Vijeće sigurnosti Ujedinjeni naroda usvojilo je rezoluciju broj 2757 kojom je produžilo mandat vojne misije Europske unije u Bosni i Hercegovini a istodobno je primilo k znanju redoviti izvještaj visokog predstavnika Christiana Schmidta o stanju u toj zemlji.
S 15 glasova za Vijeće sigurnosti je bez rasprave odlučilo da će misija EU pod nazivom Althea nastaviti djelovati još godinu dana sa zadaćom očuvanja mira i stabilnosti u BiH.
Misija, koju na terenu provode vojnici iz sastava EUFOR-a, uspostavljena je 2004. godine kada je EU od NATO-a preuzeo mandat nadziranja provedbe vojnog dijela Daytonskog sporazuma.
Schmidt: BiH je propustila priliku za napredak prema članstvu EU
Predstavnici svih država-članica Vijeća sigurnosti iskazali su potporu ovoj misiji kao i očuvanju teritorijalnog integriteta i suvereniteta BiH a većina njih i djelovanju visokog predstavnika Christiana Schmidta, čije je redovito šestomjesečno izvješće o stanju u BiH bilo povodom rasprave.
Schmidt je u tom dokumentu izvijestio Vijeće sigurnosti kako je BiH propustila priliku za napredak ka članstvu u EU koju je imala od ožujka, upozorio na sporu provedbu reformi te na ugrožavanje stabilnosti zemlje kroz secesionističku retoriku i djelovanje političara iz Republike Srpske.
Hrvatski veleposlanik pri UN-u Ivan Šimonović također je pozdravio produženje mandata EUFOR-a, ali je iskazao i žaljenje što u proteklih šest mjeseci nije bilo napretka BiH na putu europskih integracija.
Predstavnik SAD-a: Washington je zabrinut zbog pokušaja slabljenja tijela vlasti
“U potpunosti smo suglasni s ocjenom visokog predstavnika da su Daytonski sporazum i europske integracije potpuno kompatibilni”, kazao je Šimonović. Pozvao je i na puno poštivanje načela jednakosti svih konstitutivnih naroda i građana.
Predstavnik SAD-a Robert Wood kazao je kako je Washington zabrinut zbog pokušaja slabljenja tijela vlasti BiH i prijetnji secesijom.
“Visoki predstavnik ima ključnu ulogu…. SAD u cijelosti podupire Christiana Schmidta kao i ovlasti koje on ima”, kazao je Wood najavivši kako će SAD koristiti sve instrumente da spriječe djelovanje onih koji ometaju provedbu Daytonskog sporazuma.
Veleposlanica Velike Britanije: Primjećujemo nastavak nijekanja genocida
Veleposlanica Velike Britanije Barbara Woodward s tim se suglasila a uz to je ocijenila zabrinjavajućom sadržaj tzv. svesrpske deklaracije iz lipnja ove godine, istaknuvši kako je ona protivna odredbama Daytonskog sporazuma.
“Sa žaljenjem primjećujemo nastavak nijekanja genocida i slavljenja ratnih zločinaca. Tome nema mjesta u multietničkom društvu”, kazala je.
Ruski veleposlanik pri UN Vasilij Nebenzja ponovo je pokušao osporiti Schmidta kao visokog predstavnika, optuživši ga da svojim postupcima krši Daytonski sporazum a tvrdio je i kako Zapad od BiH silom pokušava napraviti centraliziranu državu. Uz to je branio politiku koju vode čelnici bosanskih Srba predvođeni Miloradom Dodikom.
Predstavnik Kine: Zabrinut sam zbog pojačane politike podjela
Predstavnik Kine Geng Shuang, čija vlada također održava bliske veze s čelnicima RS-a, nešto je suzdržanije izrazio zabrinutost zbog pojačane politike podjela u BiH i pozvao na unutarnji dijalog kako bi se sačuvala stabilnost zemlje a međunarodnu zajednicu da “poštuje sve tri etničke skupine”, dok je djelovanje visokog predstavnika i njegove ovlasti nazvao “kontroverznim”.
Sjednici Vijeća sigurnosti nazočio je i predsjedatelj Predsjedništva BiH Denis Bećirović koji je rekao kako je njegova zemlja suočena s blokadama potaknutim izvana, što sprječava njeno brže približavanje članstvu u EU i NATO-u kao ključnim ciljevima.
“Vlasti RS opasno prijete temeljima Daytonskog sporazuma”, kazao je Bećirović koji je također optužio Beograd da se “agresivno upliće” u unutarnja pitanja BiH s krajnjim ciljem priključenja RS Srbiji. Pozvao je UN da pravodobno reagira i spriječi provedbu takvog projekta.
OTPOR.Media