VIDEO: Plenkovićev ministar stigao je u zatvor

PRO Oglas

Uhićeni bivši ministar Darko Horvat stigao je u zatvor u Remetincu.

Stigao je u kombiju pravosudne policije, uz pratnju drugog kombija pravosudne policije. Kombi u kojem je Horvat ušao je u Remetinec

Horvat će sada proći uobičajenu proceduru zaprimanja u Remetinec i večeras će spavati u zatvoru.

HORVATOV ODVJETNIK: ČUO SAM SE S PREMIJEROM. ZA SVE ŠTO JE POTPISIVAO HORVAT ODLUKE JE DONOSILA NJEGOVA POMOĆNICA

“Potpisao je pismenu ostavku, ja sam mu je dao. On je ostavku podnio na osobni zahtjev”, rekao je Horvatov odvjetnik Vladimir Terešak.

Ponaša se staloženo, negira krivnju, iznosio je detaljno obranu. Za sve što je potpisao odluke je donijela drugookrivljena Mandac”, rekao je.

“Premijer me nazvao prije ovog ročišta. Rekao je da ga obavijestim što će biti, to sam i učinio”, kazao je na kraju.

Uskok je predložio da se ispita 11 svjedoka

Uskok je predložio da se ispita 11 svjedoka, od čega su ih osmero zaposlenici Ministarstva regionalnog razvoja. Kako doznajemo, Uskok je tražio da se Horvatu odredi istražni pritvor zbog opasnosti od utjecaja na svjedoke, ali i zbog opasnosti od ponavljanja kaznenog djela. No, s obzirom na to da je podnio ostavku, kao opasnost ostaje samo mogući utjecaja na svjedoke.

Plenković smijenio Horvata, razrješenje je zatražio preko odvjetnika

Predsjednik Vlade Andrej Plenković u subotu je razriješio Darka Horvata dužnosti ministra prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine na osobni zahtjev, potvrđeno je Jutarnjem u subotu navečer od glasnogovornika Vlade. Kako doznajemo, Horvat je razrješenje zatražio preko odvjetnika.

Ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Darko Horvat u subotu ujutro je uhićen i priveden na ispitivanje u USKOK-u zbog sumnje na zlouporabu položaja, a USKOK je zatražio da mu se odredi istražni zatvor.

Na teret mu se stavlja zlouporaba položaja i ovlasti 2018. u vrijeme kad je bio ministar gospodarstva, poduzetništva i obrta, odnosno da su određene tvrtke koje su se javile na natječaj mimo natječajne dokumentacije dobile pravo prvenstva.

Premijer Plenković ranije u subotu nakon uhićenja Horvata sazvao je izvanrednu konferenciju za novinare na kojoj je pozvao DORH da objasni javnosti svoje postupanje u vezi Horvata jer smatra da je ono nerazmjerno, a tajming uhićenja čudan.

Govoreći o političkim posljedicama slučaja, Plenković je rekao da će o sudbini ministra Hrvata odlučiti kad sazna više o cijelom slučaju, a parlamentarna većina je stabilna te neće biti izvanrednih parlamentarnih izbora.

Potvrdio je da je tijekom prijepodneva kontaktirao sa svim članovima parlamentarne većine i oni, dodao je, podržavaju Vladu.

“Dakle, nikakva izvanrednost nije na dnevnom redu”, naglasio je.

Prema ranijim neslužbenim informacijama, policija po nalogu USKOK-a, uz Horvata, istražuje i potpredsjednika Vlade Borisa Miloševića.

Kako Hina doznaje iz izvora bliskih istrazi, na meti istražitelja uz Horvata i Miloševića, od aktualnih državnih dužnosnika su i državni tajnik Ministarstva regionalnog razvoja Velimir Žunac te ravnateljica uprave za potpomognuta područja Katica Mišković. Među osumnjičenima su i bivši ministar Tomislav Tolušić te Horvatova bivša pomoćnica Ana Mandac.

Premda su USKOK i policija istraživali i optužbe za namještanje zapošljavanja u Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje, a za što se neslužbeno sumnjičilo i aktualnog ministra rada i mirovinskog sustava Josipa Aladrovića, USKOK Aladrovića nije obuhvatio istragom, već su osumnjičili samo Darka Horvata, potpredsjednika Vlade i ministra bez portfelja Borisa Miloševića te bivšeg ministra Tomislava Tolušića.

Osim njih istragom je obuhvaćena i ravnateljica Uprave za potpomognuta područja u Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova EU (MRRFEU) Katica Mišković, Velimir Žunac, državni tajnik u MRRFEU, te Ana Mandac, koja je u inkriminirano vrijeme bila pomoćnica ministra Horvata, a smijenjena je nakon što je u svibnju 2020. godine osumnjičena u sklopu istrage protiv Josipe Rimac.

Najgore je u današnjoj akciji, zbog taktičke procjene policije i USKOK-a, prošao Horvat, kojega je policija i fizički uhitila danas ujutro te mu pretražila kuću. Kasnije je iz Vlade priopćeno i da ga je, na njegov osobni zahtjev, smijenio premijer Andrej Plenković.

Ostali osumnjičeni, po svemu sudeći, branit će se sa slobode, odnosno nisu uhićeni već su samo pozvani u USKOK na ispitivanje.

Policajci iz PNUSKOK-a danas u ranim jutarnjim satima došli su pred Horvatovu kuću u Donjoj Dubravi, gdje je zatim uslijedila policijska pretraga koja je trajala do 11.30.

Plavi kofer

Po završetku pretrage, koja je počela u 6.30 ujutro, ministar je u pratnji trojice policijskih službenika u civilu sjeo na zadnje sjedište neobilježenog Ford Focusa zagrebačkih registarskih oznaka i napustio Donju Dubravu. Prije toga je u prtljažnik automobila stavio omanji plavi kofer, kakav se obično koristi za vikend-putovanja.

Prema novinarima koji su ga zazivali nije se niti okrenuo. Cijelo jutro dok je trajao pretres u dvorištu obiteljske kuće Horvatovih nije se moglo primijetiti da se događa bilo što neuobičajeno.

USKOK se oglasio o inkriminacijama protiv ministara

U kasnim popodnevnim satima USKOK se oglasio o inkriminacijama protiv ministara. Glavni Horvatov krimen, prema tvrdnjama Uskoka, je taj što je “sredio” bespovratna sredstva obrtima i malim poduzećima koja su bila ispod crte i nisu ispunjavala uvjete za njihovo dobivanje. Ministar Horvat je čak, sumnja Uskok, od ministra financija Zdravka Marića tražio i rebalansom proračuna dobio novac za programe razvoja malog i srednjeg poduzetništva i obrta. Kad je dobio sredstva, sumnja se da ih je raspodijelio obrtima i tvrtkama s kojima su on i ostali okrivljenici bili osobno ili interesno povezani. Svu potrebnu papirologiju i administraciji obavljala je njegova pomoćnica, drugookrivljena Ana Mandac.

Prema navodima Uskoka, štetu su pretrpjeli i oni poduzetnici i obrti koji su ispunjavali kriterije za dodjelu sredstava, ali su zbog ministrovih intervencija ostali bez tih sredstava. Potpredsjednik Vlade Boris Milošević i bivši ministar Tomislav Tolušić, sumnja Uskok, bili su među onima koji su tražili dodjelu sredstava za svoje “favorite”. Dio dokaza na kojima se temelji zahtjev za istragu prikupljen je u drugim postupcima. Kao što je poznato, Ani Mandac, koja je osumnjičena u aferi Vjetroelektrane, na teret joj se stavljaju malverzacije s dodjelom sredstava obrtnicima i malim poduzetnicima.

Jutarnji list ranije je neslužbeno doznao da se radi o namještanju natječaja za dodjelu bespovratnih sredstava iz Programa razvoja maloga i srednjeg poduzetništva i obrta na područjima naseljenima nacionalnim manjinama 2018., za čiju je provedbu bila angažirana Ana Mandac.

Prema sumnjama policije i USKOK-a, Horvat, Tolušić, Žunac, Mišković i Milošević su od nje tražili da sredstva mimo natječajnih uvjeta dodijeli tvrtkama i obrtima koji su im bili bliski iz raznih razloga.

Usprkos činjenici da te tvrtke nisu zadovoljavale kriterije, a na što su Anu Mandac i Darka Horvata upozorile stručne službe, Tolušić, Žunac, Mišković i Milošević su navodno inzistirali da se tim tvrtkama poticaji ipak dodijele mimo kriterija. Horvat je zatim, sumnja policija i USKOK, kako bi ipak našao dodatna sredstva za dodjelu tim tvrtkama, tražio od Ministarstva financija dodatna sredstva, neistinito tvrdeći da ta sredstva treba za dva programa u Ministarstvu. Tako je Horvat navodno dogovorio sredstva za tvrtke iz rodnoga Međimurja – Dors projekt 199.774 kuna, Klesarska radionica Željka Kovača 133.560, Eko Kotor 199.900 kn…

Tolušića se pak tereti da je 199.999 kuna tražio za Cestrogradnju d.o.o. te 197.290 za Megamont, a Milošević ukupno oko pola milijuna kuna za Interijere Kabić, Ugostiteljski obrt Braco, Nele-turbo servis, Zeko Dvor itd.

Index.hr / Jutarnji.hr / Hina

SLUČAJ "AMIR GROSS KABIRI"

POSLJEDNJE OBJAVLJENO