Senzacija fantastičnog Dinama na startu Lige prvaka

Dinamo je na Maksimiru pobijedio Chelsea 1:0 u prvom kolu Lige prvaka pred 20.607 gledatelja. Gol odluke protiv favoriziranih Engleza zabio je Mislav Oršić u 13. minuti, nakon što je pobjegao kompletnoj obrani gostiju. Chelsea je dominirao posjedom lopte i izletima u Dinamovu polovicu, no Dinamova fantastična defenziva potpuno je otupila momčad vrijednu 798 milijuna eura (Dinamo prema Transfermarktu vrijedi 95.5 milijuna eura).

Dinamo golčinom presjekao Chelseajevu početnu dominaciju

Chelsea se nametnuo u prvih pet minuta. Brzim su akcijama lako dolazili pred kazneni prostor Dinama, a u šestoj minuti Stefan Ristovski morao je uklizavanjem blokirati Raheema Sterlinga. Na kraju je rumunjski sudac Istvan Kovacs svirao zaleđe. Chelsea je do desete minute još nekoliko puta stizao pred Dominika Livakovića, no tu nije bilo konkretne prijetnje za Dinamovog vratara.

U 13. minuti hrvatski prvak je poveo pogotkom Mislava Oršića. Dinamo je zaustavio jedan napad Chelseaja, Robert Ljubičić je poslao visoku loptu prema Bruni Petkoviću, a on ju je glavom gurnuo prema Oršiću, koji se u primanju riješio čuvara i od centra trčao prema golu s Wesleyjem Fofanom na leđima. Ipak, skupocjeni Francuz ga nije uspio stići, a Oršić je gurnuo loptu kraj Kepe za vodstvo Dinama i ludnicu na Maksimiru.

Modri prijetili opasnim kontrama, istaknula se koncentrirana obrana

Englezi su držali posjed lopte 66 posto vremena, međutim, djelovali su jalovo u napadu. Dinamo se orijentirao na kontranapade. U 29. i 30. minuti Čačićeva je momčad zaprijetila, a najopasniji je bio udarac kapetana Arijana Ademija, koji je Kepa obranio. Chelsea je do kraja prvog poluvremena nastavio čuvati posjed i tražiti rupe u Dinamovoj obrani, no u prvih 45 minuta modra je obrana bila potpuno koncentrirana.

Thomas Tuchel je od 46. minute na teren poslao Hakema Ziyecha umjesto Cesara Azpilicuete. Izlaskom španjolskog defenzivca kapetan Bluesa postao je hrvatski reprezentativac Mateo Kovačić. Upravo je Marokanac Ziyech prvi zaprijetio u 47. minuti, no Livaković je taj udarac lako uhvatio. Chelseaju je u 49. minuti poništen gol zbog zaleđa. Ben Chillwel se našao u nedozvoljenoj poziciji, a potom poslužio Pierrea-Emericka Aubameyanga, koji je poslao loptu u mrežu.

Kepa i vratnica spasili Chelsea od drugog pogotka

Dinamo je u 56. minuti bio blizu drugog pogotka. Iz veće udaljenosti opalio je Stefan Ristovski. Bio je to snažan udarac pod gredu, no Španjolac Kepa dobrom je obranom preusmjerio loptu u vratnicu i održao rezultat na 1:0 za Modre. Kovačić je igru napustio u 59. minuti, kada ga je zamijenio Talijan Jorginho. Kovačić, bivši igrač Dinama, ispraćen je pljeskom maksimirskih tribina.

Velike obrane Dominika Livakovića

Dinamo je do kraja utakmice nastavio s uspješnom obranom i opasnim kontranapadima. Chelsea nije uspio kreirati veću opasnost ispred Livakovića unatoč visokom posjedu i čestim izletima u Dinamovu polovicu veliki dio drugog poluvremena. U 87. minuti Dominik Livaković dvostrukom je obranom spasio Dinamovo vodstvo i senzacionalnu pobjedu.

U sljedećem kolu, koje je na rasporedu 14. rujna, Dinamo gostuje kod Milana na San Siru, a Chelsea isti dan dočekuje Salzburg.