Petak, 15 studenoga, 2024

Top 7 tekstova u tjedan dana

spot_img
spot_img

EUFOR ostane u BiH, kritike na Dodika i propuštena prilika za napredak prema članstvu EU

Vijeće sigurnosti Ujedinjeni naroda usvojilo je rezoluciju broj 2757 kojom je produžilo mandat vojne misije Europske unije u Bosni i Hercegovini a istodobno je primilo k znanju redoviti izvještaj visokog predstavnika Christiana Schmidta o stanju u toj zemlji.

S 15 glasova za Vijeće sigurnosti je bez rasprave odlučilo da će misija EU pod nazivom Althea nastaviti djelovati još godinu dana sa zadaćom očuvanja mira i stabilnosti u BiH.

Misija, koju na terenu provode vojnici iz sastava EUFOR-a, uspostavljena je 2004. godine kada je EU od NATO-a preuzeo mandat nadziranja provedbe vojnog dijela Daytonskog sporazuma.

Predstavnici svih država-članica Vijeća sigurnosti iskazali su potporu ovoj misiji kao i očuvanju teritorijalnog integriteta i suvereniteta BiH a većina njih i djelovanju visokog predstavnika Christiana Schmidta, čije je redovito šestomjesečno izvješće o stanju u BiH bilo povodom rasprave.

Schmidt je u tom dokumentu izvijestio Vijeće sigurnosti kako je BiH propustila priliku za napredak ka članstvu u EU koju je imala od ožujka, upozorio na sporu provedbu reformi te na ugrožavanje stabilnosti zemlje kroz secesionističku retoriku i djelovanje političara iz Republike Srpske.

Hrvatski veleposlanik pri UN-u Ivan Šimonović također je pozdravio produženje mandata EUFOR-a, ali je iskazao i žaljenje što u proteklih šest mjeseci nije bilo napretka BiH na putu europskih integracija.

“U potpunosti smo suglasni s ocjenom visokog predstavnika da su Daytonski sporazum i europske integracije potpuno kompatibilni”, kazao je Šimonović. Pozvao je i na puno poštivanje načela jednakosti svih konstitutivnih naroda i građana.

Predstavnik SAD-a Robert Wood kazao je kako je Washington zabrinut zbog pokušaja slabljenja tijela vlasti BiH i prijetnji secesijom.

“Visoki predstavnik ima ključnu ulogu…. SAD u cijelosti podupire Christiana Schmidta kao i ovlasti koje on ima”, kazao je Wood najavivši kako će SAD koristiti sve instrumente da spriječe djelovanje onih koji ometaju provedbu Daytonskog sporazuma.

Veleposlanica Velike Britanije Barbara Woodward s tim se suglasila a uz to je ocijenila zabrinjavajućom sadržaj tzv. svesrpske deklaracije iz lipnja ove godine, istaknuvši kako je ona protivna odredbama Daytonskog sporazuma.

“Sa žaljenjem primjećujemo nastavak nijekanja genocida i slavljenja ratnih zločinaca. Tome nema mjesta u multietničkom društvu”, kazala je.

Ruski veleposlanik pri UN Vasilij Nebenzja ponovo je pokušao osporiti Schmidta kao visokog predstavnika, optuživši ga da svojim postupcima krši Daytonski sporazum a tvrdio je i kako Zapad od BiH silom pokušava napraviti centraliziranu državu. Uz to je branio politiku koju vode čelnici bosanskih Srba predvođeni Miloradom Dodikom.

Predstavnik Kine Geng Shuang, čija vlada također održava bliske veze s čelnicima RS-a, nešto je suzdržanije izrazio zabrinutost zbog pojačane politike podjela u BiH i pozvao na unutarnji dijalog kako bi se sačuvala stabilnost zemlje a međunarodnu zajednicu da “poštuje sve tri etničke skupine”, dok je djelovanje visokog predstavnika i njegove ovlasti nazvao “kontroverznim”.

Sjednici Vijeća sigurnosti nazočio je i predsjedatelj Predsjedništva BiH Denis Bećirović koji je rekao kako je njegova zemlja suočena s blokadama potaknutim izvana, što sprječava njeno brže približavanje članstvu u EU i NATO-u kao ključnim ciljevima.

“Vlasti RS opasno prijete temeljima Daytonskog sporazuma”, kazao je Bećirović koji je također optužio Beograd da se “agresivno upliće” u unutarnja pitanja BiH s krajnjim ciljem priključenja RS Srbiji. Pozvao je UN da pravodobno reagira i spriječi provedbu takvog projekta.

OTPOR.Media

Odgovori

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.