Član Predsjedništva BiH Milorad Dodik pokušao je u ponedjeljak spriječiti sudjelovanje predstavnika te zemlje na samitu Krimske platforme koju organiziraju vlasti Ukrajine no druga dva člana bosanskohercegovačkog državnog vrha taj su Dodikov plan blokirali.
Ministarstvo vanjskih poslova Ukrajine pozvalo je predsjedatelja Predsjedništva BiH Šefika Džaferovića da sudjeluje na sastanku Krimske platforme na razini šefova država ili vlada zakazanom u online formatu za 23. kolovoza.
Tu je inicijativu Ukrajina pokrenula 2021. godine s ciljem definiranja načina za vraćanje okupiranog Krima u svoj ustavno-pravni poredak odnosno učvršćivanja politike nepriznavanja aneksije Krima koju je 2014. godine provela Rusija.
Dodik koji od početka ruske agresije na Ukrajinu u veljači ove godine nekritički podupire politiku Moskve sada je zbog poziva Džaferoviću iz Ukrajine zatražio izvanrednu sjednicu Predsjedništva BiH na kojoj je predložio zaključak po kojemu bi se BiH trebala suzdržati od sudjelovanja na samitu ali i od bilo kakvih aktivnosti “koje bi mogli pogoršati ionako ispolitizirano pitanje odnosa Rusije i Ukrajine na međunarodnom nivou”.
Potpora napadnutoj Ukrajini, ocijenio je Dodik, predstavljala bi pristrani pristup koji doprinosi daljem pogoršanju situacije te ugrožava međunarodni mir i stabilnost.
Džaferović i Željko Komšić glasali su protiv Dodikova prijedloga pa će BiH sudjelovati na konferenciji u utorak koja treba na simboličan način potvrditi potporu međunarodne zajednice Ukrajini.
Dodik je nakon toga najavio kako će protiv Džaferovića podnijeti kaznenu prijavu bude li sudjelovao na samitu Krimske platforme uz tvrdnju kako će on tamo iznositi privatna stajališta bošnjačkih političara. Dodik tvrdi da je sudjelovanje na konferenciji potpore Ukrajini čin “rušenja ugleda BiH”.
“To je kraj ove zemlje. Samo se čeka da se proglasi kraj. Da li će on biti za dvije, pet, deset godina, to nije važno. Ali očigledno je da ova zemlja ne može nikako (opstati)”, kazao je Dodik za TV Republike Srpske (RTRS) nakon što je na sjednici Predsjedništva odbačen njegov zahtjev.
Putin i Vučić se redovno čuju
Srbijanski ministar unutarnjih poslova Aleksandar Vulin poručio je u ponedjeljak u Moskvi da “Srbija koju vodi Aleksandar Vučić ne zaboravlja ne stoljetno bratstvo”, te da je jedina zemlja u Europi koja “nije postala dio antiruske histerije”, a ruska strana naglasila je dalju potporu Srbiji za Kosovo.
Aleksandar Vulin sastao se u ruskoj prijestolnici sa šefom diplomacije Sergejom Lavrovom, te više visokih dužnosnika. Sastanci su održani u jeku ruske invazije na Ukrajinu započete u veljači i pojačane diplomatske izolacije Kremlja, ali i pokušaja međunarodne zajednice da u partnerstvu Europske unije i SAD-a približe Beograd i Prištinu u dijalogu o sveobuhvatnoj normalizaciji odnosa.
Beograd je podržao tri rezolucije u Ujedinjenim narodima kojima se osuđuje invazija Rusije na Ukrajinu, ali se nije pridružio sankcijama međunarodne zajednice Rusiji, naglašavajući tradicionalno prijateljstvo dviju država i naroda.
U današnjem priopćenju MUP navodi Vulinovu ocjenu da je Lavrov “iskreni prijatelj Srbije i srpskog naroda”, uz izraze zahvalnosti Rusiji zbog dosljednog poštivanja suvereniteta i integriteta Srbije i nepriznavanja nezavisnosti Kosova.
Lavrov je, prema priopćenju, poručio da će Rusija nastaviti potporu Srbiji u očuvanju teritorijalne cjelovitosti u pogledu Kosova, čiju nezavisnost Kremlj ne priznaje.
Ruska strana priopćila je da se razgovaralo “o pitanjima bilateralne i regionalne suradnje”, te da je konstatirana “uzajamna usmjerenost na dalje unapređenje rusko-srpskog strateškog partnerstva i blisku koordinaciju napora na jačanju stabilnosti i sigurnosti na Balkanu“.
Prilikom susreta sa ministrom unutrašnjih poslova Srbije Aleksandrom Vulinom, Sergej Lavrov je rekao da se dijalog Srbije i Rusije postepeno razvija na svim nivoima bez obzira na složenu međunarodnu situaciju. On je dodao da se predsjednici Aleksandar Vučić i Vladimir Putin čuju telefonom, “uspoređuju svoje pozicije, usklađuju naše dalje korake”.
Vulin je istakao da “Srbija nikada neće zaboraviti pomoć Rusije i ruskog predsjednika Vladimira Putina, koji je na poziv predsjednika Vučića 2015. spriječio donošenje britanske rezolucije u Ujedinjenim narodima (o Srebrenici) po kojoj bi Srbi bili proglašeni genocidnim narodom”, navedeno je u priopćenju.
Naglasivši da je Srbija “samostalna i nezavisna država koja sama bira svoje prijatelje”, Vulin je istaknuo žaljenje što je Lavrovu u lipnju ove godine onemogućen posjet Beogradu, ocijenivši da su tom zabranom “prekršeni i pogaženi svi principi međunarodnog prava”.
Vulin se danas sastao i s čelnikom RosTeha, državne korporacije za pomoć razvoju, proizvodnji i izvozu proizvoda napredne tehnologije i glavnim direktorom državne agencije za izvoz i uvoz proizvoda vezanih uz obrambenu tehnologiju Rosoboroneksport. Vulin se sastao i sa zamjenikom ministra obrane Rusije Aleksandrom Fominom i istaknuo da je “Srbija vojno neutralna zemlja koja vodi samostalnu politiku”, te da je suradnja dviju država “u području sigurnosti na visokoj razini”.
Ruski ministar obrane Sergej Šojgu odlikovao je Vulina ordenom za zasluge u unaprjeđenju suradnje Srbije i Rusije u oblasti odbrane, navodi se u priopćenju MUP-a.
OTPOR.Media