivalo se da će Dinamo uraganski ući u drugo poluvrijeme, ali se to nije dogodilo. Čačićeva momčad u nastavku je bila uglavnom bezopasna i Lokomotiva je bila ta koja je mogla prva zabiti treći gol. Igrala se 55. minuta kad je Kulenović s gol-aut linije poslao povratnu loptu u šesnaesterac gdje je Pivarić bio sam, ali je u jako dobroj situaciji pucao jako loše.

Dinamo se mučio s organizacijom igre. Previše se griješilo u zadnjem pasu, ali je skoro došao do trećega gola u 69. minuti kad je Mersinaj skrenuo loptu prema svojem golu, ali je Santini bio koncentriran.

Prvu pravu šansu Dinamo je stvorio u 71. minuti kad je Petković nakon kornera odložio Ljubičiću koji nije prejako pucao, ali Santini loptu nije vidio sve dok nije došla do njega. No, golman Lokomotive je sjajno reagirao i refleksno obranio taj udarac.

Marić dobio crveni karton

Tko zna kako bi utakmica završila da Marić u 78. minuti nije ostavio svoju momčad s desetoricom. Lopta mu je pobjegla i u želji da dođe do nje prije Ristovskog džonom je u koljeno pogodio Dinamova beka. Sudac Dario Bel pokazao mu je žuti karton, ali dok se Ristovskom ukazivala pomoć VAR mu je sugerirao da pogleda snimku.

Na njoj se jasno vidjelo da je Marić, iako bez namjere, igrao izuzetno opasno pa je Bel poništio žuti karton i Mariću opravdano pokazao izravni crveni karton. To je bio znak za potpunu ofenzivu Dinama čije igrača je Santini izluđivao do samoga kraja.

Santini spašavao, ali nije mogao sve obraniti

Prvo je u 84. minuti bio sjajno postavljen na udarac Menala, koji je ušao sedam minuta ranije, a dvije minute nakon toga je Drmić fantastično proigrao Ademija, ali je Santini nevjerojatnom reakcijom i to obranio.

No, gosti ipak nisu izdržali. U prvoj od tri minute nadoknade Theophile-Catherine je sjajno glavom odigrao na drugu stativu gdje je Menalo u padu glavom pogodio za 3:2 i veliko slavlje Dinamovih igrača.

Branitelj naslova je tako pobjedom otvorio prvenstvo iako se za nju jako namučio. Čačić je pogodio sa svim zamjenama (Drmić, Menalo) i u puno boljem raspoloženju čeka utorak i utakmicu sa Shkupijem u 2. pretkolu Lige prvaka.