Ukrajinski premijer posjetio Berlin, tražeći još oružja

PRO Oglas

Ukrajinski premijer Denys Shmyhal u nedjelju je izrazio nadu da će Njemačka postati vodeći igrač koji pomaže Kijevu da izgradi svoju protuzračnu obranu, dok je od Berlina tražio više teškog naoružanja za Kijev.

G.Shmyhal je prvi ukrajinski dužnosnik na visokoj razini koji je posjetio Njemačku u posljednjih nekoliko mjeseci, u znak smanjenja napetosti između Kijeva i Berlina nakon teškog razdoblja, javlja AFP.

Početni mucavi odgovor Njemačke na pružanje vojne potpore Kijevu nakon ruske invazije na Ukrajinu izazvao je zaprepaštenje.

Ali g. Shmyhal je tijekom svog posjeta priznao da je Njemačka od tada značajno pojačala svoju vojnu pomoć, s teškim naoružanjem poput tenkovske haubice 2000 ili raketnih bacača MARS, koje “dobro radi na bojnom polju”.

Očekuje se da će sustav protuzračne obrane Iris-T biti isporučen na jesen, rekao je, dodajući da se Ukrajina “nada da će Njemačka postati jedan od lidera u procesu razvoja ukrajinske protuzračne obrane”.

U govoru o svojoj viziji Europe u ponedjeljak, kancelar Olaf Scholz rekao je da vidi kako Njemačka preuzima “posebnu odgovornost” da pomogne Ukrajini da izgradi svoje topništvo i sustave protuzračne obrane.

Očekuje se da će ministri obrane NATO saveznika u četvrtak stići u Njemačku na sastanak pod vodstvom Sjedinjenih Država kako bi koordinirali vojne potrebe za Ukrajinu.

Uoči razgovora, Scholz je naglasio predanost Njemačke jačanju Ukrajine, ali je dodao da će to biti učinjeno u koordinaciji s “našim prijateljima i saveznicima”.

Ukrajinski premijer prvo se zaustavio na svom putu u Berlin na sastanku s predsjednikom Frank-Walterom Steinmeierom, gdje je gospodin Shmyhal rekao da je “razgovarao o vojnoj situaciji, jačanju sankcija i potrebi da se Ukrajini osigura oružje”.

G. Shmyhal je također zahvalio Njemačkoj “na solidarnosti s Ukrajincima i podršci”.

Njemačka će “i dalje pouzdano stajati uz Ukrajinu”, uvjeravao je gospodin Steinmeier gospodina Shmyhala, prema glasnogovornici njemačkog predsjednika.

Srdačno čitanje njihovih razgovora označilo je jasnu promjenu tona u odnosu na prethodne mjesece, kada je u travnju izbio spor jer je Steinmeierova ponuda da posjeti Ukrajinu odbijena.

G. Steinmeier, bivši ministar vanjskih poslova iz Scholzove Socijaldemokratske stranke, bio je izbjegavan zbog svoje dugogodišnje politike detanta prema Moskvi, nešto što je priznao kao pogrešku nakon izbijanja rata.

Njemački SPD se kroz povijest zalagao za bliske veze s Rusijom, rođene iz “Ostpolitik” politike približavanja i dijaloga s tadašnjim Sovjetskim Savezom, koju je osmislio bivši kancelar SPD-a Willy Brandt 1970-ih.

Ta je tradicija pridonijela tome da je Njemačka u početku odbila bilo kakvu isporuku oružja Kijevu, s prethodnom odlukom da pošalje samo 5000 kaciga što je izazvalo bijes i porugu.

No, Scholzova koalicija, koja također uključuje Zelene i liberalni FDP, od tada je napravila oštar zaokret.

Među oružjem koje je stiglo u Kijev su i haubice, raketni bacači i protuzračni projektili.

Teže oružje poput protuzračnih sustava IRIS-T, raketnih bacača postavljenih na pick-upove i opreme za borbu protiv bespilotnih letjelica pripada dodatnom paketu vojne pomoći vrijednom preko 500 milijuna eura.

Ukrajinski vojnici trenutno se obučavaju u Njemačkoj za korištenje protuzračnih tenkova Leopard.

U nedjelju je bivši ruski predsjednik Dmitrij Medvedev optužio Njemačku da vodi “hibridni rat” protiv Rusije, opravdavajući obustavu isporuke plina plinovodom Sjeverni tok 1 u Europu.

“Prvo, Njemačka je neprijateljska zemlja. Drugo, uvela je sankcije protiv cijele ruske ekonomije… i isporučuje smrtonosno oružje Ukrajini”, rekao je gospodin Medvedev u prilog svojoj izjavi u poruci objavljenoj na Telegramu.

Nakon Berlina, g. Shmyhal će se uputiti u Bruxelles, gdje će se pridružiti šefu diplomacije EU Josepu Borrellu na sastanku Vijeća za pridruživanje EU-Ukrajina.

OTPOR.Media

SLUČAJ "AMIR GROSS KABIRI"

POSLJEDNJE OBJAVLJENO