SKANDAL NA POMOLU S CJEPIVIMA – Nitko ih više ne želi, Europa traži da i proizvođači snose trošak uništenja

PRO Oglas

Ministri zdravstva osam zemalja EU, podržali su u utorak na sastanku u Luksemburgu inicijativu Poljske, kojom se traži revizija ugovora između proizvođača cjepiva protiv korone i država članica EU na način da proizvođači participiraju u rješavanju viškova cjepiva, da se obustave isporuke cjepiva koje više nikome ne treba te da proizvođači, a ne države članice, osiguraju primjerenu kompenzaciju građanima u slučaju nuspojava nakon cijepljenja.

U inicijativi se ističe kako su proizvođači prvi prekršili ugovore probivši sve rokove dogovorene isporuke – kad su se građani željeli cijepiti, cjepiva nije bilo, a sad, kad interesa više nema, cjepiva i dalje stižu. Također su spočitnuli proizvođačima što kasne s registracijom cjepiva adaptiranih novim sojevima. Europska je unija dosad, prema podacima ECDC-a, nabavila čak 357 milijuna doza cjepiva više nego što ih je potrošila.

Zanimljiv je i podatak da od 27 zemalja članica, samo šest država nije mijenjalo ministra zdravstva tijekom pandemije (Malta, Portugal, Danska, Italija, Luksemburg, Švedska).

U BiH moguć novi korupcijski skandal

U skladu sa Sporazumom o međusobnim pravima i obavezama u vezi s nabavkom vakcina putem Instrumenta za globalni pristup cjepivu protiv bolesti COVID-19 (COVAX) Ministarstvo je avansno u 2020. godini uplatilo sredstva u iznosu od 13.722.042 KM za nabavku 800.000 doza vakcina, od kojih je isporučeno samo 218.510 doza.

Iz Zavoda za javno zdravstvo FBiH podsjećaju kako je Covax ponudio vakcine Astra zeneca koje nisu naišle na dobar prijem kod BH građana još od početka procesa cijepljenja.

Iz ministarstva Civilnih poslova koje je jedan od potpisnika ugovora s Covaxom ističu da je Covax mehanizam složena struktura koja uključuje stotine država svijeta sa velikim narudžbama vakcina te da je zastoj u isporukama zavisi od proizvodnih mogućnosti dobavljača, i da je to rizik sa kojim se suočavaju svi partneri u navedenom mehanizmu. Odluku o daljnjim koracima ministarstvo će donijeti u suradnji sa partnerima – zdravstvenim vlastima u BiH.

Konačna odluka o navedenom još nije donesena. Svi ključni partneri u ovom procesu iskazuju izuzetno kooperativan odnos te cijenimo da neće biti potrebe za trajnim prekidom suradnje sa Covaxom koji kao oblik suradnje među državama u svijetu na polju imunizacije može biti značajan za sve vrste sličnih pandemija koje se mogu pojaviti i u budućnosti.

Marija Tavelić / OTPOR.Media

SLUČAJ "AMIR GROSS KABIRI"

POSLJEDNJE OBJAVLJENO