NBA preokret u Boriku: Široki nadoknadio 20 poena u zadnjoj četvrtini i pobjedu odnio u produžecima

U sedmom kolu Druge ABA lige slovenski Helios uspio je prokockati čak 20 poena prednosti, pa je Široki Brijeg slavio, a po isteku 45 minuta igre semafor u banjalučkoj dvorani “Borik” pokazivao je 77:72 (13:25, 15:16, 11:17, 30:11, 8:3).

Sami početak utakmice obilježio je bolji start košarkaša Širokog koji su na krilima Jure Zubca poveli 7:2, ali ono što je uslijedilo u narednim minutama totalno je bacilo u drugi plan taj prvi utisak i vodstvo izabranika Damira Vujanovića.

Počeli su ubacivati svoje šuteve Keleb Alehander Žozef i Bine Prepelič, a upravo njih dvojica bili su najzaslužniji što je prva četvrtina pripala Heliosu rezultatom 25:13.

Kako je vrijeme prolazilo prednost Heliosa se povećavala, a među najraspoloženijima bio je nekadašnji košarkaš aleksandrovačke Igokee Blaž Mahkovic i Amerikanac u dresu slovenskog tima Žozef. Na drugoj strani pokušao je otpor pružiti Mate Mandić koji je ubacio sedam poena u ovom dijelu igre, ali to nije uticalo na deficit u vidu “-13” (41:28).

Sličan scenario viđen je i poslije petnaestominutne pauze, jer su izabranici Dejana Jakare nastavili da “zasipaju” koš rivala, a u jednom trenutku bilo je 20 poena razlike, a treći kvartal završen je uz 19 poena prednosti Heliosa (58:39).

Baš kada se činilo da je pitanje pobjednika na ovom susretu odavno riješeno, a svim gledateljima koji su promatrali ovaj duel na umu je bilo samo kojom prednosti će slaviti slovenski sastav za samo deset minuta igre u posljednjoj četvrtini viđen je NBA preokret.

Suviše su se opustili Mahkovic i ekipa, dok se na drugoj strani probudio Rašun Dejvis uz podršku ranije pomenutog Mandića, a posljednji kvartal pripao je Širokom Brijegu nevjerovatnim rezultatom 30:11. Helios je imao napad za pobjedu pri neriješenom rezultatu 69:69, ali očajno organiziran posjed odveo je susret u dodatnih pet minuta igre.

Znao je Široki Brijeg iskoristiti trenutak koji je evidentno bio na njihovoj strani, pa je u produžetku mini serija 5:0 na krilima Daria Drežnjaka osigurao prednost 74:69.

Helios je ostao bez najboljeg igrača Mahkovica koji je do tog trenutka ubacio 30 poena, ali morao je napustiti parket zbog pet osobnih grešaka.

Na kraju je Široki Brijeg slavio rezultatom 77:72, a sigurno da će ovakva pobjeda ostati dugo u sjećanju košarkašima oba tima, samo što će izabranici Damira Vujanovića uz mnogo više razloga za prisjećanje pričati o ovom duelu.

Kao što smo već rekli, Mahkovic je odigrao sjajan susret, ali njegovih 30 poena nije bilo dovoljno za trijumf. Tim iz Širokog Brijega predvodio je Dejvis ubacivši 20 poena, dok je Mate Mandić upisao 17 poena pored svog imena.