Utorak, 1 travnja, 2025
spot_img

Top 7 tekstova u tjedan dana

Europa znatno povećala uvoz oružja u zadnje četiri godine

Europski uvoz oružja porastao je za 155 posto u razdoblju od 2020. do 2024., a Ukrajina je postala najveći uvoznik oružja, nakon ruske agresije 2022.godine, pokazali su podaci Stockholmskog međunarodnog instituta za istraživanje mira (SIPRI) objavljeni u ponedjeljak.

Podaci SIPRI-ja također ukazuju na nastavak dominacije SAD-a na globalnom tržištu, s obzirom da su američke kompanije povećale svoj udio u izvezenom oružju s 35 posto u periodu od 2015. do 2019., na 43 posto u periodu od 2020. do 2024.

Američki izvoz oružja jednak je ukupnom zbroju idućih osam država.

Kada je riječ o uvozu, 28 posto oružja u razdoblju 2020.-2024., odlazilo je u Europu, dok je u prethodnom razdoblju, od 2015. do 2019., Europa sudjelovala u uvozu s tek 11 posto.

Gledajući po državama, 8.8 posto oružja uvezeno je u Ukrajinu između 2020. i 2024., a polovicu tog postotka čini oružje iz SAD-a, prije nego što je američki predsjednik Donald Trump obustavio isporuku oružja Kijevu.

Ruska invazija na Ukrajinu rezultirala je najvećim sukobom između Zapada i Rusije nakon kubanske raketne krize 1962.godine. Rat na istoku Europe pokazao je njezinu ovisnost o američkom oružju, iako se transatlantski savez, temelj europske sigurnosne arhitekture nakon Drugog svjetskog rata, često dovodi u pitanje.

SAD su osigurale više od polovice europskog uvoza oružja u četverogodišnjem periodu od 2020. do 2024., a prva tri kupca bili su Ujedinjeno Kraljevstvo, Nizozemska i Norveška.

Europski su lideri prošlog četvrtka podržali plan o većem izdvajanju za obranu, koji je uslijedio nakon preokreta u vanjskoj politici SAD-a na početku drugog mandata predsjednika Trumpa.

“Uz sve ratoborniju Rusiju i transatlantske odnose pod upitnikom, europske su članice NATO saveza poduzele određene korake kako bi smanjile svoju ovisnost o uvozu oružja i ojačale europsku industriju oružja”, rekao je viši istraživač u SIPRI-ju Pieter Wezeman.

”Međutim, transatlantske veze u nabavi oružja imaju duboke korijene. Uvoz iz SAD-a bivao je sve veći, a europske NATO članice imaju naručenih oko 500 borbenih zrakoplova i mnoga druga naoružanja.

Ruski izvoz oružja pao je na 7.8 posto na globalnom tržištu između 2020. i 2024., što je gotovo trostruko manje od 21 posto u prethodnom četverogodišnjem periodu. Rezultat je to međunarodnih sankcija zbog rata u Ukrajini i povećane domaće potražnje za oružjem.

Uvoz Azije i Oceanije pao je za 21 posto, ponajviše zbog toga što Kina sada proizvodi mnogo više vlastitog oružja.

Hina

Odgovori

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.