Znanstvenici otkrili novi dio ljudskog tijela za kojeg pojma nismo imali

PRO Oglas

Ako je suditi prema znanstvenom radu objavljenom u časopisu Annals of Anatomy, vrijeme je za ažuriranje udžbenika iz anatomije.

Razlog je otkriće potpuno novog dijela tijela. Riječ je o mišićnom sloju u donjoj čeljusti koji igra bitnu ulogu u žvakanju.

Smješten duboko u žvačni mišić, novi mišić nalazi se između stražnjeg dijela jagodičnih kostiju i donje čeljusti.

Možete osjetiti mišić za žvakanje tako da stavite prste na stražnju stranu obraza dok žvačete.

Općenito se smatralo da se sastoji od samo dva sloja: jednog dubokog i jednog površnog, međutim neki tekstovi aludiraju i na tajanstveni super-duboki treći sloj.

‘Jasno se razlikuju’

“S obzirom na ove kontradiktorne opise, željeli smo ponovno sveobuhvatno ispitati strukturu žvačnog mišića”, rekao je profesor Jens Christoph Türp sa Sveučilišnog centra za dentalnu medicinu u Baselu.

Upravo je taj neuhvatljivi treći sloj konačno otkrio tim, predvođen Türpom i dr. Szilviom Mezey s Odjela za biomedicinu Sveučilišta u Baselu.

“Ovaj duboki dio mišića za žvakanje jasno se razlikuje od dva druga sloja u smislu svog tijeka i funkcije”, rekla je Mezey.

“Novi sloj je uključen u stabilizaciju donje čeljusti”, dodala je Mezey, proučivši njezin raspored mišićnih vlakana. Ona također vjeruje da je to jedini dio žvačnog mišića koji povlači donju čeljust unatrag.

Dobio i ime

Tim je secirao 12 glava sačuvanih u formaldehidu i pregledao CT snimke 16 “svježih” leševa, plus magnetsku rezonancu živog subjekta kako bi identificirao položaj i vjerojatnu funkciju novog mišićnog sloja.

Naravno, novom dijelu tijela potrebno je novo ime. U svom radu tim predlaže da se zove Musculus masseter pars coronidea, što znači koronoidni dio žvake, jer se veže na mišićni (koronoidni) dio donje čeljusti.

Ovaj pronalazak nije samo anatomski značajan, tvrde autori, već bi mogao biti i klinički relevantan. Precizno poznavanje tkiva žvakaćeg mišića poboljšat će kirurgiju i terapije donje čeljusti.

“Iako se općenito pretpostavlja da anatomska istraživanja u posljednjih 100 godina nisu ostavila prostora za daljnji napredak, naše otkriće pomalo sliči na to kao da zoolozi otkrivaju novu vrstu kralježnjaka”, rekao je Türp.

Net

SLUČAJ "AMIR GROSS KABIRI"

POSLJEDNJE OBJAVLJENO