Padaju korumpirani policajci: Mafija ne postoji bez vlasti

PRO Oglas

Već mjesecima unazad u raznim akcijama uhićuju se brojni policijski službenici iz svih agencija u BiH.

Uhićivani su se pripadnici DKPT, Granične policije, MUP-a RS te OSA-e, a svi oni dovode se u vezi s opasnim narko-grupama koje su rasturale drogu, reketarile i ubijale.

Prema onome što se do sada službeno zna – policijski službenici koristili su svoje položaje i krimosima odavali službene tajne i informacije koje bi im olakšavale posao. Sve njih odalo je raspakiravanje aplikacije Sky, putem koje su komunicirali.

Svježi primjer povezanosti vlasti i kriminalnih klanova je i današnje uhićenje glavnog inspektora MUP-a RS Nedeljka Lubura.

Naime, njega je uhitio MUP RS po nalogu Tužiteljstva BiH koje nastavlja akcije uhićenja policijskih službenika povezanih s kriminalnim miljeom.

Kako je Raport i naveo Lubura je i bivši zet ministarstva unutrašnjih poslova RS Dragana Lukača (SNSD).

Prekjučer je uz pripadnika OSA-e, uhićen i Miloš Lukajić, policijski službenik Granične policije BiH koji je početkom lipnja dobio priznanje Medalja za hrabrost, a uručio mu ga je direktno ministar sigurnosti BiH Selmo Cikotić (SDA).

Stručnjaci iz oblasti sigurnosti upozoravaju da su ovi slučajevi primjeri kriminalne mreže, i to ne samo policijskih već i najviših političkih krugova.

Upravo brojni policijski službenici na položaje dolaze preko politike, a u BiH često zajedno odrađuju mete. Protekla uhićenja, a i ona koja bi mogla uslijediti, samo će biti novi dokazi da je vlast korumpirana i kriminalna.

Šta to znači za državu te šta možemo učiniti po pitanju ovog problema govorio je Nedžad Korajlić, profesor na Fakultetu za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije u Sarajevu za portal Raport.ba.

Na samom početku razgovora on se osvrnuo na uhićenja u proteklih nekoliko dana, te kazao da to treba gledati sa pozitivne strane.

“Iskreno da vam kažem ne bih uopće ovo promatrao iz negativnog aspekta. Sada ću vam objasniti i zašto. Dakle, sve dok se ovakve stvari događaju i dok se uhićeni znači da sustav radi. Tako da, ja bih ovo gledao samo pozitivno. Točnije možemo zaključiti da je ovo negativna pojava, ali je pozitivno je da se radi na tome”, kazao je Korajlić.

Prema ovogodišnjem Indeksu percepcije korupcije (Corruption Perception Index – CPI) Bosna i Hercegovina zauzela je treće najgore mjesto u Europi sa ocjenom 35, na skali od nula do 100.

“Bez istraživačkog djela statistike sigurno da smo po svjetskim kriterijima nekim visoko smo rangirani u tom dijelu korumpiranih država. Međutim, upravo ovih primjeri uhićenja mogu da nam daju ohrabrenje da se ipak radi na tome”, istaknuo je profesor Korajlić.

Na samom kraju razgovora ističe da je bitno znati da mafije nema bez države, odnosno organiziranog kriminala nema bez podrške određenih krugova iz domena vlasti i politike.

“Kada ima mafije u državi, tu uvijek ima povezanosti sa policijom i politikom. Jednostavno to je neraskidivo. Morate znati da mafija ne može funkcionirati ako nema spregu sa politikom i policijom. Opet ima i nekih pozitivnih snaga u cijelom procesu koje mogu utjecati na sprječavanje te sprege”, zaključio je Korajlić.

Raport.ba

SLUČAJ "AMIR GROSS KABIRI"

POSLJEDNJE OBJAVLJENO