Hrvatski tjednik Nacional u novom broju postavio je tezu kako bi izlazak 80-ak uglednih članova HDZ-a BiH mogao naznačiti početak raspada Čovićeve stranke, ali da bi i hrvatskog premijera i ujedno predsjednika HDZ-a, Andreja Plenkovića, mogao koštati pobjede na parlamentarnim izborima u Hrvatskoj.
Međutim, teško da bi odlazak ovih članova značio kraj i raspad HDZ BiH koji je još uvijek daleko najjača politička snaga među Hrvatima u BiH, ali da je oslabljena nedavnim značajnim odlascima – jest.
Problemi u bh HDZ-u – problemi i za Plenkovića
Slabljenje HDZ-a itekako može utjecati na rezultat parlamentarnih izbora u Hrvatskoj gdje hrvatski premijer Andrej Plenković već sada ima tijesnu većinu od 77 ruku saborskih zastupnika HDZ-a i koalicijskih partnere, a gdje se ubrajaju i tri zastupnika HDZ BiH iz tzv. dijaspore. Gubljenje već i jednog zastupnika iz dijaspore, a na što HDZ Hrvatske tradicionalno računa, za Plenkovića bi značilo naporne pregovore s nekim od potencijalnih, budućih koalicijskih partnera u vlasti.
Napuštanje HDZ-a BiH od strane više od 80 članova, među kojima su i neki od utemeljitelja stranke, kao i mlado članstvo, parlamentarci i visoki stranački dužnosnici, nije se dogodilo još od 2006. godine kada je značajan dio članstva istupio iz HDZ-a te je, uz pomoć tadašnjeg premijera HDZ-a Ivu Sanadera, formiran HDZ 1990.
Tako Nacional piše kako se pokrenuo trend i okidač za svojevrstan “domino efekt” raspada velikih dijelova Čovićeve stranke koji će okončati njegovu osamnaestogodišnju vladavinu strankom, ali i hrvatske birače u BiH potaknuti na odmak od HDZ-a BiH te, ako se ništa ne promijeni, vrlo vjerojatno uzrokovati i gubitak najmanje jednoga, ako ne i dvaju parlamentarnih mandata za HDZ Andreja Plenkovića u izbornoj jedinici za dijasporu na predstojećim parlamentarnim izborima u Hrvatskoj.
U Hercegovini nema ostavki
-Pokušavali smo to riješiti džentlmenski i kada smo vidjeli da se to ne može riješiti i da će se prenijeti na lokalne i opće izbore, uradili smo restrukturu, a oni koji se ne mogu složiti s novim odredbama doveli su se u poziciju da nanose štetne odluke po sebe. Napustili su obitelj kojoj su pripadali, komentirao je Čović odlaske stranačkog članstva.
Dodao je da su “oni koji su napustili HDZ najveći gubitnici te da je HDZ snaga hrvatskog naroda”, ali i da se “odlasci ipak u konačnici ne mogu podcjenjivati”.
-Želimo očuvati svakog našeg člana, ali svi naši prijatelji moraju poštovati pravila igre i ne smiju štetiti organizaciji HDZ-a koja je najbolje organizirana u BiH. Bit će još tih izlazaka, svaka tri dana nas obavijeste da netko izlazi. Izlazit će još desetak dana, kada potroše taktike, a onda ćemo mi biti još jači. Zbit ćemo se jer nam je ZDŽ važan kao i sredine Žepče i Usora, kazao je Čović nedavno, odgovarajući na ova goruća pitanja. Ipak, činjenica je da, za razliku od Bosne, u Hercegovini ostavki iz HDZ-a još nema, iako članstvo sa zebnjom prati događanja i, dakako neslužbeno, međusobno komentira (ne)opravdanost odlazaka dojučerašnjih stranačkih kolega.
Kreće ‘sezona lova’ na tri saborska mandata iz ‘dijaspore’
Nedvojbeno je da će “sezona lova” na tri fiksna zastupnika “dijaspore” ovih izbora biti snažnija. Ne zaboravimo da se general Ljubo Ćesić Rojs obećao politički aktivirati upravo na oduzimanju, kako je rekao “jednog, dva ili čak sva tri” zastupnika. No, ne treba zaboraviti i HDZ 1990 koji od prošlih izbora ponovno jača, ali i HRS, koju bi se moglo nazvati sestrinskom strankom hrvatske parlamentarne stranke u oporbi, MOST-a, koji bi dodatno mogao usložniti stvar.
Međutim, pitanje je hoće li i Plenkovićev pristup prema hrvatskim političkim strankama u BiH imati svoje posljedice, s obzirom da se on isključivo obraća samo HDZ-u BiH, a ne i ostalim hrvatskim, stranačkim predstavnicima. Sve su ovo snažni razlozi za opravdan stav da bi dva HDZ-a, i onaj u Hrvatskoj, a i ovaj u BiH, mogli ostati bez jednog, a možda i dva saborska mandata, što bi bio najveći problem za Plenkovića.
Uostalom, sa sadašnja tri saborska zastupnika, jasno je da Plenkovićevu vladu ‘drži’ HDZ BiH i Dragan Čović, iako hrvatski premijer, kako se neslužbeno doznaje, ne njeguje posebnu naklonost prema predsjedniku bh HDZ-a. Čini se da je sve pragmatičnost.