U BiH ovih dana ponovno boravi Gabriel Escobar, zamjenik pomoćnika državnog tajnika Sjedinjenih Američkih Država u Birou za europska i euroazijska pitanja u State Departmentu i specijalni izaslanik predsjednika SAD-a za Zapadni Balkan, koji je jučer s predsjedateljem Vijeća ministara BiH Zoranom Tegeltijom razgovarao o aktualnoj političkoj i ekonomskoj situaciji u BiH i regiji.
Tom prilikom predsjedatelj Tegeltija je prenio opredijeljenost institucija u BiH za europski put, uz puno uvažavanje ustavnih nadležnosti svih razina vlasti i poštovanje Daytonskog mirovnog sporazuma. Istodobno je ukazao na potrebu unutarnjeg dijaloga i dogovora političkih predstavnika u BiH te naveo da bi ukidanje nametnute odluke bivšeg visokog predstavnika stvorilo pretpostavke za normalno funkcioniranje svih institucija.
Kako je istaknuo, prijetnje ili uvođenje sankcija bilo kome ne doprinose rješavanju aktualne situacije u BiH. Sugovornici su tijekom sastanka, kojem je nazočio i veleposlanik SAD-a u BiH Eric Nelson, razmijenili mišljenja i o drugim aktualnim temama.
Dugoročna kriza u BiH
Tijekom jučerašnjeg susreta s novinarima, Escobar je govorio o ciljevima svog posjeta te je prenio da situacija u BiH duboko zabrinjava američku administraciju.
-Ovo mi je treći posjet BiH u protekla dva mjeseca i moram reći da sam tijekom svojih posjeta zemljama Zapadnog Balkana uvidio u kolikoj se krizi BiH, zapravo, nalazi. Ne mislim tu samo na političku, već na dugoročnu krizu u zemlji. Istinska priča o Balkanu i o bivšoj Jugoslaviji je priča o uspjehu sedam zemalja bivše Jugoslavije. Priča je uspješna kada je u pitanju NATO, četiri su zemlje u tom Savezu, dvije su u EU, jedna na putu ka EU… Kad pogledate Zapadni Balkan u cjelini, imate tu i Albaniju, koja će, najvjerojatnije, postati članicom EU-a. Kada su u pitanju regija i dio Zapadnog Balkana koji nije u EU, svjedočimo fenomenalnom gospodarskom rastu…. Imajući u vidu europske integracije i sve ekonomske procese u regiji vezane uz to, Zapadni Balkan već je najbrže rastuća regija u Europi. On će biti izvor rasta i razvoja za Europu, on će biti regionalni izvor za energetski sektor, za transport, za IT sektor, za tehnologije i, imajući u vidu i velike sveučilišne centre, postajat će i obrazovni centar, ocijenio je specijalni izaslanik predsjednika SAD-a za Zapadni Balkan.
Pravi problem – duboko ukorijenjena korupcija
Escobar je, istodobno, konstatirao da BiH, pak, trenutno nije dio takve uspješne regionalne priče.
-BiH nije dio toga o čemu sad govorim. Njena ekonomija jedva da je zabilježila rast u prethodnoj godini, a Covid-19 nije razlog tome. Jedva da se borila s inflacijom. Ekonomija je rasla jednom četvrtinom stope rasta zabilježenog na Kosovu, odlazak mladih deseterostruko je veći no iz Sjeverne Makedonije ili Srbije. Dok druge zemlje čine napredak u pogledu borbe protiv korupcije, ovdje se korupcija pogoršala. Stoga pravi problem u BiH jest duboko ukorijenjena korupcija, a vi znate da ljudi ne odlaze iz ove zemlje jer ne žele živjeti u multietničkoj državi. Odlaze iz ove države jer ne mogu naći posao bez korumpiranih veza. To je problem, izjavio je Escobar te poručio da je to razlog iz kojeg je administracija njegove zemlje primarno fokusirana na problem korupcije u BiH.
To je, prema njegovim riječima, istinski cilj na koji su SAD fokusirane i ono što žele postići kad rade na stvaranju održive države BiH.
-Naravno, imamo i neposrednu političku krizu u zemlji, a ta neposredna politička kriza utječe na funkcionalnost središnjih institucija i uništava gospodarstvo, što je nepotrebno. Naš cilj je pokušati pomoći ovoj zemlji da nađe put naprijed ka formiranju i postojanju središnjih institucija koje će omogućiti i politički i ekonomski život ove zemlje i sustizanje regije. To je od suštinskog značaja za ovu zemlju. Spreman sam biti partner bilo kojem političaru i bilo kojoj stranci koji su se spremni boriti protiv korupcije. U suprotnom, to ćemo sami činiti. Ali to je svrha mog posjeta. Ne neposredna kriza, već rješavanje dugoročnih problema koji postoje u BiH. Ja tražim od svih političara s kojima se sastajem da budu dio rješenja ili ćemo na njih gledati kao na dio problema, poručio je istaknuvši da ekonomskoj integraciji mora prethoditi stvaranje snažnih institucija.
Nema Vojske RS-a
Tijekom ekskluzivnog gostovana na N1 televiziji, Gabriel Escobar, specijalni izaslanik SAD-a za Zapadni Balkan, poručio je, odgovarajući na novinsrsko pitanje što ako se jednog dana građani BiH probude a na entitetskoj liniji budu vojnici Republike Srpske, da se to se neće desiti.
-Rekao sam to jednom i ponovit ću: Neće biti rata u BiH. Ovo nije 1991. godina, naglasio je Escobar.
Na opasku novinara da nije riječ o ratu, već o stvaranju Vojske RS-a, poručio je da je neće biti i da nikoga ne zanima ta vrsta eskalacije.
-Prije svega, nema Vojske Republike Srpske. Drugo, imamo mandat za očuvanje mira od Vijeća sigurnosti UN-a. Nikoga ne zanima ta vrsta eskalacije. Ni Srbiju, ni Hrvatsku, ni Rusiju, nikoga. Ono što trebamo uraditi, ako gledamo oružane snage, je kako stvoriti oružane snage sposobne ispuniti potrebe svih. Uz to bi, uz sve razlike, između svih razina vlasti trebalo osigurati da država funkcionira, izjavio je specijalni američki izaslanik za Zapadni Balkan.
O Milanoviću…
Escobar se osvrnuo i na istupe predsjednika Hrvatske Zorana Milanovića. Upitan što misli o njima, odgovorio je da će hrvatske institucije raditi na dobrosusjedskim odnosima.
-Nisam se nikad s Millanovićem susreo. Imamo vrlo dobro partnerstvo s Hrvatskom. To je partnerstvo s institucijama, narodom, ne s pojedincima. Moji razgovori s Hrvatskom su vrlo dobri i dobivam od njih opredjeljenje da će raditi na dobrosusjedskim odnosima, odgovorio je sugovornik N1.
Zamoljen da pojasni misli li pri tome i na institucije, poput predsjednika, navodi da on ne pravi odluke o svemu.
-Predsjednik ne donosi odluke o svemu. Oni su dio šireg okvira u EU i unutar njega moraju biti dobri susjedi. U okviru NATO-a dobro doprinose i to je Hrvatska s kojom trebamo surađivati, zakljkučio je.
OTPOR.Media