Prvi čovjek Federalne uprave za inspekcijske poslove nelegalno iznajmljuje vilu, dok mu žene nelegalno drži vrtić!

PRO Oglas

Villa Don u Blagaju prve goste primila je 7. srpnja ove godine. Kuća od 150 kvadrata, s četiri spavaće sobe, trenutno je zbog popunjenosti nedostupna za rezervaciju. U ovom razdoblju cijena zakupa za jednu noć iznosi oko 500 KM.

Villa Don, međutim, nije zavedena u registrima u kojima bi to po zakonu morala biti. Prema Zakonu o ugostiteljskoj djelatnosti objekti se kategoriziraju i vode ili u registar federalnih ili županijskih institucija. Ali Ville Don u Blagaju nema ni jednom – u Federalnom ministarstvu okoliša i turizma za Žurnal potvrđeni su objekti u njihovom registru ugostiteljskih objekata te da nije kategoriziran od strana ovog ministarstva.

Nije kategoriziran u Ministarstvu trgovine, turizma i zaštite okoliša HNŽ-a, niti je uopće podnesen zahtjev za kategorizaciju:

-Objekat koji je predmet Vašeg interesa – Vila Don Blagaj – ne nalazi se u Registru. Također, uvidom u Upisnik prvostupanjskih predmeta i akata, utvrđeni smo da za isti nikad nije niti podnesen zahtjev za utvrđivanje minimalnih uvjeta i kategoriju smještajnog objekta, a u Inspektoratu ovog ministarstva nije zaprimljen zahtjev za inspekcijski nadzor – navodi se u odgovoru Ministarstva.

To znači da Villa Don nije mogla od nadležnih institucija dobiti ni oznaku o kategorizaciji s jasno istaknutim nazivom tvrtke. Radi se o kršenju Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti a kazne za ovakav i slične prekršaje propisane su ovim zakonom iznose od jedne do 15 tisuća KM.

VRIJEDE LI ZAKONI ZA DIREKTORA FUZIP-a?

Ne bi se ovaj slučaj pretjerano razlikovao niti bio neko iznenađenje u gomili sličnih vlasnika Ville Don nije prvi čovjek Federalne uprave za inspekcijske poslove Anis Ajdinović , čiji inspektori svakodnevno na terenu izriču kazne za prekršaje kakve čini i njihov direktor. Potrebne dozvole za izgradnju izdaju se krajem prošle godine.

Neposjedovanje zakonom propisanih oznaka, izdavanje i zarada na objektu koji nije kategoriziran po zakonu, nisu jedine nezakonitosti.

Prije toga ipak treba skrenuti pozornost na jednu interesantnu činjenicu.

Krajem srpnja i početkom kolovoza ove godine inspektori Federalne uprave za inspekcijske poslove proveli su deset dana u Hercegovini. U priopćenju FUZIP-a navedeno je da su kontrolirane turističke destinacije u Hercegovini. Izdali su 117 prekršajnih naloga i propisali kazne u visini od skoro 200 tisuća KM.

Upravu smo pitali gdje su inspektori bili, kojim gradovima, općinama i mjestima. Bili su u Neumu, Mostaru, Konjicu i Jablanici.

Slučajno ili ne, Blagaj su zaobišli.

NOVČANE KAZNE

A da su stigli do Blagaja i Ville Don inspektori bi direktori morali kazniti i za to što je cijenu boravka u jednom razdoblju izdavanja odredio u eurima.

Zakoni koji reguliraju ovu oblast (o trgovini, zaštiti potrošača…) propisuju obavezu isticanja cijene u konvertibilnim markama. Kazna za nepoštivanje: od 1.500 do 3.000 KM.

Anis Ajdinović je direktor FUIZP-a od 2015. U Upravi je zaposlen 2006. godine (čak i prije njenog formiranja!), Prije toga volontirao je u Skenderiji, navodi se u službenoj biografiji. Uprava za inspekcijske poslove sa radom počela je 1. siječnja 2007. godine. Uprkos tome, Ajdinović u Upravi, a stoji u službenoj biografiji, radi od studenog 2006. Prva pozicija bila je Savjetnik direktora za ekonomska pitanja i koordinaciju projekata, zatim suradnik za informiranje, šef kabineta … sve do direktorskih pozicija. U međuvremenu, donator je Stranke demokratske akcije, nekada davno i kandidat na izborima ali bez osvojenog mandata.

NELEGALNI RAD VRTIĆA

Supruga direktora FUZIP-a vlasnica je privatnog vrtića u Sarajevu. Vrtić bez dozvole radi od 2011. godine i nalazi se na listi nelegalnih predškolskih ustanova. U Ministarstvu obrazovanja Kantona Sarajevo potvrdili su nam kako vrtić u vlasništvu Ajdinovićeve supruge nikada nije dobio odobrenje za rad Ministarstva. Poznato je da predškolske ustanove, bez obzira na javne ili privatne, moraju provesti strogi nadzor Ministarstva prije početka rada, kako bi se ustanovilo da su ispunjeni svi sigurnosni i drugi uvjeti za boravak djece. Tek tada se izdaje dozvola i ustanova može smatrati u potpunosti sigurnom i legalnom:

-Nema ga na našoj listi vrtića koji rade s odobrenjem, nikada nismo vršili nikakav nadzor na toj adresi u ustanovi tog imena- reći će za Žurnal u Ministarstvu, a nema ga ni na listi predškolskih ustanova u KS-u.

Vrtić je, prema podacima portala akta.ba prošle godine imao troje zaposlenih i prihod nešto manji od 50 tisuća KM.

-Dok nelegalni vrtići rade bez ikakvog nadzora PPU moraju plaćati porez, diktirana im je cijena usluga, moraju poštovati sve norme i standarde, moraju isplatiti ploču, moraju znati kako „preživjeti“ inspekciju – upozorio je u kolovozu ove godine bivši ministar obrazovanja Anis Krivić.

Branka Mrkić-Radević / Zurnal.info

SLUČAJ "AMIR GROSS KABIRI"

POSLJEDNJE OBJAVLJENO