Razlike između eMMC, UFS i NVMe memorija za pametne telefone

PRO Oglas

Android telefoni uglavnom koriste eMMC i UFS standarde flash memorije, dok je NVMe protokol rezerviran za Apple iPhone. Njihova brzina čitanja i pisanja izravno će utjecati na brzinu instalacije, otvaranja i učitavanja aplikacija.

eMMC

eMMC je skraćenica od ugrađene MultiMedia kartice. Ova vrsta pohrane pruža jeftini flash memorijski sustav s ugrađenim memorijskim kontrolerom. Potonji omogućuje SoC da se poveže s flash pohranom i upravlja njome. Obično sadrži datoteke operativnog sustava koje pomažu uređaju da se uključi. Standarde eMMC-a kontrolira tijelo poznato kao JEDEC Solid State Technology Association. Trenutni eMMC 5.1 standard kontinuirane je brzine čitanja je oko 250 MB/s što nije dovoljno prema današnjim zahtjevima softvera i zato ga koriste samo niskobudžetni pametni telefoni.

UFS

Baš kao i eMMC, UFS memorija dolazi s ugrađenim memorijskim kontrolerom. Ovaj memorijski kontroler omogućuje SoC-u da se poveže s flash pohranom i upravlja njome. UFS koristi m-PHY protokol brze veze. Kontroler također podiže određeno opterećenje na sustav domaćina rukovanjem ispravljanjem pogrešaka i popravljanjem loših memorijskih blokova / sektora. Prva generacija UFS-a nije bila popularna zbog male razlike u brzini i visoke cijene u odnosu na eMMC standard u to vrijeme. Pojavom UFS 2.0 (2014.godine) kontinuirana brzina čitanja raste na oko 800 MB i postaje standardna konfiguracija flagship telefona. UFS 3.0 pojavio se 2018., s kontinuiranim brzinama čitanja oko 1700 MB/s sustižući Apple NVMe. Trenutno najnoviji standard UFS 4.0 objavljen 2022. ima kontinuirane brzine čitanja i pisanja 3400 MB/s .

Razlika između eMMC-a i UFS-a na Android telefonima u osnovi se može shvatiti kao razlika između HDD mehaničkih tvrdih diskova i SSD solid-state diskova na računalu.

NVMe

To je Flash/SSD memorija s NVMe kontrolerom koji obrađuje sve procesorske zahtjeve za čitanje podacima te ih dohvaća, kao i za zapis. Izvorno je to standard flash memorije SSD solid-state diska koji se koristi na MacBooku. Ima karakteristike visoke učinkovitosti, malog opterećenja i niske latencije. Apple je prvi put upotrijebio ovu flash memoriju na iPhone 6S (2015.), kada je kontinuirana brzina čitanja bila oko 500 MB/s. U međuvremenu Apple je gotovo učetverostručio brzine. Tako najnoviji iPhone 14 Pro Max ima brzine neprekidnog čitanja i pisanja oko 1500 MB/s. Svakako treba spomenuti da korištenje NVMe flash memorije je povezano s činjenicom da Appleov A9 čip prvi koristiti PCIE sučelje, a kasnije WiFi i baseband.

Zašto Android telefoni ne koriste NVMe pohranu?

Apple je patentima i vojskom odvjetnika vrlo jasno dao do znanja da će se boriti protiv svakoga tko se približi ovoj tehnologijina polju prijenosnih telefona. Drugo, Android OEM-ovi nemaju vremena ni resursa ulagati u istraživanje i razvoj NVMe kontrolera.

Brzine čitanja i pisanja

Flash memorija je brža u čitanju podataka nego pri pisanju (spremanju). Iako su kapacitet pohrane, brzine prijenosa i veličina matrice vrlo važne specifikacije za flash memoriju, najvažniji je dio kontroler. Loš kontroler uzrokovat će smanjene performansi i obrnuto.

Osim razlike u brzini čitanja i pisanja datoteka, tehnologija serijskog prijenosa koju su usvojili UFS i NVMe može čitati i pisati podatke mobilnog telefona u isto vrijeme, dok eMMC mora obavljati te operacije odvojeno. Stoga je brzina odziva eMMC-a kod multitaskinga puno sporija od UFS i NVMe standarda. Konačno, prosječna dnevna potrošnja energije UFS-a i NVMe-a također je niža od potrošnje eMMC-a.

Pcekspert.com

SLUČAJ "AMIR GROSS KABIRI"

POSLJEDNJE OBJAVLJENO