Petak, 10 siječnja, 2025
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Top 7 tekstova u tjedan dana

Dokumenti Agencije za javno zdravstvo objašnjavaju preuveličani broj smrtnih slučajeva od COVID-a

Za mnoge od nas koji smo imali veze sa znanstvenim standardima i postupcima povezanim s bilježenjem smrtnih slučajeva, postojala je ozbiljna sumnja u broj umrlih od COVIDA-19, o čemu su izvještavali mediji, uz pristajanje Centara za kontrolu i prevenciju bolesti. Čini se da su brojevi negdje između malo precijenjenih i silno pretjeranih. Ipak, ove je tvrdnje podržao recenzirani znanstveni rad.

12. listopada prošle godine objavljen je rad na 25 stranica u časopisu ”Science, Public Health PolicyandTheLaw,” koji je detaljno objasnio temeljni razlog objavljenih brojeva smrtnih slučajeva i mehanizam na osnovu kojeg su ti brojevi izvedeni. Ovaj rad, čiji su autori desetero članova znanstvene zajednice, naslovljen je: „Zbirka podataka Covid-19, komorbiditet i savezni zakon: povijesna perspektiva.“ U središtu problema je CDC i njegove metode za prikupljanje i izvještavanje podataka, model koji je radikalno promijenjen u susret trenutnoj krizi.

CDC je 2003. osmislio i objavio smjernice koje je koristila forenzička zajednica pod nazivom ”Priručnik medicinskih ispitivača i mrtvozornika o registraciji smrti i izvještavanju o fetalnoj smrti,” s ”Priručnikom liječnika o medicinskoj potvrdi smrti.” To su standard za ovjeru smrtnih slučajeva širom zemlje već sedamnaest godina. Međutim, u ožujku 2020. stvari su se promijenile.

Nacionalni centar za zdravstvenu statistiku objavio je Upozorenje Covid-19 br. 2, koje je promijenilo način na koji su se smrtni slučajevi, povezani s COVIDOM-19 prijavljivali i bilježili. Redak koji otkriva upozorenje nalazi se u posljednjem odlomku: „Ako je Covid-19 uzrokovao smrt ili ako se smatra ili pretpostavlja da je uzrok smrti bio Covid-19, potrebno je izvijestiti da je preminula osoba preminula od Covida-19.“ Ovo je promijenilo parametre za uključivanje smrtnih slučajeva od COVID-a, značajno povećavajući brojke.

Tablica u listopadskoj studiji pod naslovom “Usporedba ukupnih smrtnih slučajeva Covida-19 na temelju različitih smjernica za prijavljivanje”, pokazala je da su smrtni slučajevi do 23. kolovoza 2020. bili veći za više od 16 puta u odnosu na tradicionalnu definiciju. Da je izvještavanje o tim smrtnim slučajevima slijedilo CDC-ov vodič iz 2003. godine, broj smrtnih slučajeva od Covida-19 bio bi 9.684. Međutim, zbog korištenja ove nove metode izvještavanja, kao i klasifikacije, koja se primjenjuje isključivo na COVID-19, navodni broj preminulih od Covid-19 sada iznosi 161.392.

Znanstveni rad također govori i o nizu drugih tema, nekih pravnih, a nekih statističkih, no sve one povezane su s promjenama parametara o izvještavanju o smrtnim slučajevima, do kojeg je došlo u ožujku 2020. godine. Međutim, ove informacije sve nas, koji smo sumnjali u vjerodostojnost brojeva preminulih, itekako ohrabruje. Nakon godine dana proučavanja brojeva smrtnih slučajeva COVID-a, uz pretpostavke da su stvarni brojevi preminulih od Covida-19 vjerojatno jedna trećina od onoga što je prijavljeno, ovo novo izvješće zadovoljava i zapanjujuće je. Nitko od nas ne bi mogao pretpostaviti da bi stvarna razlika bila takva da je broj smrtnih slučajeva od COVID-a, prema ovoj studiji, nešto manji od 6 % od broja kojeg su izvijestili glavni mediji.

Logično

Odgovori

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.