Kako je navedeno u radu objavljenom u časopisu Frontiers, tim na čelu s istraživačicom iz NASA-inog Laboratorija za bihevioralno zdravlje i performanse, Sheenom Dev, otkrio je da kognitivne sposobnosti astronauta nisu bile značajno narušene nakon povratka na Zemlju, piše Futurism.com.
Međutim niz testova pokazao je da su njihove kognitivne sposobnosti bile usporene tijekom boravka u svemiru.
Brzina obrade informacija, vizualna radna memorija, održavanje pažnje i sklonost preuzimanju rizika, pokazuje se, najosjetljivije su kognitivne domene na promjene u uvjetima niske Zemljine orbite. ‘Te domene osobito su podložne promjenama kod visokokvalificiranih profesionalnih astronauta’, naveli su istraživači.
Unatoč tome, rezultati su donekle umirujući: kakve god promjene ljudski mozak doživio u svemiru, čini se da one nisu trajne.
Oštećenje nije značajno
‘Pokazujemo da nema dokaza o značajnom kognitivnom oštećenju ili neurodegenerativnom opadanju kod astronauta koji su proveli šest mjeseci na Međunarodnoj svemirskoj postaji’, izjavila je Dev. ‘Život i rad u svemiru nisu bili povezani s raširenim kognitivnim oštećenjem koje bi ukazivalo na značajno oštećenje mozga.’
Ukupno je 25 profesionalnih astronauta sudjelovalo u testiranju osmišljenom tako da se procijene brzina i točnost njihovih kognitivnih sposobnosti prije, tijekom i nakon šestomjesečnog boravka na svemirskoj postaji.
Istraživači su otkrili da su brzina obrade informacija, radna memorija i pažnja bile usporene u svemiru, iako su rezultati ostali jednako točni kao na Zemlji.