Srijeda, 15 siječnja, 2025
spot_img
spot_img

Top 7 tekstova u tjedan dana

Vučić u gadnim problemima nakon sankcija – Bitka za najvrijedniju tvrtku u Srbiji mogla bi koštati pola milijarde eura!?

Srbija se pokušava domoći svoje najvrijednije tvrtke, ali to košta. A nitko ne zna koliko. Aleksandar Vučić izjavio je da Srbija ima rok do 25. veljače za rješavanje problema udjela ruskih kompanija u Naftnoj industriji Srbije (NIS). Najveći je dioničar ruski Gaspromnjeft, koji drži 50 posto vlasništva kompanije, a još 6,15 posto pripada njegovoj krovnoj kompaniji Gazpromu, država Srbija vlasnik je 29,87 posto, dok je preostalih 13,98 posto NiS-a u vlasništvu malih dioničara.

Nakon što su Amerikanci Vučića, kako je izjavio predsjednik Srbije, upozorili da će se NIS spasiti sankcija samo u slučaju potpunog izlaska Rusa iz kompanije, jasno je da će Beograd morati otkupiti njihov udio. Međutim, koliko je to konkretno novca, tek se počinje nazirati.

Vlada Srbije prodala je 2008. godine većinski paket dionica Naftne industrije Srbije ruskom Gazpromu za 400 milijuna eura, uz dogovor da u iduće četiri godine investira u tu kompaniju barem još 500 milijuna eura. Dio šireg energetskog sporazuma bila je izgradnja plinovoda Južni tok, projekta koji nikad nije realiziran. Prodaja bez javnog natječaja najveće srbijanske tvrtke za malen iznos opravdavala se u javnosti ruskom podrškom Srbiji u Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda u pitanju statusa Kosova. U svakom slučaju, Gazprom je odlično zarađivao, a Rusija je dodatno vezala Srbiju uza se, jer je ovisila o energentima iz Putinova carstva.

Sad na vidjelo izlaze prve procjene o tome koliko bi novca Rusi mogli zahtijevati, ali i jesu li uopće spremni odreći se Naftne industrije Srbije. Srećko Đukić, diplomat koji je službovao u Bjelorusiji i Rusiji, rekao je u intervjuu za Nova.rs da je teško procijeniti koliko će novca Rusi tražiti od Beograda, kao i hoće li Kremlj uopće biti spreman za prodaju.

“NIS je prodan političkom pogodbom ispod cijene, sad ga opet otkupljujemo političkom pogodbom i najpoštenije bi bilo da ga otkupimo ispod cijene. Mislim da bi to mogla biti cifra od 600 do 700 milijuna eura”, rekao je Đukić, ali i dodao da je trenutačno iz ruskih medija, kao i izjava tamošnjih dužnosnika, vrlo teško procijeniti hoće li Rusi uopće pristati prodati svoj dio u NIS-u ili koliko će novca tražiti.

Nenad Gujančić, analitičar u brokerskoj kući Momentum sekjuritiz, pojasnio je kako je trenutačna cijena kompletnog NIS-a veća od milijardu eura, pa prema toj računici ruski udio iznosi najmanje 600 milijuna eura. Prema Gujančiću, problem je što nemaju na raspolaganju sve podatke pa nije poznato kako će ići ti pregovori između srpske i ruske strane, a ne znaju se ni detalji u vezi sa sankcijama kojima je američka administracija zaprijetila Vučiću i ekipi.

“To je plivanje u magli i teško se može napraviti dobra procjena cijene u konkretnom slučaju“, smatra ovaj broker. Najgori je scenarij da Rusi odbiju prodati svoj udio jer bi onda poslovanje NIS-a stagniralo te bi pala i vrijednost ključne tvrtke Srbije.

Inače, Gazprom je u krizi – to je pokazalo novo financijsko izvješće prema kojemu je neto gubitak u trećem tromjesečju iznosio 52,944 milijarde rubalja nakon dobiti od 56,419 milijardi godinu dana prije, a u ponedjeljak su ruski mediji objavili da slijedi otpuštanje gotovo polovine zaposlenika u središnjem uredu te kompanije kao i u podružnici u Sankt Peterburgu, gdje će od 4100 ostati 2500 ljudi.

Jutarnji.hr

Odgovori

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.