Subota, 23 studenoga, 2024

Top 7 tekstova u tjedan dana

spot_img
spot_img

ČESTITAMO!!! – Priznao da je uzimao mito pa postavljen za savjetnika direktora IDDEEA-e

Dragan Vukajlović, uhićivani bivši uposlenik Kancelarije za razmatranje žalbi u Bosni i Hercegovini, koji je pred Tužiteljstvom BiH 2018. godine priznao da je uzeo 40.000 KM mita, kako bi KRŽ „Elektrounionu“ iz Istočnog Sarajeva, po žalbi na tender „Puteva Republike Srpske, nezakonito „dosudio“ 3,4 milijuna KM, završio je kao šef kabineta i savjetnik Almira Badnjevića, direktora Agencije za identifikacijske dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH.

Badnjević Žurnalu kaže da su reference za imenovanje Vukajlovića na ovu poziciju bile njegovo izuzetno znanje iz oblasti javnih nabavki. Da li poznavanje materije „uzimanje mita“ ili katarzično zakonito provođenje tenderskih procedura – nije precizirao. Nešto kasnije u opširnoj pisanoj izjavi naveo je:

„Na ovu poziciju zaposlen je od 01. kolovoza 2023. godine i to shodno zakonu i svim zakonskim procedurama. Naime, prilikom imenovanja na navedenu poziciju, imenovani je uredno dostavio uvjerenje Osnovnog suda u Trebinju broj: 95 1 Kr 315 23 od 24. srpnja 2023. godine kojim se potvrđuje da mu pred sudovima na području BiH nije podignuta niti potvrđena bilo kakva optužnica, niti je izrečena bilo kakva kazna za krivična djela, a bilo kog karaktera. S obzirom na navedeno i nesporni dokaz koji datira iz kraja sedmog mjeseca ove godine (prije dva mjeseca), evidentno je da ne postoji nikakav krivični postupak sa stanovišta službenih sudskih i institucionalnih dokaza, a obuhvaćajući i period od prije pet godina na koji se vi pozivate.

Ukratko, razlozi zbog čega je gospodin Vukajlović zaposlen na navedeno radno mjesto leže u činjenici da je on magistar ekonomskih nauka u oblasti računovodstva i revizije, ovlašteni predavač javnih nabavki Agencije za javne nabavke BiH, autor više knjiga iz oblasti planiranja javnih nabavki, nositelj više nagrada… Prema raspoloživim i provjerenim informacijama, a vezano za navode iz vašeg dopisa ono što je također provjereno i utvrđeno je da je u navedenom periodu vjerojatno vođena istraga, a ne krivični postupak, koja je rezultirala obustavljanjem istrage od strane Tužiteljstva BiH prije dvije godine, gdje je potvrđeno da po navedenom imenovani nema nikakve odgovornosti, za što također postoje službeni dokazi u koje smo također imali osobni uvid.

Međutim, istu su privatno vlasništvo navedene osobe, te za iste nismo ovlašteni da publiciramo zbog zaštite integriteta i izbjegavanja mogućnosti djela klevete navedene osobe, jer pravni tim Agencije mi je savjetovao po navedenom pitanju postoje presude nadležnih sudova u BiH da se radilo o klasičnoj kleveti prema navedenoj osobi, te da su plaćane odštete za klevetu po navedenom.

Zbog činjenice da nikad po navedenom nije podignuta niti potvrđena optužnica, te da je istraga u potpunosti obustavljena, kao ni da nije utvrđena bilo kakva odgovornost imenovanog, a poštujući presumpciju nevinosti mišljenja smo da svako pozivanje sa naše strane na ovakve slučajeve bi potencijalno i mi snosili odgovornost za klevetu, pa čak i za krivično djelo.“

O moralnim preprekama nije govorio.

MILIJUNI PO NEZAKONITOJ ŽALBI

Priča o 3,5 milijuna KM teškom kriminalu počela je 2012. godine, kada su “Putevi RS” raspisali tender za održavanje puteva vrijedan više od 30 milijuna KM. “Elektrounion” iz Istočnog Sarajeva tada je preuzeo tendersku dokumentaciju, a onda uložio prigovor i na dan otvaranja ponuda tražio obustavu postupka. KRŽ je naredio „Putevima RS“ da obustave nabavku dok ova institucija ne odluči o žalbi. Poduzeće je obustavilo postupak na 15 dana. Članovi KRŽ-a u tom roku nisu odgovorili, a poduzeće je nakon toga posao ugovorilo sa drugom firmom.

„Elektrounion“, navodeći da je oštećen, od KRŽ-a je tražio da odredi naknadu štete. Potom je utvrđeno su „Putevi RS“ prekršili zakon, jer su potpisali ugovor, a nisu omogućili „Elektrounionu“ da pripremi ponudu. Procijenili su da je ova firma zbog toga oštećena za milijunski iznos.

Zbog odluke KRŽ-a, pisao je Centar za istraživačko novinarstvo, „Putevi RS“ platili su odštetu ovoj firmi u iznosu od 3,4 milijuna KM, iako zapravo nije ni sudjelovala na tenderu.

U listopadu 2016. godine Sud BiH je zaključio da nije bilo razloga za dodjelu štete veće od tri milijuna KM te je ukinuo odluku URŽ-a i članovima naredio da donesu novu. Nakon ove presude, službenici Državne agencije za istrage i zaštitu SIPA uhitili su Vukajlovića i direktora „Elektrouniona“ Duška Lazarevića zbog sumnje u nezakonitu isplatu štete. Nakon saslušanja, pušteni su.

Po zahtjevu Tužiteljstva BiH, 21. svibnja 2018. godine Sud BiH trebalo je odlučiti hoće li Vukajlović biti suspendiran u KRŽ do okončanja postupka. Nastavio je da radi.

Interesantno, po nalogu Suda BiH, KRŽ je trebalo utvrditi visinu nastale štete, kako bi bili ispunjeni uvjeti da Tužiteljstvo BiH podigne optužnicu protiv Vukajlovića i Siniše Dodika, bivšeg poslanika SNSD-a, koji stoji iza firme “Elektrounion”, ali i Duška Lazarevića, direktora te firme.

Siniša Dodik, inače bivši narodni poslanik SNSD-a, godinu i pol dana krio se u Srbiji. Postupajući tužitelj tražio je raspisivanje potjernice, ali tadašnja v.d. glavnog tužitelja Gordana Tadić i šef Odjeljenja za organizirani kriminal i korupciju Ozrenka Nešković nisu dale suglasnost. Po povratku iz Srbije, Dodik je saslušan i pušten…

Po Badnjevićevoj opsežnoj obrani lika i djela Dragana Vukajlovića reklo bi se da je 2018. godine postupajući tužitelj Miroslav Janjić lagao kada je rekao da je tijekom istrage osumnjičeni priznao da su „određene osobe“ na njega vršile pritisak i da je od Siniše Dodika, stvarnog vlasnika „Elektrounion“ iz Istočnog Sarajeva, u više navrata uzimao novac, u ukupnom iznosu od 40.000 maraka.

Iz Tužiteljstva BiH nisu odgovorili na upit Žurnala.

Zurnal.info

Odgovori

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.