Traže se krivci za krah mostarskog Aluminija, obustavljena istragu protiv Mije Brajkovića

PRO Oglas

Županijsko tužiteljstvo HNŽ-a obustavilo je istragu protiv nekadašnjeg generalnog direktora, sada ugašenog Aluminija d.d. Mostar, Mije Brajkovića, a kojeg se sumnjičilo za zloupotrebu položaja ili ovlasti i nesavjestan rad u službi, doznaje Dnevni list.

Za Brajkovića se često kaže da je Aluminij podigao iz ratnog pepela i napustio ga na vrhuncu uspjeha. U ovom kontekstu podsjetimo da je Općinski sud u Mostaru u veljači ove godine potvrdio optužnicu Županijskog tužiteljstva u Mostaru protiv Ive Bradvice, također nekadašnjeg direktora u Aluminiju, također zbog osnovane sumnje da je počinio kazneno djelo nesavjestan rad u službi.

Za što se sumnjičio Brajković

Bivši generalni direktor Aluminija, Mijo Brajković, bio je osumnjičen da je kao direktor Aluminija od 26. veljače 1996. godine do 30. travnja 2009. godine zloupotrijebio položaj i ovlasti jer je od 2004. godine donosio Odluke o utvrđivanju metoda i postupka nabave robe, vršenja usluga, izvođenju radova u Aluminij d.d. Mostar d 01. travnja 2004. godine, kao i u 2006. i 2007. godini tako što je kako je navedeno, “nezakonito, samovoljno, netransparentno i pristrano utjecao da se odabere gospodarsko društvo SIP d.o.o. Mostar za najpovoljnijeg dobavljača luksuznih proizvoda za poslovne darove i reprezentaciju, svjestan da time pribavlja ostvarenje prometa navedenoj pravnoj osobi u visini od 1.576.312,63 KM”.

Kako se, nadalje navodi, poduzeće SIP d.o.o. je toliki promet ostvario u periodu od 2005. do 30.04.2009. godine, u vrijeme mandata Brajkovića kao generalnog direktora Aluminija.

Brajković se sumnjičio i da je kao generalni direktor ovom poduzeću, kroz nabavku luksuznih proizvoda koji su knjiženi kao troškovi reprezentacije, omogućio promet u visini od 522.331,51 KM. U ovom iznosu, kako se navodilo, nabavljeni su parfemi, razni Swarovski proizvodi, a koji su knjiženi na ured generalnog direktora.

Zbog svega navedenoga, Brajković se teretio da je počinio kazneno djelo zloupotrebu položaja i ovlasti i nesavjestan rad u službi.

Međutim, iz Županijskog tužiteljstva HNŽ-a, nakon prikupljenih dokaza i saslušanih svjedoka u istrazi kao i samog osumnjičenog Brajkovića, kao i vještačenjem materijalnih dokaza iz Aluminija i poduzeća SIP, odlučili su obustaviti istragu.

Bradvici potvrđena optužnica

Međutim, sljedeći direktor Aluminija, Mijo Bradvica, nije ovako dobro prošao i očekuje ga suđenje. On je bio čelu Aluminija od kraja 2010. do 2013. godine, a Županijsko tužiteljstvo tereti ga da je oštetio nekadašnjeg mostarskog aluminijskog giganta tako što je prihvatio nepovoljniju ponudu o demontaži Tvornice glinice te tako oštetio Aluminij za više od milijun eura.

Međutim, ovo najvjerojatnije neće biti i kraj za malverzacije u Aluminiju jer je Tužiteljstvo HNŽ-a u siječnju ove godine zaprimilo šest izvješća Financijske policije FBiH protiv više rukovodećih osoba, “teške” više od 205 milijuna maraka.

Danas mostarski gigant koji je zapošljavao skoro 1.000 ljudi više ne postoji – zbog enormnih dugovanja za isporučenu električnu energiju, koje je iznosilo oko 450 milijuna KM, Aluminiju je 10. srpnja 2019. godine isključena isporuka električne energije pri čemu su nastale nove štete – u pogonu Elektrolize, u dijelu ćelija ostao je tečni krolit koji se stvrdnuo nakon naglog isključenja električne energije. To je značilo i potpuni prekid proizvodnje i uskoro otkaz za nešto više od 900 zaposelnih.

Aluminija više nema – danas iznajmljuje pogone izraelsko-kineskoj grupaciji

U proljeće prošle godine Vlada Federacije BiH, koja posjeduje 44 posto udjela u kompaniji, kao i mali dioničari radnici, te Vlada Hrvatske s udjelom od 12 posto, postigli su sporazum s izraelsko-kineskom grupacijom na čelu s MT Abraham Group. U toj su grupaciji i kineski giganti China Machinery Engineering Corporation (CMEC) i China Industry of Engineering Metal & Foreign Co., Ltd. (NFC).

U travnju 2020. godine Aluminij Industries d.o.o., podružnica M.T. Abraham Grupe, i Aluminij d.d. Mostar potpisali su ugovor o zakupu dijela pogona nekada najuspješnije mostarske tvrtke i najvećeg bh izvoznika.

Međutim, Aluminij Industries d.o.o. nije zakupio samo pogone nekadašnjeg ugašenog diva, nego i njegovu internet domenu Aluminij.ba gdje je i cjelokupnu povijest Aluminija priskrbio sebi – ‘Our History – Naša povijest’.

No, za razliku od toga i obećanja kako će vremenom vratiti u pogone nekadašnje radnike Aluminija – to se tek svelo na njih nekoliko desetina, a skoro cjelokupan menadžment bivšeg Aluminija d.d. Mostar “snašao se” zaposlenjem na dobro plaćena radna mjesta u nekim od poželjnih, javnih poduzeća.

No, priča o Aluminiju nije gotova jer počinju i dugotrajni sudski procesi i traženje krivca među bivšim direktorima za njegov slom. Mnogi smatraju da dugotrajni sudski procesi neće rezultirati osuđivanjem krivaca te da će samo dodatno koštati porezne obveznike, a da za uništenje Aluminija nikada nitko neće snositi odgovornost – niti njegovi direktori i menadžeri, niti pojedini političari koji su intenzivno, planski i godinama “kreirali” njegovo uništenje. To ostaje za vidjeti.

Dnevni.ba

SLUČAJ "AMIR GROSS KABIRI"

POSLJEDNJE OBJAVLJENO