Mount Everest je najviša planina na svijetu, visoka 8. 849 metara – ali kako smo to shvatili? Zapravo, kako uopće znamo koliko je neka planina visoka?
Trigonometrija
Naime ne postoji mjerna vrpca koja je dovoljno duga da bi se uspješno izmjerila visina planine pa se stoga odgovor krije u trigonometriji.
Točnije, radi se o metodi koja se naziva triangulacija, a koja zahtijeva poznavanje udaljenosti između dvije točke na tlu i kuta između obje te točke i vrha planine.
Visina planina, mjeri se od razine mora – koja bi, teoretski, trebala biti ista na cijelom planetu – tako da određivanje visine također zahtijeva da osoba koja vrši mjerenje zna na kojoj nadmorskoj visini se nalazi točka na tlu od koje žele mjeriti visinu planine. Također, potrebno je uzeti u obzir zakrivljenost zemljine površine.
Budući da se radi o mjerenju planina koristi se uređaj koji se naziva teodolit. Riječ je o optički preciznom instrumentu koji izgleda kao teleskop i može mjeriti vodoravne i okomite kutove.
Uz dva kuta i duljinu jedne strane “trokuta“, možete sve te brojeve spojiti u nekoliko trigonometrijskih formula (koristeći pravilo sinusa i Heronovu formulu) i tako doći do visine planine.
Atmosferska refrakcija
Međutim, ova povijesno korištena metoda nije nužno najtočnija. Na primjer, kad su časnik britanske vojske Sir Andrew Scott Waugh i njegov tim mjerili visinu Mount Everesta u sklopu Velikog trigonometrijskog istraživanja, zemljina atmosfera im je zasmetala.
Svjetlo se može savijati u atmosferi, što je poznato i kao atmosferska refrakcija. Do toga dolazi zbog promjene u gustoći zraka. Ova pojava može biti izraženija na većim udaljenostima, a buduću da tada objekti koji se mjere mogu izgledati niže ili više nego što uistinu jesu, napravljena mjerenja mogu biti netočna.
Danas je jednostavnije i daleko točnije izmjeriti nadmorsku visinu planine korištenjem GPS-a. To je dobra stvar kada je u pitanju Mount Everest, jer se njegova visina zapravo može mijenjati – ne zbog promjena u metodama mjerenja, već zbog geoloških događaja poput potresa.
OTPOR.Media