Obilne kiše koje posljednjih dana neumorno padaju u cijeloj regiji, pa tako i u Hercegovini, natopile su tlo do krajnjih granica upojnosti. No, priroda je za takve situacije predvidjela rješenje – krška polja koja tijekom kišnih razdoblja služe kao prirodne akumulacije vode.
Mostarsko Blato, odnosno područje Ljutog Doca i Biograca, ovih je dana gotovo potpuno pod vodom. Procjenjuje se da će se voda zadržati oko dvadesetak dana, nakon čega će poljoprivrednici moći pristupiti obradi tla i sjetvi. Međutim, umjesto sustavnih ulaganja u zaštitu i unapređenje ovih područja, na terenu se ne vide konkretni rezultati unatoč višemilijunskim naknadama koje su uplaćene Gradu Širokom Brijegu.

Prema službenim podacima, Grad Široki Brijeg je od JP Elektroprivrede HZHB na ime hidroakumulacije dosad primio 8,5 milijuna KM. Prema Zakonu o vodama, kao i zaključku Doma naroda Parlamenta Federacije BiH iz 2009. godine (DN broj 02-02-874/09 od 30. srpnja 2009.), općine su dužne najmanje 50% prikupljenih sredstava investirati u infrastrukturne projekte na oštećenim područjima. To znači da je do sada na poplavljena područja Ljutog Doca i Biograca trebalo biti uloženo više od 4 milijuna KM.
Međutim, ključno pitanje koje mještani postavljaju jest – gdje su ti milijuni?
Prethodni gradonačelnik Širokog Brijega, Miro Kraljević, tijekom svog mandata upravljao je tim sredstvima, no na terenu nema vidljivih ulaganja koja bi opravdala potrošnju tolikog novca, dok je novi gradonačelnik Ivo Pavković kao njegov nasljednik sad dobio “nasljeđe” od “dede Mire” i koje bi trebao poštivati prema ugovoru.

Mještani su za portal OTPOR.Media izjavili kako nisu vidjeli nikakve značajne infrastrukturne projekte koji bi opravdali trošenje tih sredstava, zbog čega su neki od njih već podnijeli prijave protiv gradske uprave. Također, očekuju da se ovom problemu posvete istražne institucije, uključujući SIPA-u i novoosnovani federalni USKOK.
Dok lokalna zajednica trpi posljedice poplava i skoro nikakav ulaganja u infrastrukturu, jedna stvar je sigurna – ogromna količina vode koja sada prekriva Mostarsko Blato bit će iskorištena za proizvodnju električne energije u HE Mostarsko Blato, ali od toga će koristi imati samo pojedinci, dok mještani pogođenih područja ostaju bez službeno potpisane podrške i ulaganja.

Hoće li nadležne institucije reagirati i rasvijetliti gdje su nestali milijuni? Mještani već dugo očekuje odgovor.
Mili Marušić / OTPOR.Media
kontakt autora: milimarusic@otpor.media