Petak, 27 prosinca, 2024
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Top 7 tekstova u tjedan dana

Koliko je para Nešić “ćuknuo”, koliko njegov “kompić” Lucić, a koji nema veze sa jahtama!?

Ministar sigurnosti BiH Nenad Nešić osumnjičen je da je u listopadu 2019. godine primio najmanje 250 tisuća maraka mita od Mirka Pandurevića, vlasnika tvrtke Romanijaputevi, saznaje Istraga.ba. Isplata mita dogovorena je prije nego što je tvrtka Romanijaputevi dobila natječaj u Putevima Republike Srpske, vrijedan oko dva milijuna maraka.

Pandurević je prethodno izvukao gotovinu iz svoje tvrtke preko Sanjina Avdića, prevaranta iz Sarajeva koji je osnovao nekoliko fiktivnih tvrtki. U izvlačenju novca iz Puteva RS preko Romanijaputeva sudjelovao je i Mladen Lučić. Grupa je djelovala od 2019. godine, pa sve do prosinca ove godine, kada je MUP RS pratio i prisluškivao telefone svih osumnjičenih osim ministra Nenada Nešića.

Naime, Mirko Pandurević, kao odgovorna osoba, u svojstvu direktora gospodarskog društva “Romanijaputevi”, tijekom 2019. godine stupio je u kontakt sa Sanjinom Avdićem iz Sarajeva, s namjerom da, preko fiktivnih ugovora s tvrtkama koje su osnovali Avdić i njegovi suradnici, izvlači gotovinu iz svoje tvrtke. Tako je još tada naložio da se s računa Romanijaputeva na transakcijski račun Sanjina Avdića isplati oko 98 tisuća KM, a oko 87 tisuća maraka na račun Esada Avdića.

Osim toga, s računa Romanijaputeva isplaćeno je i oko 127 tisuća na račun Fehvada Begovića. Svi navedeni bili su dio grupe Sanjina Avdića. Sanjin Avdić je potom preko fiktivnih tvrtki izvukao taj novac, za sebe zadržao deset posto, a ostatak je trebao vratiti Mirku Pandureviću. Sve ove transakcije obavljene su u veljači 2019. godine. SIPA je u studenom 2019. godine dostavila izvještaj Tužiteljstvu BiH zbog sumnje da je počinjeno kazneno djelo pranja novca, piše Istraga.

Sanjin Avdić je, kako saznaju, priznao da je prao novac za Pandurevića. Ipak, u travnju ove godine, Tužiteljstvo Kantona Sarajevo uhitilo je Avdića u okviru akcije Trougao. Prema navodima Tužiteljstva KS, poduzetnik i tiktoker Sanjin Avdić, na društvenim mrežama poznat i kao Fabrijano Deluks (Fabriano Delux), godinama je izrađivao lažne poslovne ugovore, oštetivši brojna gospodarska poduzeća u BiH kojima je ostao dužan za isporučenu robu.

MUP Kantona Sarajevo tada je uputio poziv gospodarskim subjektima u Bosni i Hercegovini da im se jave i dostave korisne informacije ukoliko su surađivali, odnosno ulazili u poslovni odnos s nekom od tvrtki koje je, kako se sumnja, s namjerom prijevara koristio Avdić.

Pravne osobe koje je koristio Avdić su “Atermo” Sarajevo, “ACM conekt”, “Emon company”, ZANA, “OIK grupa”, “Cindi commerc”, “Yahu media”, “Protect grupa”, “Office com”, “Kadal”, “Global trade cosmetics”, “Vigel” i “Multico”.

No, poslovi s Romanijaputevima bili su pod nadzorom Tužiteljstva BiH. Sanjin Avdić je, naime, priznao istražiteljima da je jedna od njegovih tvrtki poslovno surađivala s Romanijaputevima sa Sokoca, te da je on izvlačio gotovinu za Mirka Pandurevića. Kada je Pandureviću predavao novac, rekao mu je da je njegova tvrtka Romanijaputevi dobila natječaj u iznosu od preko 2 milijuna KM od Javnog poduzeća Putevi RS za izgradnju jedne dionice ceste, zbog čega je imao obvezu tadašnjem direktoru Puteva RS Nenadu Nešiću isplatiti oko 250.000 KM za dobiveni posao.

U listopadu 2019. godine postignut je dogovor da Sanjin Avdić preko tvrtki Adriatic International, Kadal i Prios izda fiktivne račune Romanijaputevima na ukupan iznos od 250.000 KM. Od tog novca, Sanjin Avdić bi zadržao oko 10 posto, a ostatak bi predao Mladenu Lučiću. Nekoliko mjeseci kasnije, Avdić je predao oko 130 tisuća KM Mladenu Lučiću, prijatelju ministra Nenada Nešića, piše Istraga.ba.

Mladen Lučić, kadar DNS-a i brat bivšeg državnog ministra Miloša Lučića uhićen je danas po nalogu Tužiteljstva BiH, zajedno s predsjednikom te stranke i ministrom sigurnosti BiH Nenadom Nešićem.

Ime Mladena Lučića, nekadašnjeg vijećnika u Skupštini Općine Istočna Ilidža i vlasnika kompanije “Legend d.o.o.”, spominjalo se i na ročištu za određivanje pritvora suspendiranom predsjedniku Suda BiH Ranku Debevcu i bivšem šefu OSA-e Osmanu Mehmedagiću Osmici.

Tada je tužiteljica Bojana Jolović, koja radi i na ovom predmetu, govorila da se Ranko Debevec u Španjolskoj sastajao s Mladenom Lučićem, dok je vođena istraga protiv Miloša Lučića i dok se on nalazio u pritvoru, piše Avaz.ba.

Debevec se u Španjolskoj sastajao s bratom tadašnjeg osumnjičenog državnog ministra.

Ipak, što je istraga pokazala nije još uvijek poznato, jer još uvijek nije donesena odluka u predmetu protiv Debevca i Mehmedagića, što bi se trebalo dogoditi tek u narednim danima.

Mladen Lučić je poznat i po tome jer mu je 2017. godine zapaljen automobil.

U medijima se pojavljivao i zbog sudjelovanja u tučnjavi na koncertu Ace Lukasa. Napad je prijavio Nedeljko Elek, tvrdeći da ga je s Lučićem napao i Predrag Nešić, brat Nenada Nešića.

Tada se Mladen Lučić branio od optužbi tvrdeći da ga je Elek pokušao reketetirati.

Još jedna drama se odvijala 2019. godine kada je sadašnji državni parlamentarac, a tadašnji zastupnik u NSRS Darko Babalj (SDS) prijavio da mu je prijetio Mladen Lučić ubojstvom u jednom kafiću.

Kasnije je to Lučić demantirao tvrdeći da je to samo pokušaj manipulacije javnosti, piše Avaz.

U okviru akcije “Tunel 2”, u kojoj je jutros uhićen i ministar sigurnosti Bosne i Hercegovine Nenad Nešić, slobode su lišeni još Milan Dakić, direktor JP Putevi RS, Mladen Lukić i još četiri osobe.

Radi se o generalnom direktoru “Romanijaputeva” Mirku Pandureviću, te rukovoditeljima u JP “Putevi RS”, odnosno izvršni direktor za ekonomsko financijske poslove Srđan Mijatović, Cvijetin Milivojević i Mladen Čajić.

-Oni su osumnjičeni da su kao rukovoditelji JP ”Putevi RS” i osobe koje su poslovala sa navedenim poduzećem, počinili krivična djela udruživanje radi činjenja krivičnih djela, pranje novca, zloupotreba službenog položaja ili ovlaštenja i primanje mita – navelo je ranije Tužiteljstvo BiH.

Podsjetimo, ovo je istraga koju Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine provodi zajedno s Upravom za organizirani kriminal Ministarstva unutrašnjih poslova RS.

OTPOR.Media

Odgovori

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.