Subota, 16 studenoga, 2024

Top 7 tekstova u tjedan dana

spot_img
spot_img

Čovićev “kokošinjac” sve manji – Političko dvorište rapidno smanjeno na dvije i pol županije

Stranka demokratske akcije, iako najjača u bošnjačkom korpusu, nakon zadnjih parlamentarnih izbora naprasno je izbačena iz svih kombinatorika oko sastavljanja federalne i državne vlasti.

Iako će njezin šef Bakir Izetbegović optužiti Zapad, a najviše Amerikance, da su nasilno eliminirali pobjedničku stranku, prava je istina da je SDA bila nepoželjan partner za vodeće hrvatske i srpske stranke, HDZ BiH i SNSD, ali i za sarajevsku trojku.

Izetbegović je proglašen varalicom i okorjelim radikalom, a SDA leglom crnolistaša, korupcionaša, osoba s lažnim diplomama…

I dok se SDA pomalo oporavlja od šokantnog izbacivanja iz vlasti, u zadnje vrijeme njezin dugogodišnji ‘prirodni’ koalicijski saveznik HDZ BiH ozbiljno posrće.

Dvije i pol županije

Političko dvorište stranke Dragana Čovića je rapidno smanjeno na dvije i pol županije, Zapadno-hercegovačku i Posavsku, dok je u HNŽ-u ‘međa’ sfere utjecaja na Neretvi. Prognoze za budućnost su sumorne i izvjesne su daljnje redukcije.

Prije nekoliko dana je došlo do rekonstrukcije Vlade Zeničko-dobojske županije i Zenicu su morali napustiti ministri iz HDZ-a BiH. Presudio im je Ivo Tadić, dojučerašnja perjanica stožerne stranke i to kao neovisni zastupnik.

Podsjećamo, Tadića je s pozicije predsjednika Županijskog odbora ‘smaknuo’ baš Dragan Čović, zbog čega je dugogodišnji zastupnik u skupštini Zeničko-dobojske županije i izaslanik u federalnom Domu naroda napustio HDZ BiH i nastavio raditi kao solo zastupnik.

Tadić se očigledno ‘osvetio’ matičnoj stranci i hladnokrvno je izbacio iz vlasti. Novu većinu u ZDŽ čine SDA (11), DF (3), SBB (2), NES (1) i neovisni zastupnici (3).

Staru većinu činili su SDP, NES, NiP i Naša stranka, zajedno sa HDZ-om, DF-om i Kasumovićevom strankom.

Taj trend progona stožerne stranke mogao bi se preliti i u neke druge županije. Stanje nije sjajno u nekoliko županijskih organizacija, a Dragan Čović je toliko ‘naorao’ da bi uskoro mogao biti nepoželjan partner ne samo za sarajevske, nego i za glavne oporbene hrvatske stranke.

Prevare partnera

I jedne i druge vara poput Bakira Izetbegovića, ponaša se osioni i prljavo, a HDZ 1990, HRS i neke druge sastavnice HNS-a doslovce ponižava i izvrgava ruglu. Strpljenje je pri kraju i lokalni izbori sljedeće godine će biti najozbiljniji test političke budućnosti i kapaciteta HDZ-a BiH.

Prije toga slijedi trnovit i krajnje neizvjestan put konačnog sastavljanje vlade u Hercegovačko-neretvanskoj županiji. Stranka Dragana Čovića neupitno jeste nezaobilazan čimbenik u formiranju vlade u Mostaru, ali, opet, ne može taj posao završiti sama.

Čović se ne snalazi najbolje, previše luta i kalkulira. Jedan dan bi za saveznika odabrao ‘trojku’, a već drugog dana SDA i SDP. Zanimljivo je kako patološki želi maknuti na marginu HDZ 1990 i HRS što s pravom ljuti Iliju Cvitanovića i Slavena Raguža.

Izdaja u HNŽ-u

Prije nekoliko mjeseci je Cvitanović na pladnju imao dvotrećinsku većinu od 20 zastupnika, ali se Čović nije htio odazvati pozivu na sastanak u Skupštini HNŽ-a na koji su bili pozvani HDZ BiH, HRS, SDP i NiP koji bi činili skupštinsku većinu od 20 ruku koliko je potrebno za formiranje vlade HNŽ-a bez SDA. Stožernik ne može podnijeti i dopustiti da mu Cvitanović vodi procese u županiji.

-To što je HDZ-u BiH bliži SDA od HDZ-a 1990, u ovoj županiji i što im je bliži SDP od HDZ 1990, ne govori o meni ni o HDZ-u 1990, nego o HDZ-u BiH i njihovom poimanju i HNS-a i odnosa, kazao je nedavno Ilija Cvitanović ogorčen odnosnom HDZ-a BiH u Mostaru.

Dodao je kako je u jednom trenutku stvarno mislio da je cilj da se postigne dogovor u HNŽ-u, ali sad više ništa nije siguran kada je u pitanju provedba dogovora s HDZ-om BiH.

-Njima želim poručiti da mi imamo 16 Hrvata i da sam ja očekivao da ćemo učiniti sve da vratimo stanje iz 2006. godine i da skinemo ovaj paritet u HNŽ-u, koji su oni dali Bošnjacima, a koji ne odgovara činjeničnom stanju u Središnjoj Bosni, a te dvije županije su povezane, upozorio je Cvitanović.

Podsjetimo, u Skupštini HNŽ-a HDZ ima 11 zastupnika, SDA sedam, HDZ 1990 i SDP po tri, HRS i DF po dva, te NES i Narod i pravda po jednog.

Osim u Zeničko-dobojskoj županiji, HDZ BiH odavno nije u vlasti u Sarajevskoj, Tuzlanskoj i Herceg-bosanskoj županiji. O RS-u je izlišno pričati nakon što je Dragan Čović pozvao u Banjoj luci Srbe da “čuvaju svoju RS”.

Klimavo u Središnjoj Bosni

Pitanje je ciklusa kada će stožerna stranka biti nepoželjan partner i zaobiđena kod formiranja vlasti i u Središnjoj Bosni. Sarajevskim strankama, prema trenutnoj snazi, treba jedan jedini zastupnik da u županijskoj skupštini osiguraju dvotrećinsku većinu od 20 zastupnika. Zapravo stvar je samo odluke vrha HDZ-a 1990, a ubuduće možda i HRS-a ili nekog neovisnog hrvatskog zastupnika

Kada oni presijeku i sklope pakt sa sarajevskim partnerima Čovićeva stranka će u Travniku biti prošlost. Ništa joj u Središnjoj Bosni ne ide u prilog. Dugoročno, nije isključeno da se takav scenarij jednog dana dogodi i u Hercegovačko-neretvanskoj županiji.

Sadašnja slika ukazuje da je HDZ BiH cementiran samo u Zapadno-hercegovačkoj, pa i u Posavskoj županiji.

Treba li podsjećati kako se iz županijskih skupština crpi moć u prevažnom federalnom Domu naroda kroz izbor izaslanika. Eventualnim ‘sakaćenjem’ u županijama HDZ BiH bi mogao doživjeti strmoglavi i nepovratni politički pad.

Dragan Čović još uvijek nastoji fasadirati stranačko proklizavanje, ali jačanje drugih hrvatskih stranaka, lutanja u odabiru bošnjačkih partnera, nevjerodostojan odnos sa sarajevskim strankama i agresivno savezništvo s Miloradom Dodikom, lako bi moglo Čovića otresti od ledinu a stožernu stranku gurnuti u duboku provaliju.

Dnevni.ba

Odgovori

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.