Petak, 15 studenoga, 2024

Top 7 tekstova u tjedan dana

spot_img
spot_img

Kako je Pelosi razbjesnila Peking: Prvo su danima prijetili, a čim je sletjela u Taipei, pokrenuli su ‘vojne protumjere‘

Kineski borbeni zrakoplovi okrznuli su liniju razdvajanja Tajvanskog prolaza u utorak prije dolaska predsjednice Zastupničkog doma američkog Kongresa koji je napetosti između Pekinga i Washingtona podignuo na novu razinu.

Kinesko vodstvo upozorilo je da će posjet Tajvanu Nancy Pelosi, dugogodišnje kritičarke kineske politike, imati velike posljedice.

Kineski šef diplomacije Wang Yi u utorak je rekao da se američki političari “igraju vatrom” kad je riječ o statusu Tajvana i da “to neće izaći na dobro”.

Sjedinjene Države u ponedjeljak su rekle da se ne daju zastrašiti kineskim “zveckanjem oružjem”.

Čim je Pelosi sletjela u Taipei, iz Pekinga su izdali novo propćenje, osuđujući njezin posjet kao “ekstremno opasan” stav Sjedinjenih Država.

“Sjedinjene Države (…) pokušavaju iskoristiti Tajvan da bi obuzdale Kinu”, stoji u priopćenju kineskog ministarstva vanjskih poslova.

Dodaje se da Washington “i dalje iskrivljuje i zamagljuje načelo o jednoj Kini kako bi intenzivirao svoje službenu razmjenu s Tajvanom i da bi potaknuo separatističke aktivnosti Tajvana i želju za neovisnošću. Ovi su potezi poput igranja vatrom i iznimno su opasni”.

Nedugo potom, kineska vojska, odnosno njezino istočno zapovjedništvo, najavilo je “vojne protumjere”, tj. pokretanje velikih vježbi oko Tajvana u kojima će se koristiti bojeva municija. Vježbe koje uključuju brodovlje i ratno zrakoplovstvo počet će već u utorak navečer, a u sklopu njih ispaljivat će se konvencionalni i dalekometni projektili diljem Tajvanskog prolaza.

https://otpor.media/analiza-bbc-ja-rat-za-tajvan-nikad-nije-bio-izgledniji/

U kineskom ministarstvu obrane su potvrdili da su ove vježbe “protumjera” posjetu Nancy Pelosi kojom Peking demonstrira “odlučnost u obrani kineske nacionalne sigurnosti i teritorijalnog integriteta”.

Na Tajvanu, odbjeglom otoku koji Kina smatra svojim i jača pritisak za povratkom pod svoju upravu, Pelosi se u srijedu treba sastati s dužnosnicima među kojima je i predsjednica Tsai Ing-wen, doznaje Reuters iz upućenih izvora.

Već naelektrizirana atmosfera dodatno se zaoštrila kad je nekoliko kineskih ratnih zrakoplova letjelo uz liniju razdvajanja Tajvanskog prolaza u utorak ujutro, rekao je izvor za Reuters.

Nekoliko kineskih ratnih brodova plovilo je blizu službene linije razdvajanja u ponedjeljak, rekao je izvor.

U međuvremenu američki ratni brodovi, uključivo nosač zrakoplova, stacionirani su u vodama istočno od Tajvana što Washington naziva rutinskim raspoređivanjem.

Nosač USS Ronald Reagan prešao je Južno kinesko more i sad je u Filipinskom moru, istočno od Tajvana i Filipina i južno od Japana, kazao je dužnosnik američke mornarice.

Opremljen je raketnom krstaricom USS Antietam i razaračem USS Higgins.

Rusija, koja je u konfliktu sa zapadnim zemljama zbog invazije na Ukrajinu od veljače, također je kritizirala posjet Nancy Pelosi.

Glasnogovornica ruskog ministarstva vanjskih poslova nazvala je njezin posjet “provokacijom u svrhu pritiska na Peking” i ponovila je rusku potporu pekinškoj politici jedne Kine.

Ranije u utorak Pelosi je posjetila Maleziju, što je bila druga njezina postaja na turneji po Aziji koju je počela u Singapuru u ponedjeljak.

Pelosin ured objavio je da će ona posjetiti i Južnu Koreju i Japan no nije spominjao Tajvan.

Hina

Odgovori

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.