Subota, 5 travnja, 2025
spot_img

Top 7 tekstova u tjedan dana

Godišnjica Hrvatske samouprave: Sloboda nije izbor člana Predsjedništva već Hrvatska Republika unutar BiH

U povodu 24. obljetnice utemeljenja Hrvatske samouprave, koja je osnovana 3. ožujka na Trećem zasjedanju Hrvatskog narodnog sabora u Mostaru, priopćenjem za javnost oglasio se Petar Milić, predsjednik Pokreta za kulturu i društvena pitanja ”Ivana Pavao Veliki” iz Mostara.

”Već odavno je jasno žiteljima državotvorne zajednice BiH koji makar malo daju pristupa zdravom razumu svojim moždanim vijugama da ovakvo stanje političke destrukcije društva vodi k neizvjesnoj budućnosti. Poglavito je šizofreno političko društveno stanje jer oni koji agresivno nastupaju s unitarističko šovinističkih načela to navodno rade u ime stabilnosti.

Zadnjih tjedana svjedoci smo preglasavanja hrvatskih političkih predstavnika u izvršnoj i zakonodavnoj vlasti na razini Federacije BiH u svezi Zakona o južnoj plinskoj interkonekciji, a s druge strane politički zagovornici unitarne državotvorne zajednice BiH preko sudbenih institucija vode procese protiv izabranih srpskih predstavnika.

Dana 3. ožujka je 24-ta obljetnica od utemeljenja Hrvatske samouprave na Trećem zasjedanju Hrvatskoga narodnoga sabora u Mostaru 2001. godine. Prošle su 24. godine od političkoga pokušaja poboljšanja prava i položaja hrvatskoga naroda u državotvornoj zajednici BiH. HNS je formirao i Međužupanijsko-međuopćinsko vijeće koje je trebalo funkcionirati kao Vlada Samouprave. Izabran je predsjednika Samouprave, a Vijeće je imalo zadaću preuzeti na ozemlju Samouprave ovlasti Federacije BiH. No to se nije dogodilo.

Danas 24. godine poslije Treće sjednice HNS, kao udruga građana a ne vrhovno političko tijelo hrvatskoga naroda u državotvornoj zajednici BiH, služi kao poluga za bacanje prašine u oči s jedne strane hrvatskome narodu, a s druge strane kao ulazna karta i politički alibi za manipuliranje visokim dužnosnicima iz Republike Hrvatske.

Odluke s Treće sjednice HNS-a produkt su sadržaja Deklaracije o pravima i položaju hrvatskoga naroda u BiH koja je usvojena na Prvome zasjedanju HNS-a u Novome Travniku 28. 10. 2000. godine i koja je plebiscitarno usvojena na narodnome referendumu koji je održan dva tjedna iza, točnije 11. 11. 2000. godine. Nakon desetogodišnje stanke sve ostale sjednice HNS-a do danas su bila blijeda slika političkoga podaničkoga stanja kod Hrvata u državotnoj zajednici BiH i bile su okrenute prije svega za unutarnje obračune i unutarnje političke pozicije a ne za prava i položaj hrvatskoga naroda kako to stoji u referendumskoj Deklaraciji s Prvoga sabora. Svaki sljedeći sabor je donio deklaracija i nijedna od njih nije imala ime nego je služila sama sebi.

Deklaracija koja je usvojena na referendumu je zaboravljena čak je i njezin naslov bio teško političko breme za političare koji su sami sebi svrha. Pravo naroda na narodnu slobodu temeljem Političkoga pakta o građanskim i političkim pravima kako stoji u naslovu referendumske Deklaracije nije ni došlo na dnevni red, čak što više pogoršao se i narodni položaj a da ne govorimo o pravima.

Podmetanjem da je legitimni narodni izbor Hrvatskoga člana predsjedništva vrhunac političkoga dosega prava za Hrvate državotvorne zajednice BiH čista je laž. Hrvatski narod kao dostojan i povijestan narod mora imati pravo na slobodu. Nije sloboda paritet konsenzus i rotacija u zajedničkim institucijama. Narodna je sloboda konzumirati izvršnu, zakonodavnu i sudbenu vlast na točno određenome ozemlju na najvišoj političkoj razini a to je republikanska. Sloboda je imati Hrvatsku Republiku.”

OTPOR.Media

Odgovori

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.