Sjajna Hrvatska razbila Kanadu

Hrvatska je u drugom kolu Svjetskog prvenstva preokretom pobijedila Kanadu 4:1 i popela se na čelo skupine F s četiri boda, koliko ima i Maroko. Junak pobjede s dva pogotka je Andrej Kramarić, a po jedan su zabili Marko Livaja i Lovro Majer. Za Kanađane je pogodio Alphonso Davies.

Hrvatskoj će, doduše, vjerojatno i dalje trebati pozitivan rezultat u posljednjem kolu protiv Belgije, koja ima samo bod manje od vodećeg dvojca. Pobjeda i remi vode Hrvatsku u osminu finala, dok bi u slučaju poraza bila potrebna pomoć Kanade, odnosno njena pobjeda nad Marokom.

Davies šokirao Hrvatsku

Utakmica nije mogla početi lošije za Hrvatsku. Kanada je povela već u drugoj minuti preko Daviesa. Sve je krenulo od Borjanovog ispucavanja, Larin je ostao sam na sredini terena i proslijedio loptu udesno do Buchanana. On je ubačajem pronašao Daviesa, koji se u punom trku ubacio ispred Juranovića i glavom zabio za vodstvo Kanađana.

Trebalo je Hrvatskoj malo vremena da se konsolidira nakon tog šoka te je počela prijetiti od sredine poluvremena. Prvo je u 26. minuti opravdano poništen gol Kramarića jer je asistent Livaja bio u zaleđu.

Kramarić i Livaja preokrenuli već u prvom dijelu

To je poslužilo kao najava za ono što se dogodilo u 36. minuti. Kramarić se pridružio Perišiću na lijevoj strani i upravo je taj dvojac složio akciju za poravnanje. Perišić je podvalio loptu, a Kramarić je iz prve šutirao lijevom nogom i pogodio dalji kut.

Preokret je završen osam minuta kasnije. Juranović je povukao napad tako što se s desne strane zabio u sredinu. Na tren je ostao bez posjeda, ali lopta mu se vratila. Brzo ju je proslijedio do Livaje, a on je preciznim udarcem s vrha šesnaesterca poentirao za 2:1.

Kramarić i Majer potvrdili pobjedu

Kanada se u drugom poluvremenu morala otvoriti kako bi pokušala dostići prednost Hrvatske, što je njihovu obranu učinilo ranjivijom. Veliku priliku za 3:1 propustio je Kramarić u 54. minuti, kada mu je Borjan obranio udarac poslije Modrićeve povratne lopte.

Ipak, Kramarić je uspio drugi put zatresti mrežu Kanade. Perišić ga je u 70. minuti pronašao preciznim ubačajem, a Kramarić je Kanađanima prodao lažnjak, izvukao se na lijevu nogu i kroz gužvu pogodio uz samu vratnicu.

Potvrda pobjede stigla je u četvrtoj minuti sudačke nadoknade. Petković se s igračem na leđima izborio za loptu i poslao je prema naprijed, a kanadski branič je pogriješio te Oršiću i Majeru otvorio put prema Borjanu. Oršić je bio nesebičan i dodao Majeru, koji je na prazan gol postavio konačnih 4:1.