Redovita godišnja Skupština dioničara Aluminija d.d.,, trebala je biti održana 31.07.2025. g. Međutim Vlada F BiH kao dioničar sa 44% vlasništva u tom Društvu, te čimbenik koji na svakoj Skupštini Društva drži preko 85% glasova, nije se pojavila na toj Skupštini te Skupština nije ni održana zbog nedostajućeg kvoruma.
Stoga je zakazana ponovljena Skupština dioničara Aluminija d.d., za 28.08.2025, gdje po Zakonu je dostatno da bude prisutno najmanje 10% vlasnika sa glasačkim pravom.
Napominjemo da društvo Aluminij d.d. sa svojih 190.100 dionica ima mješovito vlasništvo:
44% Vlada F BiH
44% mali dioničari ( fizička lica njih preko 2300)
12% Vlada RH
Ponovljena Skupština dioničara Aluminija d.d., održana 28. kolovoza 2025. godine, razotkrila je do kraja apsurdnu situaciju u kojoj se nalazi nekadašnji gospodarski gigant Hercegovine. Na ovu ponovljenu Skupštinu ponovno se Vlada F BiH svjesno I namjerno nije odazvala, te nije bila ni prisutna, mada je Skupština održana zbog dolaska predstavnika kapitala iz RH koji drži 12% vlasništva kompanije.
Ono što se dogodilo na ponovljenoj Skupštini dioničara Aluminija d.d., 28.08.2025, g. zavređuje pozornost šire javnosti F BiH, BiH, pa I javnosti izvan granica Države, jer kada smo do sada dokazivali I prikazivali desetine nepravilnosti I apsurda u ovoj kompaniji, nismo mogli vjerovati da je ova kompanija spremna ući u nove apsurde I presedane koji zavređuju pozornost I da budu zabilježeni u Guinnessovoj knjizi rekorda.
Naime, Nadzornom odboru Aluminija produžen je mandat za još dvije godine, i to zahvaljujući podršci od tek 0,49% ukupnog broja dionica – što je presedan u svjetskoj poslovnoj praksi. Sa samo 950 dionica koje predstavljaju glasove na Skupštini od ukupnog broja 190.100 dionica, Nadzornom odboru koji je 2019. Godine ugasio Aluminij te u hladnom režimu rada napravio posljednjih 5 godina preko 250 mil KM novih gubitaka, produžen je mandate za dodatne dvije godine.
Dok je Vlada Federacije BiH, najveći pojedinačni vlasnik s 44% kapitala (i pravom glasa na svakoj Skupštini 85% -Vlada F BiH kada se pojavi – na svakoj Skupštini drži cca 85% glasova), po drugi put bojkotirala skupštinu i jasno poručila da ne podržava aktualnu upravljačku strukturu, odluka je donesena zahvaljujući glasovima malih dioničara bliskih Kabiriju, s manje od tisuću dionica. Vlada Republike Hrvatske glasovala je isključivo za svoga predstavnika, dok je za ostale članove N.O. bila suzdržana.
Tako je Nadzorni odbor, unatoč svim aferama, aferičnim brojkama i poražavajućim poslovnim rezultatima, opstao zahvaljujući – Guinnessu vrijednom presedanu.
Time je još jednom potvrđeno da Aluminij, nekada ponos Hercegovine i BiH, već šestu godinu preživljava u režimu potpune paralize – bez proizvodnje, s “zamrznutim” dugovima od 450 milijuna KM, pod upravljačkom strukturom koja je izgubila svaki legitimitet.
Deset godina nadzora prof. Klepića – i potpuni krah
U cijeloj priči ne smije se zanemariti ni prof. dr. Zdenko Klepić, prorektor Sveučilišta u Mostaru i predsjednik Nadzornog odbora Aluminija od 2019. Godine, a član N.O. još od 2015. g.
Pod njegovim vodstvom:
-ugašena je elektroliza (šteta 50–60 milijuna KM),
-potpisan štetan ugovor o najmu,
-izgubljeno je preko 250 milijuna KM,
-gubici su akumulirani na više od 450 milijuna KM,
-imovina vrijedna 100+ milijuna KM “nestala” ili devastirana,
-osam skupština zaredom nije usvojilo financijska izvješća.
Prof. dr. Klepić, iako sveučilišni profesor ekonomije, dopustio je da poduzeće postane ogledni primjer kriminalnog poslovanja i falsificiranih bilanci.
Kako netko tko je pod njegovim nadzorom uništio najveću industrijsku kompaniju u BiH ima moralno pravo izlaziti pred studente i učiti ih ekonomiji? Ovo nije samo gospodarski krah, nego i moralni bankrot jednog profesora.
U mandatu ovog Nadzornog odbora ugašena je elektroliza 2019. godine, čime je nastala šteta od 50 do 60 milijuna KM na uništenim elektrolitičkim ćelijama. Ta imovina nikada nije bila procijenjena, već se i dalje vodi u bilancama po punoj vrijednosti iz 2019. godine – što vanjski revizori I odbor za reviziju godinama upozoravaju da predstavlja falsificirano financijsko izvještavanje.
Unatoč takvim alarmima, od 2018. godine pa do danas, nijedno financijsko izvješće Aluminija nije usvojeno na skupštini dioničara. Ipak, Nadzorni odbor – na čelu s prof. dr. Zdenkom Klepićem, prorektorom Sveučilišta u Mostaru – ostao je netaknut i u kontinuitetu vodi poduzeće.
Rezultat tog vođenja Društva jeste da je prof Klepić sa marionetnom upravom, zlouporabio Zakon o financijskoj konsolidaciji, samu Odluku Vlade kojim je odobrena financijska konsolidacija za Aluminij, iz koje su iskoristili samo benefit da se poseban transakcijski račun koji predviđa ta konsolidacija za Aluminij d,d. , a koji ne može biti blokiran niti od koga, koristi samo da Aluminij vegetira na papiru kao pravni subjekt, dok je Najmoprimac tj Amir Kabiri preuzeo cjelokupnu imovinu Aluminija, pa čak I njegovo ime, logo tj intelektualno vlasništvo.
Sve je podređeno I nagrađeno da najmoprimac tj Amir Gross Kabiri koristi I upravlja imovinom društva, dok trošak iste snosi Aluminij d.d. Čak je I intelektualno vlasništvo Aluminija d.d. Kabiri uknjižio tj registrirao kao svoje tako da danas posluju dva društva sa istim logom, a Kabiri se predstavlja I kao osnivač Aluminija još od 1975 g. mada se tada on nije bio ni rodio.
Prof. dr. Zdenko Klepić – profesor ekonomije i praktični primjer neodgovornosti
Poseban moralni i profesionalni teret u cijeloj priči nosi prof. dr. Zdenko Klepić, predsjednik Nadzornog odbora Aluminija od 2019. godine i član istog tijela od 2015. Godine, a od 2019.g je predsjednik N.O..

Unatoč tome što kao sveučilišni profesor predaje ekonomiju i financijski menadžment studentima, njegovi praktični rezultati u vođenju jednog od najvećih poduzeća u BiH obavijeni su elementima kaznenih djela iz područja gospodarskog poslovanja. Kako profesor koji je pod svojim nadzorom doveo poduzeće do gubitaka od četvrt milijarde maraka, do gašenja strateške proizvodnje i do apsurda Guinnessovih razmjera, može s moralnim kredibilitetom izlaziti pred studente i poučavati ih “ekonomskom znanju”?
Guinnessova knjiga rekorda – mjesto za Aluminij
Apsurdne situacije koje se odvijaju oko Aluminija teško je pronaći u bilo kojem drugom dijelu svijeta:
-zamrznuti dugovi vjerovnika od 450 milijuna KM šestu godinu zaredom,
-najam od 700–800 tisuća KM godišnje kojim se navodno restrukturira poduzeće s desetcima milijuna KM troškova hladnog pogona,
-produženje mandata Nadzornom odboru s tek 0,5% glasova dioničara,
-bilance koje godinama prikazuju imovinu koja realno ne postoji.
Podmetanje Odluke Skupštini da će se svi gubitci Aluminija koji su 201 mil KM veći od temeljnog kapitala- izmiriti iz poslovanja I ostvarenja budućih dobiti (bacanje prašine u oči)
Svaka od ovih točaka sama za sebe dovoljna je da izazove skandal u ozbiljnoj pravnoj državi. Kada se sve zbroji, Aluminij d.d. Mostar zaista zaslužuje poglavlje u Guinnessovoj knjizi rekorda – kao simbol apsurda, neodgovornosti i korupcije.
Definicija morala- ne postoji
Skupština od 28. kolovoza 2025. pokazala je do kraja razmjere moralnog i pravnog ponora u kojem se Aluminij nalazi. Dok Vlada Federacije BiH šalje poruku da ne podržava aktualnu nadzornu strukturu, Nadzorni odbor na čelu s prof. dr. Zdenkom Klepićem ostaje u foteljama zahvaljujući glasovima 0,5% dioničara.
To je poruka i studentima koje Klepić svakodnevno podučava: da se u ovoj zemlji može učiti jedno, a raditi potpuno drugo – bez odgovornosti, bez rezultata i bez morala.
Nadzorni odbor na čelu s prof. dr. Zdenkom Klepićem, izglasan s tek 0,5% glasova, nema legitimitet vlasnika, niti moralno pravo nastaviti rad. Klepić je trebao podnijeti ostavku još jučer – sve ostalo je dokaz da se u BiH može raditi sve protivno logici, zakonu i moralu, a da nitko ne odgovara.
Ipak, činjenice su neumoljive: Aluminij je uništen, gubici su ogromni, dugovi nikad nisu riješeni, a moralni bankrot onih koji su ga vodili ostaje trajna mrlja ne samo na njihovom imenu, nego i na institucijama koje su ih tolerirale.
Aluminij d.d. je već ušao u povijest, ne kao simbol industrijske snage, nego kao najveća gospodarska i politička sramota BiH I šire.
Istraživački tim portala OTPOR.Media





