GONG (Građani organizirano nadgledaju glasanje) je nevladina organizacija iz Republike Hrvatske, koja je utemeljena 1997. godine s ciljem poticanja građana na aktivno sudjelovanje u političkim procesima. Fokus rada GONG-a je na promicanju i zaštiti ljudskih i građanskih prava te poticanju građanskog sudjelovanja u donošenju političkih odluka.
U susret izborima u hrvatskoj, GONG je na svojoj mrežnoj stranici objavio da je Gradski odbor HDZ-a BiH Mostar pozivao birače registrirati se glasovati u BiH u stranačkim prostorijama. Važno je istaknuti da je takav postupak isključivo u nadležnosti diplomatsko-konzularnih predstavništava, a ne stranačkih organizacija, kako bi se osigurala zaštita osobnih podataka birača i integritet procesa registracije.
Uz to, činjenica da su ured Gradskog odbora HDZ-a i zgrada Konzulata RH u Mostaru udaljeni svega 850 metara sugerira da poziv nije motiviran željom da se olakša biračima, već može izazvati sumnju u ciljeve takve inicijative.
Stoga je GONG informirao Državno izborno povjerenstvo (DIP) Republike Hrvatske o navedenom slučaju kako bi se osiguralo regularnost pripreme i provedbe izbora te kako bi se provjerilo zakonitost takvog postupanja.
U toj organizaciji drže da su slični slučajevi od suštinskog značaja za očuvanje integriteta izbornog procesa i demokratskih načela te zaštite prava birača te stoga GONG traži adekvatnu reakciju nadležnih institucija.
XI. izborna jedinica
Inače, u inozemstvu, tj. u 11. izbornoj jedinici, utvrđeno je 110 biračkih mjesta, dva manje nego 2020. godine, a glasovat će se u 41 državi, isto kao i 2020., iako je popis država nešto drugačiji.
Od 110 biračkih mjesta, njih 43 su u Bosni i Hercegovini, što su dva biračka mjesta manje no 2020. godine, a novina je da će se, uz šest gradova u kojima se to moglo učiniti do sada, ove godine moći glasovati i u Orašju, gdje će biti otvorena četiri biračka mjesta. Najviše biračkih mjesta je u Mostaru, ukupno 22, dva više no prije četiri godine, što Mostar, uz Livno, čini jedinim gradom u kojem broj biračkih mjesta nije smanjen.
U odnosu na prije četiri godine, u Vitezu će ih, umjesto 10, biti pet, u Sarajevu četiri umjesto šest, u Tuzli dva, umjesto tri, u Banja Luci jedno, umjesto dva, dok će u Livnu biti četiri biračka mjesta kao i 2020.
-Pri utvrđivanju broja biračkih mjesta u BiH, slijedili smo preporuke Povjerenstva MVP-a koje je ocijenilo da se predloženim brojem biračkih mjesta i načinom rasporeda birača mogu zadovoljiti potrebe birača, naveli su iz DIP-a.
OTPOR.Media