Pobjeda Hrvatske za povijesno osvajanje skupine Lige nacija

Hrvatska reprezentacija pobijedila je Austriju u Beču 3:1, u drami posljednjeg, šestog kola natjecanja po skupinama, i tim rezultatom zadržala prvo mjesto ljestvice skupine 1 elitne grupe Lige nacija. Ta pozicija vodi Hrvatsku na završni turnir četiri najbolje momčadi natjecanja, koji će se održati od 14. do 18. lipnja sljedeće godine. Uz Hrvatsku, ondje će nastupiti i Nizozemska, a za preostala dva mjesta se bore Mađarska i Italija, odnosno, Portugal i Španjolska.

Na poluvremenu utakmice Hrvatska je kombinacijom svog rezultata u uvodnom dijelu (1:1) i prednosti Danske protiv Francuske (2:0) pala na drugo mjesto poretka, a to znači i da je u tim trenucima bila bez plasmana na završni turnir.

Ipak, golovima Marka Livaje i Dejana Lovrena ponovno je preuzela vodstvo u kojem je bila nakon što je Luka Modrić, na asistenciju Nikole Vlašića, zabio na otvaranju utakmice. Tu prednost poništio je Christoph Baumgartner u osmoj minuti, no nakon tri savršeno iskorištene minute sredine nastavka i dva gola Hrvatske, novog povratka za Austriju nije bilo.

Dva brza gola riješila susret

Sosa i Perišić su napravili su velik dio posla na lijevoj strani kod gola za 2:1 u 69. minuti, a Perišić je bio taj koji je ubacio loptu pred domaća vrata. Ondje je odlično reagirao Marko Livaja koji je, u skoku unatrag, glavom pogodio uz bližu vratnicu. Nije se Austrija ni oporavila od tog pogotka, a uslijedio je novi. Lovro Majer je ubacio na drugu vratnicu, a tamo je potpuno nečuvan bio Dejan Lovren koji je u 72. minuti glavom u padu postavio konačan rezultat .

Hrvatska je na stadionu u Beču imala veliku pomoć svojih navijača kojih se ondje skupilo 20-ak tisuća. Uz pjesmu i podršku koja se čula s tribina, igrači Zlatka Dalića sjajno su otvorili susret, a kapetan Luka Modrić odradio ono najvažnije za svoj drugi gol u natjecanju ove sezone i poticaj suigračima. Brzo izjednačenje Austrije nije ostavilo prevelikog traga na hrvatskim igračima, barem ne u smislu gola, no dobar dio susreta Austrija je izgleda opasnije i kao momčad koja će prva do sljedeće prednosti.

Sjajan popravak dojma u Ligi nacija

U tim trenucima, tri-četiri minute efikasne igre riješile su pitanje pobjednika i aktualne svjetske doprvake gurnule su u priliku za novi trofej. Onaj koji se dodjeljuje pobjedniku natjecanja u lipnju sljedeće godine.

Nakon dvije razočaravajuće sezone u Ligi nacija, prve u kojoj je reorganizacija natjecanja sačuvala Hrvatsku u elitnoj skupini i druge u kojoj je samo zahvaljujući boljoj gol-razlici od Švedske ostala s jednom pobjedom i pet poraza dio elite, Hrvatska u svojoj trećoj sezoni ondje odrađuje velik posao. On još nije gotov.