“Jednog dana mobiteli će biti integrirani u naše tijelo”, rekao je otac mobitela Martin Cooper na Mobile World Congressu u Barceloni. Čovjek koji je 1973. izumio prvi mobitel, Motorolu DynaTac 8000X, smatra kako će već sljedeća generacija imati uređaje ugrađene ispod kože ušiju.
Prema njegovim riječima, mobitele nećemo morati ni puniti jer naše tijelo unosom hrane stvara energiju. Njegova vizija nagovještaj je nove faze čovječanstva u kojoj su naša tijela nadograđena mikročipovima i senzorima.
“Ljudsko tijelo je punjač, zar ne? Jedete hranu, proizvodite energiju. Što da nemate ovaj prijemnik koji stavljate na uho, ubačen ispod vaše kože i da se puni vašom energijom?” postavio je pitanje Cooper.
Smatra da pametni telefon kakvog imamo danas nije ergonomičan i da su potrebna inovativna rješenja koja bi bila više prilagođena čovjeku. Iako je istaknuo kako je velik problem današnjice privatnost i ovisnost o društvenim mrežama, o budućnosti govori s optimizmom.
Narušavanje privatnosti
“Najbolji dani tehnologije su tek pred nama, posebice u kontekstu obrazovanja i zdravstvene skrbi. Ljudima je sada bolje, žive duže. Imamo uspona i padova, ali generalno gledano čovječanstvo napreduje”, naveo je pa nastavio:
“Moje najnegativnije razmišljanje je što mi više nemamo privatnost, jer se sve sada o nama snima i negdje pohranjuje i dostupno je onima koji imaju želju da do toga dođu”, objasnio je ovaj 94-godišnjak.
Cooper je spomenuo kako vidi i ostale loše strane pametnih telefona i društvenih medija, kao što su ovisnost o internetu i olakšani pristup djece štetnim sadržajima.
Medicinska tehnologija
Cooper je otkrio da se nada kako će usavršavanje mobilne tehnologije dovesti do potencijalne revolucije u oblastima kao što su obrazovanje i zdravstvena zaštita. “Preko mobilnog telefona i medicinske tehnologije i interneta, uspjet ćemo pobijediti bolesti”, poručio je.
On je ovog tjedna u Barceloni dobio nagradu za životno djelo, povodom 50. obljetnice od prvog telefonskog poziva uspostavljenog ovim uređajem na Šestoj aveniji u New Yorku. Ispričao je kako su tada očekivali da će jednog dana svi imati mobitele, ali da nitko nije ni pomišljao kako će ovi uređaji postati mala prijenosna računala.