Utorak, 26 studenoga, 2024

Top 7 tekstova u tjedan dana

spot_img
spot_img

Gruđani sestra i brat Andrijanić, doktorica i doktorand, predstavili znanstveni rad na Međunarodnoj znanstveno-stručnoj konferenciji

Na Trećoj međunarodnoj znanstveno-stručnoj konferenciji digitalizacija, arhiviranje, očuvanje i promocija nematerijalne kulturne baštine održanoj u petak 20. listopada u Širokom Brijegu, sestra i brat, doktorica znanosti Dominika Andrijanić i doktorand Domagoj Andrijanić predstavili su znanstveni rad.

Drugu godinu zaredom sudjeluju i predstavljaju svoje radove na međunarodnom znanstvenom skupu i konferenciji. Prošle godine na Međunarodnom stručno-znanstvenom skupu o kulturnoj baštini i identitetu Hrvata u BiH predstavili su znanstveni rad o „Utjecaju nevladinih organizacija na hrvatski jezik u Bosni i Hercegovina“ koji je objavljen i u Zborniku radova, piše portal Grude.com.

Tema ovogodišnjeg znanstvenog istraživanja o kojem su govorili Gruđani sestra i brat Andrijanić na Međunarodnoj znanstveno-stručnoj konferenciji je „Patrini kao kulturna baština u zaseoku Vlašići, Grude“.

Prenosimo sažetak njihovog rada:

“U radu „Patrini kao kulturna baština u zaseoku Vlašići, Grude“ istraživanje se temelji na nastanku i očuvanju kulturne baštine, a riječ je o nekadašnjem građevinskom objektu nazvanom patrin. Naglasak je na selo Soviće, zaseok Vlašiće, u Grudama, gdje su pretežno izgrađeni. Drugdje su rijetko viđeni, pa većini stanovnika na hercegovačkom području i šire predstavljaju nepoznanicu. Njihova posebnost je što obuhvaćaju malo područje postojanja, a bili su središte društvenog i kulturnog života nekadašnjeg čovjeka. Poveznicu s njima čine elementi nematerijalne kulturne baštine, kao što su: nekadašnji običaji, tradicijska pjevanja, sviranja na tradicijskim glazbalima, usmene predaje i legende te drugi tradicijski oblici. Postojanost patrina u Sovićima, zaseoku Vlašići, obuhvaća povijesnu, baštinsku, kulturnu, ekonomsku i društvenu vrijednost. Dosad su patrini potpuno neistražena kulturna baština sa stručnog i znanstvenog gledišta, a rijetko je pronaći i pisani trag u kojem se spominje njihov naziv. Nužnost zaštite i očuvanja patrina, kao materijalne i nematerijalne kulturne i povijesne baštine, izvornog i jedinstvenog kulturnog i povijesnog bogatstva, specifičnog za iznimno malo zemljopisno područje, iziskuje djelovanje stručnih i znanstvenih skupina, kao i nadležnih institucija.”

Na Međunarodnoj znanstveno-stručnoj konferenciji prijavljena su izlaganja iz 13 država s četiri kontinenta. Konferencija se održava i kao dio globalnih aktivnosti na obilježavanju 20. obljetnice od donošenja Konvencije UNESCO-a o očuvanje nematerijalne kulturne baštine.

Grude.com

Odgovori

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.