Državna koalicija u Bosni i Hercegovini sastala se u utorak prvi put poslije više mjeseci, ali pregovori i pregovarači su ostali zaleđeni.
Dolazak Nermina Nikšića, Milorada Dodika i Dragana Čovića u Parlamentarnu skupštinu BiH izazvao je, kao i obično, veliku pažnju javnosti, ali nakon sastanka dobili smo tri smrznuta muškarca i jedan ispričan vic.
Nekoliko otvorenih pitanja, odnosno zakona bitnih za put ka Europskoj uniji, stoje na stolu još od proljetos, ali je sve očiglednije da ih vladajuća koalicija nikada neće riješiti. Iako su se od proljeća sastali nekoliko puta, redovni izvještaj nakon razgovora bio je da dogovor nije postignut, ali da će se nastaviti sastajati.
Red optimizma pa pesimizam
Najveći optimista nakon sastanka bio je Nermin Nikšić koji je kazao da je “najgori period iza nas” te poručio da je “bitno što smo se sastali”.
On je ovog puta bio jedini koji je pokušao pozitivnim predstaviti državni sastanak. Pozitivna priča, koja je očigledno bila na staklenim nogama, srušila se čim je Čović uzeo mikrofon. Lider HDZ-a je, direktnije nego ikad, kazao da mu je bilo izuzetno hladno jer nema grijanja u Parlamentarnoj skupštini BiH poručivši pri tome da je to dokaz “sposobnosti ove vlasti”.
Šlag na tortu dodao je Dodik koji je rekao “ništa se brate nismo dogovorili, ali je to Nikšić lijepo upakovao”. Uz to je ispričao jedan vic o ulasku Rusa u Prag objasnivši time koliko su sastanci državne koalicije besmisleni u posljednje vrijeme. I on se osvrnuo na problem s grijanjem kazavši da su mogli još sjediti i dogovarati se, ali da im je bilo hladno. Također, rekao je da to njemu nije veliki problem jer “nije odavde”.
@klixportal "Ja nisam odavde, pa nisam ni odgovoran za grijanje. Smrzli smo se, naprasno smo prekinuli sastanak koliko je bilo hladno. Možda smo se i mogli dogovoriti ali nismo više mogli sjedit. Ovo što je Nermin rekao i Dragan rekao – to je to. Ništa se nismo brate dogovorili osim da se ponovo sastanemo", izjavio je Dodik, a onda je apropo takve situacije ispričao i vic o upadu Rusa u Prag i tadašnjoj reakciji u Trebinju, što je izazvalo smijeh prisutnih.
♬ original sound – Klix.ba
Sve je proteklo uz smijeh “od uha do uha” iako građanima Bosne i Hercegovine već godinama nije do smijeha.
Usprkos velikom optimizmu pri medijskim nastupima posljednjih mjeseci, vladajuća koalicija u našoj državi dugo vremena ne radi gotovo ništa i ne uspijeva se dogovoriti ništa. Sve su prilike da su oni svoje dogovore ‘ispucali’ ranije i da su ostala pitanja koja nikad neće dobiti “amen” sa sve tri strane. Trojka ne želi novi izborni zakon po želji Čovića, Dodik ne želi da sjedište Apelacijskog odjeljenja Suda BiH bude u Istočnom Sarajevo nego u Banjoj Luci, a opet Trojka ne želi novi zakon o Ustavnom sudu po želji Dodika, odnosno bez stranih sudaca. Sve su prilike da se to neće promijeniti do 2026. i novih Općih izbora.
A, do tada, državna koalicija će vjerojatno nastavljati s pokušajima da razgovara, umotavati priče iza zatvorenih vrata u celofane, ali poanta je da građani od toga nemaju apsolutno ništa i da se zadnjih mjeseci radi samo o najobičnijem gubljenju vremena.
Osim o pitanjima koja se tiču puta ka Europskoj uniji, lideri stranaka koje čine državnu vlast razgovarali su i o drugim važnim temama. S obzirom da se nisu sastali mjesecima, na dnevnom redu su bile i teme koje se tiču klizišta, prije svega na Trebeviću jer je to nadležnost i Federacije BiH i RS-a. Vjerovatno su se dotakli i nedavnog terorističkog napada u Bosanskoj Krupi, pitanja sigurnosti, ali i nedavnih poplava u Jablanici i drugim mjestima te pitanje kamenoloma u Donjoj Jablanici.
Brojna pitanja čekaju
U svim tim temama postoje brojna otvorena pitanja, a građani su sve više nezadovoljni jer vrijeme prolazi a ništa se ne rješava.
Javnosti vjerovatno smeta i činjenica da politički lideri, u posljednjim temama prije svih Nikšić, informacije o ovim temama daju na kapaljku.
Da se na kraju još jednom vratimo na put ka Europskoj uniji. Europska komisija je prije dva dana objavila novi Izvještaj o napretku zemalja ka EU, a tom prilikom se dotakla i Bosne i Hercegovine. U više navrata su u Izvještaju kazali kako je sav rad stao u ožujku kada je i dobiveno zeleno svjetlo. Napomenuli su i da zakoni koji su proljetos usvojeni nisu potpuno u skladu sa EU. U tom smislu naglašeno je da posao “nije ni blizu gotov.”
A, dok se Europska komisija pita šta se događa, možemo ustanoviti da je državna koalicija postala zaleđena koalicija.