Sjedinjene Američke Države pauziraju vojnu pomoć Ukrajini samo nekoliko dana nakon što je aktualni predsjednik SAD-a Donald Trump u Ovalnom uredu imao sukob s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim, potvrdila je Bijela kuća.
Iz Bijele kuće kažu da SAD pauzira i preispituje pomoć kako bi bili sigurni da ona pridonosi rješenju.
“Predsjednik je jasno rekao da je usredotočen na mir. Trebamo i naše partnere da budu predani tom cilju. Pauziramo i preispitujemo našu pomoć kako bismo bili sigurni da pridonosi rješenju”, rekao je dužnosnik Bijele kuće, prenosi Reuters. Iz Ureda Zelenskog nisu odmah odgovorili na Reutersov zahtjev za komentarom.
Pauza će trajati dok Trump ne zaključi da ukrajinski čelnici pokazuju dobru volju za postizanje mira, navode Bloomberg i Fox News.
“Ovo nije trajni prekid pomoći, riječ je o pauzi”, rekao je dužnosnik Trumpove administracije za Fox News.
Pauzirane isporuke sve američke vojne opreme, i one koja je u tranzitu avionima i brodovima
Bloomberg je objavio da će biti pauzirana isporuka sve američke vojne opreme koja se trenutačno ne nalazi u Ukrajini, uključujući oružje koje je u tranzitu zrakoplovima i brodovima ili čeka u tranzitnim zonama u Poljskoj.
Dodali su da je Trump naredio ministru obrane Peteu Hegsethu da provede pauzu.
Ove informacije pojavile su se svega nekoliko sati nakon što je Trump novinarima u Bijeloj kući rekao da nije razgovarao o obustavi vojne pomoći Ukrajini, ali je još jednom izjavio da bi Zelenski “trebao biti zahvalniji” na podršci SAD-a.
Potez je uslijedio nakon što je Trump promijenio politiku SAD-a prema Ukrajini i Rusiji otkad je u siječnju preuzeo dužnost, usvajanjem pomirljivijeg stava prema Moskvi i nakon eksplozivnog sukoba sa Zelenskim u Bijeloj kući u petak kada ga je Trump, među ostalim, kritizirao da je nedovoljno zahvalan za potporu Washingtona u ratu s Rusijom.
Tri godine od početka rata, Sjedinjene Države su Ukrajini ukupno obećale pomoć vrijednu milijarde dolara.
Kako funkcionira vojna pomoć Ukrajini?
Američka vojna pomoć Ukrajini dolazi kroz nekoliko kanala, no tri su ključna načina na koja se sredstva isporučuju. Evo kako to funkcionira:
-Predsjednička ovlast za hitno povlačenje sredstava (Presidential Drawdown Authority)
-Strano vojno financiranje (Foreign Military Financing – FMF) pod nadzorom State Departmenta
-Inicijativa za sigurnosnu pomoć Ukrajini (Ukraine Security Assistance Initiative – USAI)
-Predsjednička ovlast za hitno povlačenje sredstava omogućuje američkoj vojsci da izravno iz svojih zaliha šalje oružje i opremu Ukrajini. Prema riječima visokog dužnosnika Pentagona, u ponedjeljak je preostalo oko 3.85 milijardi dolara u okviru ove ovlasti. Odluku o isporuci donosi Bijela kuća.
Uz to, postoji i 1.5 milijardi dolara u okviru FMF-a, što bi se moglo dodijeliti Ukrajini kao bespovratna pomoć ili zajam. O raspodjeli tog novca trenutačno odlučuje državni tajnik Marco Rubio.
Treći oblik pomoći, Inicijativa za sigurnosnu pomoć Ukrajini (USAI), omogućuje Ukrajini da izravno koristi američka sredstva za kupnju oružja i opreme od američkih proizvođača.
Za sada nije jasno kako će današnja odluka o zamrzavanju pomoći utjecati na svaki od ovih programa i što će se s njima dogoditi u budućnosti.