Utorak, 5 studenoga, 2024

Top 7 tekstova u tjedan dana

spot_img
spot_img

Otvara se pandorina kutija. Izlaze Debevčevi duhovi iz CMS-a koji bi mogli izazvati potres

Državna agencije za istrage i zaštitu (SIPA) poslala je Tužiteljstvu BiH iscrpan izvještaj koji se odnosi na analizirane podatke iz oduzetog servera CMS-a Suda BiH, saznaje Raport.

Izvještaj sa svim podacima do kojih su došli inspektori ove agencije poslan je na ruke postupajuće tužiteljice. Došlo se do svih kako saznajemo operativno interesantnih podataka zbog čega će mnoge, kako stoje stvari, itekako zaboljeti glava.

Podsjećamo, pripadnici SIPA-e su prije tri mjeseca u prostorijama Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća Bosne i Hercegovine (VSTVBiH), u sklopu akcije “Kodeks”, obavili pretres servera CMS-a Suda BiH zbog postojanja osnovane sumnje u zloupotrebe prilikom dodjele predmeta u rad sucima.

Sve je tada obavljeno u okviru, kako saznajemo, proširene istrage koju Tužiteljstvo BiH vodi protiv suspendiranog predsjednika Suda BiH Ranka Debevca te Osmana Mehmedagića Osmice, bivšeg čelnika OSA-e. Ovaj dvojac je prošle godine uhićen, a zatim nakon tri mjeseca provedenih u pritvoru, pušteni su da se brane sa slobode.

No, istražujući oduzete mobitele Debevca i Mehmedagića, pogotovo mobitel koji je Debevec pokušao sakriti, ali i analizirajući izjave svjedoka, Tužiteljstvo BiH se fokusiralo na to kako je osumnjičeni Debevec, kao tadašnji predsjednik Suda, štimao predmete kroz CMS sistem i birao članove sudskih vijeća.

Interes za te postupke imao je i osumnjičeni Osmica. Osmica je već prolazio kroz proces na Sudu BiH i to u aferi ‘Snimak’, a tom procesu, indikativno, bio je izabran sudac Branko Perić, koji je na kraju donio i oslobađajuću presudu.

Sada se Tužiteljstvo baziralo upravo na taj segment te se pokušava utvrditi kako su i dali su namještani određeni sudski postupci kroz izbor ‘podobnog’ sudskog vijeća te kako su vršene presignacije. U sklopu te istrage, saslušane su ključne osobe koje su imale dodir s CMS-om a i koje su, kako stoje stvari, “prljavi posao” završavali po uputama Debevca.

Navodno je već utvrđeno, prema prvim informacijama, da mnoge presignacije nisu vršene prema nalogu Komisije Suda, što je bila jasna procedura. Upravo je to i sporno Tužiteljstvu, a postupajuća tužiteljica već radi na analizi svih ovih pristiglih podataka.

Ključna spona koja bi mogla sve povezati je Debvcev mobitel koji je krio i pokušao ‘prokrijumčariti’ preko svoje odvjetnice Vasvije Vidović koja je zbog toga i optužena.

SIPA je iz podataka prikupljenih iz famoznog mobitela, zajedno sa tužiteljima, došla do traga o tome tko je od Debevca kada tražio da utiče na sudska vijeća i bira odabrane suce. Zanimljivo je da se ova istraga odnosi na period od unazad osam godina.

A, sve je počelom još planom da se Debevec imenuje za predsjednika Suda. Zato mnogima sada ne odgovora da se priča o podacima koji su pronađeni u otključanom mobitelu, jer je u njemu na stotine spornih poruka i poziva, koje mogu otkriti tko je nudio novac da se pojedine osobe oslobode.

Raport.ba

Odgovori

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.