igitalno doba donosi ubrzani napredak pa je logično da ljudi moraju “brusiti” vještine kako bi bili u toku s promjenama, lakše pronalazili posao i ne ostali zarobljeni u prošlosti. Samo, pitanje je koliko zaposlenika to uistinu i može…
Jer, dok je mlađim generacijama prilagodba lakša, starije se muče jer pamte vremena prije računala, što znači da se u nekoliko desetljeća njihov život potpuno okrenuo. I milenijalci pamte živote prije pametnih telefona, nosivih uređaja, aplikacija, clouda, društvenih mreža, big data, analize podataka… A sve to danas je iznimno potrebno za pronalaz posla.
Remote je tim povodom anketirao više od 500 zaposlenika i poslodavaca u digitalnim industrijama, kako bi se dobio uvid u to koje su digitalne vještine najznačajnije kod pronalaska novog posla, odnosno, novog zaposlenika.
Pritom je 28 posto ispitanih izjavilo da su vještine vezane za društvene mreže najvažnije jer kompanije u kojima rade ili bi trebali raditi ovise o prisutnosti na njima. Pod time se misli na sve najznačajnije – Instagram, LinkedIn, TikTok i Facebook. Nešto manje Twitter, Snapchat…
Odmah do društvenih mreža, s 27 posto su vještine vezane uz digitalni marketing. Praktički su oba odgovora srodna, ali za digitalni marketing ipak je potrebno ponešto više umijeća nego za društvene mreže same po sebi.
Digitalni projekti su važni u 21 posto slučajeva i to su pak već naprednije vještine, koje nije lako pronaći. Ali, zato oni s njima jako lako pronalaze posao te se mogu i cjenkati za bolje uvjete, bez imalo problema.
Što se budućnosti tiče, 37 posto ispitanih smatra da će razvoj softvera biti ključna vještina iako je trenutno tek na trećem mjestu. Softver inženjeri, smatra 36 posto ispitanih, će biti važni u budućnosti, a odmah iza njih stručnjaci za automatizaciju (21 posto) i inženjeri za strojno učenje (19 posto).
Kad se osvrnemo na alate, Adobe Creative Suite svakodnevno u poslu koristi 29 posto ispitanih, Google Professional Email njih 23 posto, Canvu 20 posto i Jiru 17 posto.