Srijeda, 15 siječnja, 2025
spot_img
spot_img

Top 7 tekstova u tjedan dana

USAFTALO VAM SE, PA NEIMALI KOME PRODATI – Skladišta puna peleta, a cijena ostala ista

Zabrana izvoza ogrjevnog drveta i peleta, koju je Vijeće ministara BiH donijelo na rok od 90 dana, nije utjecala pozitivno na cijene ogrjeva pred zimu

Krajiški proizvođači peleta zatražiti će od Vijeća ministara BiH da ukine Odluku o zabrani izvoza peleta i ogrjevnog drveta, koju je nedavno donijelo (na period od 90 dana, op. a) u njihovoj deklariranoj namjeri da stanu u kraj rastu cijena peleta i ogrjevnog drveta, ali i zbog očekivane energetske krize u Europi izazvanoj ruskom invazijom na Ukrajinu i sankcijama koje su europske zemlje zbog toga nametnule Ruskoj Federaciji, iako su o njoj ovisni kada su u pitanju plin, gorivo i ulje.

SVI NA GUBITKU

Tim povodom nedavno su drvoprerađivači i proizvođači peleta imali sastanak kod premijera USK-a Mustafe Ružnića, koji ih je u tome podržao.

-Naime, otkako je donesena Odluka o zabrani izvoza peleta, naši proizvođači su se našli u problemima. Oni sa nekih 15 posto svojih kapaciteta mogu zadovoljiti lokalno tržište, međutim, svi su se oslanjali na izvoz, jer je to naš resurs i sve ove naše manje i srednje firme upravo na osnovu toga održavaju proizvodnju i daju plaću radnicima. Što se u međuvremenu dogodilo? Pošto naši proizvođači nemaju dovoljno skladišnog kapaciteta da skladište proizvedeni pelet, prinuđeni su da ga prodaju nekolicini najvećih firmi u Federaciji koje imaju potrebni prostor, a koje će pelet deponirati dok zabrana ne prođe. Tako će samo najveći profitirati, dok će srednje i manje firme stradati. Ne možemo dopustiti da se to dogodi. Zar treba da se firme zatvore i ljudi ostanu bez posla, kazao je premijer Mustafa Ružnić za portal Oslobodjenje.ba.

Mjera zabrane izvora pokazala se kontraproduktivnom ne samo za proizvođače već i za krajnje kupce, kazano je tijekom sastanka kod premijera. Cijena peleta, koja se spomenutom odlukom trebala smanjiti, ostala je ista, a proizvođače dovela u težak položaj.

-Svima nama fali prostor, nitko nije u nekim mogućnostima niti je planirao ovakve probleme u proizvodnji. Imamo, dakle, problem financijske prirode, jer uz sve to treba isfinancirati i proizvodnju. Svi pričaju o cijeni peleta na tržištu, a nitko ne spominje da je nama poskupjelo sve, od sirovine, rezervnih dijelova, goriva i uz njega sve je poraslo u troškovima proizvodnje. Nitko nije spreman da radi praveći gubitke, istakao je Miodrag Ademović, proizvođač peleta iz Bosanske Krupe.

I krajnje korisnike, odnosno građane BiH, i dalje očekuju konstantna poskupljenja energenata, uključujući pelet i ogrjevno drvo, ali mora postojati bolji način da se taj problem riješi.

-Zabranom izvoza dobio se kontraefekat, roba je poskupjela jer je i proizvodnja stala, nisu ostvareni željeni ciljevi onih koji su nam zabranili izvoz i nema smisla da se dalje inzistira na tim mjerama, poručio je Sead Kečanović, proizvođač peleta iz Sanskog Mosta.

Zato je zaključak sastanka proizvođača sa premijerom USK-a bio da se hitno od Vijeća ministara zatraži stavljanje van snage Odluke o zabrani izvoza peleta.

STRANAČKA KOKA

Ali, činjenica da većina proizvođača peleta skladišti pelet u stovarištima, čekajući novu priliku za izvoz, povod je za gnjev građana i za politička prepucavanja.

-Dok građani kupuju pelet po dvostruko višoj cijeni od prošlogodišnje, ne smije se zaboraviti da je vlast koristila USK-a šume za stranačka zapošljavanja, umjesto da su se na vrijeme bavili ovim problemom, jer su mogli osigurati dovoljno sirovine za predstojeću sezonu grijanja, kazao je Elvedin Sedić iz bihaćkog Pomaka.

Pelet, plin i i grijanje zasigurno će biti i vruća tema u jesen, tijekom predizborne kampanje.

Oslobodjenje.ba

Odgovori

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.