Pitanje energije je jedno od najvažnijih globalnih, ali i pitanja svake države. Za Bosnu i Hercegovinu u tom smislu projekat davno osmišljene Južne interkonekcije je prioritet ili bi barem trebao biti, ali nadležni u entitetu Federacija BiH ne ponašaju se tako.
Ignorantski odnos u FBiH, naročito od HDZ-a i njenog lidera Dragana Čovića frustrira i Amerikance, čiji je to strateški projekat u našoj zemlji. Naravno, i bez Amerikanaca jasno je kako je bih potrebna gasna diverzifikacija, kako ne bismo ovisili o samo jednom izvoru tog energenta.
Ali, ovaj projekat koji s Jadrana kroz Hercegovinu i srednju Bosnu pa sve do Sarajeva treba dovesti ukapljeni plin već godinama je zarobljen u ladicama politike. Nakon pokušaja usvajanja ovog zakona prije tri godine i odbijanja HDZ-a, nova vlast u FBiH je po preuzimanju dužnosti u travnju 2023. među prvim koracima povukla ovaj zakon iz parlamentarne procedure.
U međuvremenu su Amerikanci, a uključio se i državni tajnik Antony Blinken zaprijetili Čoviću, do danas se ništa konkretno i vidljivo nije pokrenulo. Stoga smo od Američke ambasade u Sarajevu zatražili komentar na trenutnu situaciju i naredne korake, piše Klix.ba.
“Kao što je državni tajnik Blinken izjavio, plinovod Južna interkonekcija predstavlja pitanje nacionalne sigurnosti za Bosnu i Hercegovinu, Hrvatsku i Sjedinjene Američke Države jer će okončati potpunu ovisnost BiH o Rusiji kada je u pitanju prirodni plin. Kratkoročno, projekat će omogućiti otvaranje dobro plaćenih radnih mjesta, a dugoročno će omogućiti pristup novim, pouzdanim izvorima energije, te pomoći rastu poduzeća i doprinijeti prosperitetu”, ističu iz ambasade.
Podsjetimo, Dragan Čović želi formirati novo plinsko poduzeće i ne pristaje da ovaj projekat vodi i njime upravlja postojeće poduzeće BH-Gas.
“Dragan Čović protivi se tome, nastojeći zamijeniti kompaniju BH-Gas kompanijom koja bi bila pod njegovom kontrolom – kompanijom koja čak ni ne postoji. To je žalosno. Time se dodatno podriva energetska sigurnost Bosne i Hercegovine, jer se omogućava Rusiji da zadrži svoj monopol na opskrbu plinom, čime su stanovnici Federacije i dalje izloženi energetskim ucjenama Rusije i drugih korumpiranih aktera. Time se pogoduje Rusiji i postavlja pitanje kome je Čović lojalan” naglašavaju iz Ureda za odnose s javnošću Ambasade SAD-a za Klix.ba.
No, usprkos upozorenjima Amerikanaca u Parlamentu FBiH i dalje muk te je očito da HDZ dirigira svim procesima.
“Postoji put naprijed. Vlada i Parlament Federacije, bez odlaganja, treba da podrže i usvoje verziju Zakona o Južnoj interkonekciji koju je usvojio Zastupnički dom Parlamenta FBiH u prosincu 2021. Ako u Vladi Federacije nema dovoljno spremnosti da se djeluje, tada bi zakonodavci Parlamenta Federacije trebalo da preuzmu vodstvo i djeluju. HDZ tvrdi da podržava projekt. Sada je trenutak da to pokažu podrškom potrebnim zakonima i kroz suradnju s Vladom FBiH na reformi BH-Gasa, jedine kompanije koja može provesti ovaj projekt, kako bi se osigurala najbolja i vjerojatno posljednja prilika za zemlju da se provede diversifikacija izvora i smanjenje ovisnosti o Rusiji”, zaključuju iz Ambasade SAD-a.