Raspored kućanskih poslova uz koji će čišćenje doma biti kao pjesma

PRO Oglas

Jedna od najvećih grešaka koje radimo kada krenemo s čišćenjem doma jest to što sve želimo napraviti u jednome danu. No takvim načinom čišćenja doma posao možda nećemo napraviti onoliko detaljno koliko smo to na početku htjeli, a količina posla iscrpit će nas više negoli bi trebalo. Iako je čišćenje doma nezaobilazan zadatak, ono ne bi trebalo biti umarajuće i stresno. Zato, želimo li da dom zablista pravim sjajem, ključno je podijeliti kućanske poslove na prostorije u domu i na više dana u tjednu te ih uklopiti u svoju svakodnevnu rutinu.

Prvi tjedan – Dnevni boravak

Prvi tjedan u mjesecu posvetite najvažnijoj prostoriji u domu, u kojoj provodite najviše vremena sa svojim najmilijima – dnevnom boravku. Upravo zato je njegov namještaj neprestano izložen prljavštini i mrljama, a ni s prašinom nije na ”ti”. Krenite od malih stvari, poput čišćenja rasvjetnih tijela, na kojima se često zna nataložiti debeli sloj prašine i tako umanjiti njihovu djelotvornost. Jednaki magneti za prašinu znaju biti i police s knjigama, slike i male stvarčice koje ste izložili iz nekih sentimentalnih razloga. Skinite sve s polica i uz pomoć krpe od mikrofibre počistite ove dijelove pokućstva kako biste se riješili tih upornih čestica.

Drugi dio tjedna rezervirajte za veće pokretnine, poput sofa, fotelja i kauča, koje povremeno treba osvježiti kako bismo im povratili sjaj, kao i dezinficirati od raznih bakterija unesenih preko odjeće ili prljavih ruku.

Ono što je također važno jest voditi računa o higijeni izvan svog doma kako ne biste bakterije i viruse donijeli sa sobom kući. Jednom kada izađete van, posebice u nabavku namirnica, vaše ruke su izložene velikom broju bakterija i virusa koje pokupite razgledavajući proizvode, dirajući namirnice, košarice ili pak nešto treće. Zato je važno uvijek uz sebe imati dezinficijens koji će biti pravi partner u šopingu jer tako možete biti sigurni da ste svojim rukama pružili potpunu zaštitu.

Drugi tjedan – Kuhinja

Zbog masnoća od ulja u kuhinji se zna nataložiti mnogo prljavštine koju je itekako teško skinuti ako ste pojedina mjesta zanemarivali. Jedno takvo je zasigurno napa, koja je tome najviše izložena, kao i filteri na koje često znate zaboraviti. Prvi dan u tjednu uzmite filtere i potopite ih u toploj vodi i dodajte šalicu sode bikarbone. Neka ostanu tako dok se voda ne ohladi, a potom ih izvadite, procijedite i stavite sušiti te vratite na mjesto. Tijekom drugih dana posvetite svoje vrijeme štednjaku, koji je najvidljivija i najkorištenija radna površina u kuhinji, čišćenju kuhinjskih ormarića, radnih ploha te kantama za smeće, koje su leglo bakterija.

Nakon što svakog od njih prođete sredstvom za čišćenje, nemojte zaboraviti i sredstvo za dezinfekciju kako biste ih temeljito očistili od bakterija, koje se lako talože na tim mjestima.

Treći tjedan – Kupaonica

Jedna od najizazovnijih prostorija u kući kada je u pitanju čišćenje jest kupaonica. S obzirom na učestalost korištenja, može stajati bok uz bok s kuhinjom, koju neprestano treba dovoditi u red. I dok se podrazumijeva da čišćenje umivaonika i WC školjke treba biti redovito, našu pažnju ponekad trebaju i drugi elementi u kupaonici. Pa tako prvi dan u tjednu posvetite čišćenju glave tuša. Zbog neprestanog korištenja i tvrde vode na njoj se zna nataložiti mnogo kamenca. Pošpricajte ga sredstvom za uklanjanje kamenca ili ga uronite u mješavinu octa i sode bikarbone te pustite da odstoji. Potom kamenac uklonite krpicom i isperite glavu tuša vodom kako bi ona izgledala kao nova.

Kad smo već kod kade ili tuša, drugi dan iskoristite za čišćenje zavjese za tuš ili kadu. Unatoč svojem pomalo plastičnom izgledu, svaka od njih može se oprati u mašini i tako se riješiti plijesni. Treći dan povratite sjaj svojoj kupaonici čišćenjem zidnih pločica, četvrti dan posvetite dubinskom čišćenju podnih pločica, a peti perilici rublja kako biste spriječili nakupljanje bakterija i neugodnih mirisa, koji se lako mogu prenijeti i na odjeću. Dovoljno je jednom tjedno uključiti ciklus samočišćenja ili pokrenuti ciklus s dvije čaše alkoholnog octa umjesto deterdženta.

S obzirom na to da je cijela kupaonica izložena opasnim bakterijama iz WC školjke, jednom kada ste prošli sa sredstvom za čišćenje kako biste uklonili kamenac, potrebno je sve dodatno dezinficirati.

Četvrti tjedan – Spavaća soba

Nakon što ste pod kontrolu stavili prostorije koje su najviše izložene prljavštini, za kraj se posvetite svojem osobnom malom raju – spavaćoj sobi. Iako je svaki tjedan dovoljno promijeniti posteljinu, usisati sobu i namjestiti krevet, ponekad zaboravljamo da i jastuke na kojima svaki dan spavamo valja oprati s vremena na vrijeme. Svaki od njih ima etiketu na kojoj piše kako ih prati, stoga je provjerite prije negoli ih samo ubacite u perilicu rublja. Isto napravite i s poplunima. Tako ćete ukloniti alergene i bakterije i uživati u mirisnom krevetu koji će vam pružiti laki san.

Drugi dan posvetite drvenim površinama u svojoj sobi i ulaštite ih tako da se sjaje kao da su upravo izašle iz salona. Treći dan detaljno počistite teško dostupan prostor ispod kreveta. To je mjesto na kojem se nakuplja jako puno prašine i ostalih alergena, koji mogu loše utjecati na vaše zdravlje. Četvrti dan operite prozore i uklonite prljavštinu s prozorske klupčice, a peti osvježite zavjese. Baš poput jastuka, i ovdje je potrebno obratiti pažnju na etiketu kako ne bi zahtijevale posebnu pažnju. Uz čistu sobu dan će uvijek započeti ljepše.

Svaki od ovih kućanskih poslova trebao bi se moći u danu napraviti u roku od 15 do 20 minuta, s nekoliko njih koji će možda potrajati nešto duže. Na taj način ćete spriječiti bespotrebni stres koji može izazvati dan proveden u čišćenju svih prostorija u kućanstvu.

Zadovoljna.hr

SLUČAJ "AMIR GROSS KABIRI"

POSLJEDNJE OBJAVLJENO