Nakon kraće pauze, u Sudu BiH je nastavljeno suđenje zbog nabavke respiratora iz Kine. Svjedočila su četiri uposlenika Federalne uprave civilne zaštite prilikom čega se posebno izdvojio iskaz Enesa Memića koji je u tom periodu bio tajnik Federalnog stožera.
Njemu je ranije braniteljica Fadila Novalića Vasvija Vidović zatražila Informaciju o nabavci FUCZ-a medicinske opreme od 23.3. do 3.4., koja je usvojena na Federalnom stožeru, a zatim i poslana Vladi Federacije BiH na usvajanje.
Međutim, postoje dvije verzije ovog dokumenta, a razlika je u tome što u jednoj verziji piše “dana 3.4. zaključen je ugovor o kupovini 300 respiratora”, a u drugoj se respiratori uopće ne spominju, nego se vode kao medicinska oprema.
Svjedok Memić tvrdi da je verzija bez ove rečenice usvojena na Federalnom stožeru i da je pohranjena u njegovom sektoru, a da druga verzija sa dodatnom rečenicom o respiratorima stoji u sektoru javnih nabavki FUCZ-a i da je zapravo ta, izmijenjena verzija i poslana Vladi FBiH.
Kako bi objasnio otkud mu ove tvrdnje, kazao je da je proveo “malu istragu” u FUCZ kako bi saznao tko je promijenio Informaciju koja je poslana vladi. Ističe da mu je osobno Sanita Alagić rekla da je to uradila na svoju inicijativu, ali da mu nije kazala kada i zašto je to uradila.
Osim tog iskaza, još jedan set pitanja je izazvao burniju raspravu, ali ovaj put između same obrane.
Braniteljica Fahrudina Solaka je pokušala utvrditi da su tokom cijele pandemije sjednice Stožera sazivane uz suglasnost i načelnika (Fahrudin Solak) i zapovjednice (Jelka Milićević) iako je 25. ožujka, kada je izmijenjen Federalni stožer, izmijenjen i Pravilniku o sazivanju sjednice, a promijenjeno je to da se sjednica može sazvati bez suglasnosti zapovjednice.
Memić je tada kazao da sve vrijeme jeste bila potrebna i njena suglasnost, međutim nakon što mu je obrana Jelke Milićević pokazala niz mailova u kojima on saziva sjednicu prije i poslije promjene Pravilnika, promijenio je mišljenje. U tim mailovima se vidi da je do 25. ožujka navodio članovima Stožera da se sjednice sazivaju uz suglasnost Solaka i Milićević, a nakon 25. ožujka samo po nalogu Solaka.
Osim njega svjedočile su i uposlenice na protokolu, blagajni i računovođa, a to su Nusreta Kandić, Jasmina Imamović i Nermina Fejzić.
Svjedokinja Kandić koja radi na protokoliranju pošte je otkrila zanimljiv detalj o aktima u vezi sa “Srebrenom malinom”, a koji su stizali u Federalnu upravu civilne zaštite. Njoj je pokazano nekoliko dokumenata od kojih su neki protokolirani, a neki ne.
Kada su joj predočena dva dokumenta u kojima Fikret Hodžić pojašnjava FUCZ-u zašto kasne respiratori, ona je rekla da je onaj sa oznakom HC-VE003 protokoliran 28. travnja, kada su respiratori drugačije oznake već bili u Sarajevu. Dokument koji je Sanita Alagić potpisala da je stigao 22. travnja, a u kojem su istaknuti respiratori oznake ACM-812A, Kandić tvrdi da nikada nije do kraja protokoliran.
Fejzić je govorila o tome da je prilikom pravljenja obrasca za plaćanje respiratora Srebrenoj malini napravila grešku kada je ukucala datum 2. travnja, s obzirom na to da je sigurna kako je to radila 3. travnja, na dan potpisivanja ugovora. Navela je da je plaćanje obavljeno na osnovu ponude “Maline” iako u obrascu piše da je riječ o predračunu. To je objasnila time da je riječ o sadržajno dvije iste stvari.