Produžava li tamni način rada bateriju mog pametnog telefona?

PRO Oglas

Dugo se govorilo da uključivanjem tamnog načina rada na pametnom telefonu pridonosimo produljenju trajanja baterije našeg uređaja. Znanstvenici sa sveučilišta Purdue odlučili su provjeriti koliko u tome ima istine.

Većina nas voli takozvani Dark Mode, odnosno mračni ili noćni način rada, koji je već prisutan i na pametnim telefonima i u mnogim programima za desktop računala. Zahvaljujući promjeni boja u tamnu, vid nam se čuva, a noću je uporaba mnogo ugodnija. Ispostavilo se, međutim, da mnogi ljudi trajno koriste tamni način rada, osobito u pametnim telefonima.

Usput, bilo je mnogo glasova da zahvaljujući tome produžavamo i vijek trajanja baterije u našem uređaju. Uostalom, zaslon ne emitira toliko svjetla kao što bi inače. No je li doista tako? To su provjerili znanstvenici sa sveučilišta Purdue.

Stoga su istraživači pogledali potrošnju energije u mračnom načinu rada u šest popularnih aplikacija – Kalkulator, Google kalendar, Google karte, Google vijesti, Google telefon i YouTube. Studija je provedena na pametnim telefonima Pixel 2, Moto Z3, Pixel 4 i Pixel 5 s OLED zaslonima, uz korištenje posebno izgrađenog seta alata za mjerenje potrošnje energije u pikselima.

Provjerena je potrošnja energije pri pokretanju ovih aplikacija, kao i pri njihovoj uporabi u određeno vrijeme. Pokazalo se da ako su sa svjetline od 30% – 50% prešli na tamni način rada, tada je ušteda energije bila između 3 i 9%. Ovo je prilično blago smanjenje potrošnje, što ćemo najviše osjetiti kada imamo nisku bateriju. Međutim, bilo je drugačije pri prelasku sa 100% svjetline u tamni način rada. Ovdje je zabilježena ušteda energije od 47%. Također je utvrđeno da u takvom Pixelu 5 potrošnja energije pri 20% svjetline odgovara mračnom načinu rada sa svjetlinom postavljenom na 50%.

Dakle, studija pokazuje da ako normalno koristimo pametni telefon sa svjetlinom postavljenom na srednju razinu, prelazak u tamni način rada neće nam dati značajne uštede energije. Naravno, ovdje treba zapamtiti da se to odnosi na odabrane modele, pa bi možda na drugim uređajima, s drugačijom vrstom prikaza, rezultati bili drugačiji.

PCCHIP

SLUČAJ "AMIR GROSS KABIRI"

POSLJEDNJE OBJAVLJENO